Erytrocyty (czerwona krwinki) - jaka jest ich prawidłowa ilość?

Profilaktyka zdrowotna jest niezwykle ważna, aby zapobiegać chorobom lub umożliwić szybkie ich wykrywanie i leczenie. Jednym z jej elementów jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych, w tym badań krwi. Takim podstawowym badaniem jest morfologia krwi, która pozwala na ilościową i jakościową ocenę elementów morfotycznych krwi, w tym erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Jakie funkcje pełnią erytrocyty w naszym organizmie? I jaki powinien być ich prawidłowy poziom we krwi?

Glukoza - jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

Poziom glukozy we krwi określany jest mianem glikemii. W ciągu dnia ulega on ciągłym wahaniom, w zależności od pory dnia, aktywności i posiłków. Glikemię kontrolują przede wszystkim osoby chore na cukrzycę, powinny to jednak robić także osoby zdrowe. Kontrola poziomu cukru pozwala wyłapywać pewne anomalie na wczesnym etapie i podjąć właściwe leczenie. W jaki sposób należy przygotować się do badania glikemii i jak należy intepretować wyniki laboratoryjne?

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

Nasze zdrowie i samopoczucie są uzależnione od wielu czynników. Jednym z nich jest prawidłowa praca układu krążenia oraz unormowane ciśnienie tętnicze krwi. Jeżeli jest nadmiernie wysokie lub zbyt niskie, nie tylko odbija się to na naszym samopoczuciu, ale może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Warto zatem wiedzieć, jakie są normy ciśnienia tętniczego krwi u osoby dorosłej i jak je prawidłowo mierzyć, by w porę zareagować.