Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Co na ból mięśni i stawów?

Artykuł zewnętrzny

2022-05-30 12:21
Kobieta podczas wizyty u lekarza pokazuje, w którym miejscu bolą ją plecy.

Ból mięśni i stawów najczęściej jest wynikiem urazu lub przeciążenia, nie tylko na skutek uprawiania aktywności fizycznej. Siedzący tryb pracy lub nienaturalna postawa ciała, a nawet wykonywanie obowiązków domowych mogą powodować dyskomfort. Jeśli dolegliwości nie są wynikiem poważnego urazu lub choroby, można sobie z nimi poradzić domowymi sposobami.

Przyczyny bólu mięśni i stawów

Aparat ruchu jest szczególnie narażony na kontuzje i przeciążenia. Właśnie ich skutkiem jest odczuwany ból mięśni i stawów. Zdarza się jednak, że dolegliwości mają charakter przewlekły, a ich przyczyną nie są tylko choroby mięśni, ale także schorzenia ogólnoustrojowe, choroby w obrębie układu nerwowego czy infekcje. Jeśli zastanawiasz się, co na ból mięśni i stawów sprawdzi się najlepiej, konieczne jest określenie jego przyczyny.

Nieprzyjemne dolegliwości mogą być objawem infekcji. Nawet przeziębienie i grypa wywołują bóle mięśniowe. Pojawiają się one także w przebiegu różyczki i ospy wietrznej. Powodują je choroby reumatyczne, ale też borelioza czy tzw. zespół przewlekłego zmęczenia. Są też jednym z objawów w przebiegu niedoczynności tarczycy.

Co na ból mięśni i stawów?

Ból mięśni może mieć charakter ograniczony lub uogólniony. Jeśli jest wynikiem urazu znacznie łatwiej zlokalizować bolący mięsień lub grupę mięśniową. W miejscu urazu może pojawić się krwiak lub zsinienie, mięsień może być nabrzmiały, a miejscowa temperatura ciała podwyższona. W takich przypadkach sprawdzą się maści z substancją czynną o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, np. ketoprofen.  Wcierany miejscowo lek przenika przez warstwy skóry, łagodzi nieprzyjemne dolegliwości i przywraca sprawność ruchową. Bezpośrednio po urazie warto też zastosować okłady chłodzącą w formie dostępnych w aptece opatrunków żelowych, plastrów (które jednocześnie nasączone są substancją o działaniu przeciwbólowym) lub kostek lodu zawiniętych w ręcznik. 

Ból uogólniony jest ciężki do zlokalizowania, dlatego w takim przypadku lepiej sprawdzi się farmakoterapia w postaci tabletek, np. z ketoprofenem. Niezależnie jednak od formy leku należy pamiętać, że służy on do doraźnego łagodzenia bólu i nie można go stosować bez konsultacji ze specjalistą, dłużej niż jest to zapisane w ulotce. W przeciwnym razie może dojść do niepożądanych skutków ubocznych.

W łagodzeniu bólu stawów również dobrze sprawdzają się leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), które dostępne są w aptece bez recepty. Postępowanie jest podobne jak w przypadku dolegliwości mięśniowych. Jeśli mamy do czynienia z urazem w obrębie konkretnego stawu, wówczas poza bólem może pojawić się obrzęk i podwyższona temperatura. Stan zapalny zahamują maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz okłady. Jeśli ból jest uogólniony, skuteczniejsza będzie doustna farmakoterapia. Przy urazie lub przeciążeniu aparatu ruchu konieczne będzie odciążenie stawu i odpoczynek. Jeśli mimo przyjmowania leków dolegliwości nasilą się, wówczas zalecana jest konsultacja ze specjalistą i poszerzona diagnostyka.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde/ Ketonal Sprint, 25 mg/50 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, w saszetce. Skład: Ketonal Active: 1 kapsułka zawiera 50 mg ketoprofenu oraz 186,10 mg laktozy jednowodnej. Ketonal Sprint: 1 saszetka zawiera 25 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (40 mg)/1 saszetka zawiera 50 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (80 mg). Wskazania: Ketonal Active: Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy. Ketonal Sprint: Lek jest wskazany u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat w krótkotrwałym objawowym leczeniu ostrego bólu o lekkim lub umiarkowanym nasileniu, tj.: ból głowy, ból zębów, bolesne miesiączkowanie, ból spowodowany lekkimi nadwyrężeniami i zwichnięciami. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas acetylosalicylowy (ASA) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w tym występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, tj. skurcz oskrzeli, napad astmy, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub inne reakcje alergiczne wywołane przez ketoprofen, ASA lub inne NLPZ. U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Astma w wywiadzie. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Ketoprofenu nie stosować u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń żołądkowo-jelitowych, np. u osób w podeszłym wieku, pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, kortykosteroidy, inne NLPZ i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów