Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Gorączka u noworodka – czy jest groźna? Jakie są jej objawy?

Artykuł zewnętrzny

2021-12-21 13:12
newborn-baby

Co może świadczyć o wystąpieniu gorączki u noworodka? Czy gorączka u małego dziecka powinna być poważnym powodem do zmartwień?

Gorączka – czym właściwie jest?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że gorączka u noworodka nie zawsze jest groźna, choć w większości przypadków budzi duży niepokój u rodziców. Sama gorączka świadczy o pozytywnej reakcji organizmu na pojawienie się infekcji. W przypadku noworodków o gorączce mówimy w sytuacji, gdy temperatura ciała dziecka przekroczy 38°C. Jeśli jest ona niższa, uznaje się ją za normę lub stan podgorączkowy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że temperatura ciała noworodka podlega dość dużym wahaniom nawet w ciągu doby i na jej wysokość wpływa wiele czynników zewnętrznych, jak np. temperatura otoczenia czy kąpiel maluszka.

Przyczyn wystąpienia stanu podgorączkowego i gorączki u noworodka może być bardzo wiele. Najczęściej jednak powodem podwyższonej temperatury ciała są:

 • różnego typu zakażenia układu oddechowego, takie jak grypa, zapalenie płuc, angina czy trzydniówka,
 • zapalenia ucha środkowego,
 • choroby zakaźne,
 • odczyn poszczepienny,
 • zakażenia układu moczowego,
 • nieżyt jelitowo-żołądkowy, czyli jelitówka.

Gorączka u noworodka – jak ją rozpoznać?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie może być trudniejsza, niż się wydaje. W pierwszej kolejności trzeba podkreślić, że w przebiegu gorączki wyróżnia się trzy zasadnicze etapy. Są to:

 1. W pierwszej fazie dochodzi do szybkiego wzrostu temperatury, często też pojawiają się pierwsze objawy wystąpienia gorączki, takie jak marudzenie, osłabienie czy brak chęci do zabawy.
 2. W drugiej fazie gorączka pozostaje na tym samym poziomie.
 3. W trzeciej fazie gorączka powoli ustępuje (np. po podaniu leków).

Odnośnie do objawów gorączki u noworodków trzeba zwrócić uwagę na bardzo istotną kwestię. Otóż tak małe dzieci nie mogą nam powiedzieć, że coś im dolega. Nie będą w stanie przedstawić, że ich temperatura ciała wzrasta i dolega im gorączka. Ponadto w przypadku niemowląt objawy gorączki mogą być czasami nieco inne niż w przypadku starszych dzieci. Wszystko to sprawia, że na noworodki należy zwracać jeszcze baczniejszą uwagę. Pojawienie się gorączki nierzadko można zauważyć przy czynnościach codziennie wykonywanych z dzieckiem, takich jak mycie, przewijanie czy zabawa. Jego policzki i czoło będą zaczerwienione oraz cieplejsze niż zwykle. Najczęstsze objawy gorączki u noworodków to:

 • rozpalona twarz dziecka – w wyniku podwyższonej temperatury ciała na buzi niemowlęcia występują wypieki oraz zaczerwienienia,
 • płytki i przyspieszony oddech,
 • szkliste oczy – nienaturalny blask w oczach, czasem wręcz wydaje się, że dziecko może zaraz zacząć płakać,
 • wymioty lub biegunka – najczęściej pojawiają się przy gorączce powstałej w wyniku dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
 • bóle różnego typu – zwykle występują jako objawy towarzyszące infekcji, np. bóle głowy, karku czy gardła.

Nie można też zapominać, że o pojawieniu się gorączki często świadczy zachowanie niemowlęcia. Przy wzroście temperatury ciała noworodek staje się marudny i płaczliwy, pojawiają się problemy z apetytem, a dziecko nie ma ochoty na zabawy. Zwykle początkowo gorączkę próbuje się zbijać przy pomocy popularnych domowych sposobów, jeśli jednak są one nieskuteczne lub gorączka jest zbyt wysoka, zalecany jest paracetamol. To środek gruntownie przebadany, którego stosowanie jest bezpiecznie nawet dla noworodków czy kobiet w ciąży. Przeciwgorączkowe działanie paracetamolu utrzymuje się przez 6-8 godzin, natomiast działanie przeciwbólowe od 4 do 6 godzin.

 

 

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów