Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czym zajmuje się pulmonolog?

2018-11-13 15:58
Czym zajmuje się pulmonolog?

Większości pacjentów pulmonologia kojarzy się z diagnostyką i leczeniem poważnych chorób płuc. Tym czasem pulmonolog zajmuje się zdrowiem całego układu oddechowego, także jamy ustnej i nosowej. Kiedy warto złożyć wizytę u tego specjalisty? Jakie choroby leczy pulmonolog?

Pulmonolog – czym się zajmuje?

Zadaniem ludzkiego układu oddechowego jest stała wymiana gazowa w organizmie, która zapewnia prawidłowe działanie wszystkich procesów życiowych. Z jednej strony pobiera on tlen z powietrza, z drugiej usuwa z organizmu dwutlenek węgla. Dodatkowo stanowi swoisty filtr dla ciał obcych, chroniąc nas w ten sposób przed różnymi infekcjami. Drobne infekcje układu oddechowego, w tym ból gardła, kaszel i katar, zdarzają się stosunkowo często, zwykle jednak wystarcza wizyta u lekarza rodzinnego. Na podstawie wywiadu medycznego może podjąć decyzję, czy występujące zaburzenia wymagają wizyty u pulmonologa.

Czym zatem zajmuje się pulmonolog? Diagnozuje i leczy różne schorzenia, w tym wady wrodzone układu oddechowego, zalecając odpowiednie kuracje lecznicze. Dodatkowo zapoznaje pacjentów z prawidłową profilaktyką. Zdrowiem układu oddechowego najmłodszych pacjentów zajmuje się pulmonolog dziecięcy. Wielu pulmonologów posiada także dodatkową specjalizację – alergologię, dzięki czemu może zdiagnozować u pacjenta ewentualną alergię.

Kiedy warto iść do pulmonologa?

Nie każde schorzenie dróg oddechowych wymaga konsultacji pulmonologicznej. Z leczeniem większości schorzeń układu oddechowego poradzi sobie lekarz rodzinny. Są jednak pewne symptomy, które powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty. O skierowanie możemy poprosić lekarza pierwszego kontaktu lub udać się na wizytę prywatną. Co szczególnie powinno zwrócić naszą uwagę?

 • Trudności z oddychaniem, duszności, płytki oddech;
 • Ból przy oddychaniu, uczucie ściskania w klatce piersiowej;
 • Szybkie męczenie się nawet przy niewielkim wysiłku;
 • Świszczący oddech oraz inne nietypowe dźwięki towarzyszące oddychaniu;
 • Przewlekły kaszel;
 • Nawracające infekcje układu oddechowego;
 • Krwioplucie;
 • Urazy płuc związane z obrażeniami klatki piersiowej;
 • Zasinienie skóry, zwłaszcza ust i palców.

O wizycie u pulmonologa powinny pomyśleć osoby nałogowo palące papierosy (również e-papierosy), a także bierni palacze mający stały kontakt z dymem papierosowym. Termin takiej konsultacji szybko zarezerwujemy w serwisie LekarzeBezKolejki.pl. Do wyboru mamy tysiące specjalistów z całego kraju, oferujących wizyty w ramach NFZ oraz komercyjne.

Wizyta u pulmonologa i badania

Każdą wizytę u specjalisty, również u pulmonologa, rozpoczyna pogłębiony wywiad medyczny, który daje lekarzowi szeroki obraz przebytych przed pacjenta chorób, przyjmowanych leków, pewnych nawyków i przyzwyczajeń, a także charakteru wykonywanej pracy. Wszystkie te czynniki mają wpływ na rozwój chorób układu oddechowego.

Po uzyskaniu niezbędnych informacji pulmonolog może przystąpić do wykonania badań. Podstawowym badaniem jest spirometria, która pozwala określić wydolność płuc pacjenta. W jej trakcie mierzy się objętość i pojemność płuc, a także przepływ powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego. Często wykonywanym badaniem jest bronchoskopia, dzięki której pulmonolog może bezpośrednio oglądnąć wnętrze tchawicy i oskrzeli. Zwykle stanowi ono uzupełnienie do badania RTG klatki piersiowej. W zależności od występujących objawów lekarz może zlecić także wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej, badanie USG, testy wziewne prowokacyjne, a także badania krwi i moczu.

Jeżeli zachodzi taka konieczność, lekarz może wykonać zabieg odbarczający, a także usunąć ciało obce z tchawicy, oskrzeli lub płuc. Czasem konieczne jest skierowanie pacjenta na zabieg chirurgiczny. W przypadku niektórych chorób pacjentów kieruje się na dłuższe leczenie w sanatorium lub uzdrowisku.

Jakie choroby leczy pulmonolog?

Do pulmonologa przeważnie zgłaszają się pacjenci z poważnymi schorzeniami układu oddechowego. Zwykle są to palacze, osoby pracujące w miejscach o duży zapyleniu i zanieczyszczeniu powietrza, ale również osoby mające pewne uwarunkowania generyczne. Lekarz tej specjalizacji najczęściej diagnozuje i leczy choroby, takie jak:

 • zapalenie oskrzeli - objawia się stanem zapalnym tkanki pokrywającej oskrzela, zwykle ma charakter wirusowy,
 • zapalenie płuc - poważny stan zapalny atakujący pęcherzyki płucne, wywołany infekcją wirusową lub bakteryjną
 • astma oskrzelowa - to przewlekła choroba zapalna charakteryzująca się napadami świszczącego oddechu, uciskiem w klatce piersiowej oraz napadami kaszlu i dusznościami,
 • pylica płuc - wywołuje ją długotrwałe wdychanie pyłów, towarzyszy jej przewlekłe zapalenie oskrzeli i postępująca rozedma płuc,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) - w tym schorzeniu dochodzi do postępującego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe,
 • mukowiscydoza - choroba o podłożu genetycznym, w jej przebiegu dochodzi do produkcji lepkiego i gęstego śluzu, który zatyka oskrzela,
 • odma opłucnowa - w tym schorzeniu powietrze dostaje się do jamy opłucnej w wyniku uszkodzenia miąższy płucnego,
 • gruźlica – groźna choroba zakaźna wywołana przez prątka gruźlicy, która może atakować także inne układy,
 • nowotwory.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów