Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Grypa okiem profesjonalisty

Artykuł sponsorowany

2020-05-27 15:12
Grypa okiem profesjonalisty

Grypa jest ostrą wirusową chorobą zakaźną dróg oddechowych, którą wywołują trzy typy wirusa grypy: A, B i C. Infekcje grypowe przebiegają najczęściej z nasilonymi objawami, a u niektórych osób ze względu na wiek lub współistniejące choroby ogólnoustrojowe mogą wystąpić powikłania, a nawet zgony.

Jakie jest rozpowszechnienie grypy na świecie?

Grypa jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie i istotną przyczyną zachorowań oraz śmiertelności w wielu regionach świata. Według szacunków WHO (World Health Organization) co roku na świecie na grypę choruje od 330 mln do 1,76 mld ludzi, 3-5 mln cierpi z powodu jej ostrych objawów, a od 500 tys. do 1 mln umiera z powodu powikłań pogrypowych. Szczyt zachorowania przypada co roku na okres styczeń-marzec, a przez ryzyko epidemii podlega zgłoszeniu do terenowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Charakterystyka zakażenia grypowego

Wirus grypy należy do ortomyksowirusów. Działa, zakażając komórki nabłonka dróg oddechowych, uszkadzając je, wywołując objawy infekcji i otwierając wrota dla zakażenia bakteryjnego. Charakterystyczną cechą wirusów jest zmienność i duża zakaźność, a zakażenie następuje drogą kropelkową (kichanie, kaszel, katar) oraz przez kontakt bezpośredni. Wirus po wniknięciu do organizmu potrzebuje 1-4 dni na rozwinięcie objawów.

Jak objawia się grypa?

Grypa przebiega jako zespół nagle pojawiających się objawów takich jak: kaszel, gorączka powyżej 38°C, ból mięśni i/lub ból głowy. Dodatkowo charakterystyczne są objawy ogólne w postaci: dreszczy, uczucia ogólnego rozbicia, osłabienia, braku apetytu oraz bóli kostno-stawowych. Występują również objawy ze strony górnych dróg oddechowych: przekrwienie gardła, nieżyt nosa, suchy kaszel. Ponadto u małych dzieci zauważalna jest senność, apatia, niechęć do jedzenia, zaburzenia oddychania oraz objawy żołądkowo-jelitowe takie jak: nudności, wymioty i biegunka.

Jak leczyć grypę?

Podczas grypy, która przebiega bez powikłań, wystarczające jest postępowanie objawowe, czyli: wypoczynek i pozostanie w domu, nawadnianie, stosowanie leków zmniejszających obrzęk błony śluzowej nosa, preparatów przeciwkaszlowych oraz środków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). W tym przypadku dobrym wyborem będzie skuteczny na grypę i na przeziębienie Aspirin, który poprzez połączenie kwasu acetylosalicylowego i witaminy C jest odpowiednim lekiem do łagodzenia objawów i wspierania organizmu w walce z chorobą. Ponadto w ciężkich przypadkach grypy zalecane jest stosowanie leków przeciwwirusowych np. oseltamivir lub zanamivir.

Powikłania – jak ich uniknąć?

U większości osób infekcja grypowa ma przebieg niepowikłany. Największe ryzyko wystąpienia ciężkich postaci grypy lub powikłań występuje u: osób po 65. roku życia, osób przewlekle chorych, dzieci do 5. roku życia i kobiet w ciąży. Do powikłań zalicza się:

  • zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenie zatok,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu,
  • zapalenie nerwów,
  • zapalenie mięśni,
  • powikłania położnicze u kobiet ciężarnych,
  • zgon.

Podstawową metodą walki z powikłaniami jest coroczne szczepienie na grypę, któremu szczególnie powinny poddawać się osoby z grup wysokiego ryzyka.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów