Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Bóle brzucha na tle nerwowym - psychosomatyczne objawy stresu

Artykuł sponsorowany

2021-03-11 14:29
Bóle brzucha na tle nerwowym

Ból to uciążliwy problem, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Gdy się pojawia nie tylko nie mamy ochoty, ale i sił, aby wykonywać wszystkie, nawet te najprostsze, rutynowe czynności. Staramy się znaleźć sposób, aby uśmierzyć ból. Ale czy pamiętamy o tym, żeby znaleźć też jego przyczynę?

Czym są zaburzenia psychosomatyczne?

Psychosomatyka to dziedzina nauk, która bada wpływ czynników psychicznych na fizyczne (somatyczne) reakcje organizmu człowieka. Zaburzenia psychosomatyczne1 są zatem dolegliwościami, jakie odczuwamy np. w związku z rozmaitymi stresującymi sytuacjami. Może wtedy pojawić się ból brzucha lub głowy, gorsze samopoczucie, zmęczenie czy rozdrażnienie, które w początkowej fazie nie są spowodowane konkretną jednostką chorobową, a właśnie silnym stresem, zarówno tym długo, jak i krótkotrwałym.

Czynniki psychologiczne odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym życiu - mogą one wpływać na działanie wszystkich narządów wewnętrznych. Wywołane przez nie dolegliwości - powodują chwilowe problemy zdrowotne, a w dłuższej perspektywie - także przewlekłe choroby2.

Stres przyczyną bólu brzucha

Stres to niestety nieodłączny element naszej codzienności. Towarzyszy nam na każdym kroku, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Nasz organizm musi stale reagować na nagłe, nieprzewidziane i trudne sytuacje. Właśnie wtedy bardzo często pojawiają się dolegliwości, takie jak skurcze, napięcia i bóle w okolicy brzucha3.

Stres powoduje podniesienie poziomu adrenaliny i kortyzolu, czyli tzw. hormonów stresu. Jeśli stan ten utrzymuje się przez krótki czasu – może być on korzystny dla organizmu, ale w przypadku długotrwałego działania – ma negatywny wpływ. W efekcie ciało staje się bardziej podatne na infekcje, występują problemy z układem pokarmowym i metabolizmem, nasilają się zaburzenia pracy jelit, wrzody czy nerwobóle żołądka4. Taki stan zdecydowanie nie sprzyja ani naszemu zdrowiu ani dobremu samopoczuciu.

Stresujące sytuacje zawsze będą pojawiać się w naszym życiu, a nasz organizm stale będzie narażony na jego skutki. Mimo to warto znaleźć sposób zarówno na same nerwobóle, jak i na obniżenie poziomu stresu. Pomocne mogą okazać się zbilansowana dieta, zioła na ból brzucha w postaci specjalistycznych preparatów stosowanych doustnie, a także regularna aktywność fizyczna, techniki relaksacyjne oraz sen i odpoczynek od nadmiaru obowiązków.

mel.03.2021.01

1.Siwiak-Kobayashi M., Zaburzenia występujące pod postacią somatyczną (somatoformiczne) w: Bilikiewicz A. i in. red., Psychiatria kliniczna, Med Urban &Partners, Wrocław 2002

2.Orzechowska A., Gałecki P., Zaburzenia psychosomatyczne w ujęciu terapeutycznym, Wrocław 2014

3.Szczeklik A., Choroby wewnętrzne: stan wiedzy na rok 2010. Kraków: Medycyna Praktyczna, 2010, s. 758

4.wylecz[dot]to/uklad-pokarmowy/nerwobole-brzucha-i-bole-brzucha-z-nerwow-jak-rozpoznac-i-leczyc/

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Melisana Klosterfrau, płyn doustny, płyn na skórę. Produkt złożony. Wskazania do stosowania: Stosowanie doustne: Stany złego samopoczucia o podłożu psychosomatycznym z objawami: nadmiernej wrażliwości na zmiany pogody, zaburzenia czynności żołądka i jelit na tle nerwowym (wzdęcia, bóle brzucha). Preparat może być również stosowany wspomagająco jako zmniejszający odczuwanie objawów towarzyszących przeziębieniu i grypie. Stosowanie miejscowo, na skórę: Mniej nasilone nerwobóle i powysiłkowe bóle mięśni. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na substancję pomocniczą (alkohol etylowy). Nie stosować przy owrzodzeniach błony śluzowej żołądka i jelit. Preparat zawiera 66,8% obj. alkoholu etylowego i nie powinien być stosowany u pacjentów z chorobami wątroby, z chorobą alkoholową, osób po urazach mózgu, pacjentów cierpiących na epilepsję, a także u kobiet ciężarnych i karmiących oraz dzieci. Nie stosować na uszkodzoną skórę. Podmiot odpowiedzialny: MCM Klosterfrau Healthcare sp. z o.o.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów