Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak bezpiecznie stosować leki przeciwbólowe?

Artykuł partnera

2021-01-13 14:04
Jak bezpiecznie stosować leki przeciwbólowe?

Wiele skutecznych leków przeciwbólowych jest dostępnych bez recepty. Dzięki temu można pozbyć się dolegliwości bólowych w krótkim czasie i bez konieczności konsultowania się z lekarzem. Jednak stosowanie tego typu środków wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Jakie środki przeciwbólowe są dostępne bez recepty?

O tym, że dany środek przeciwbólowy będzie dostępny bez recepty, decyduje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych po zapoznaniu się z opiniami ekspertów. Pod uwagę brane są przede wszystkim względy bezpieczeństwa pacjentów. Pozytywna opinia oznacza zwiększenie dostępności danego leku, a tym samym skrócenie czasu od pojawienia się do ustąpienia nieprzyjemnych dolegliwości.

Bez recepty można kupić:

  • niektóre środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. Ketonal Active, o którym informacje dostępne są na stronie: https://ketonal.pl/ketonal-active),
  • środki zawierające paracetamol,
  • środki zawierające kwas acetylosalicylowy.

Są one dostępne w formie tabletek, kapsułek lub saszetek do przygotowania roztworu doustnego. Można po nie sięgać, gdy pojawi się łagodny lub umiarkowany ból. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań, należy wiedzieć, jak stosować leki przeciwbólowe.

Jak stosować leki przeciwbólowe?

Leki przeciwbólowe bez recepty należy stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce, która jest dołączona do opakowania. Konieczne jest jej przeczytanie przed przyjęciem leku. W razie wątpliwości trzeba skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Najważniejsze zalecenia dotyczą tego, kto nie może stosować danego leku. W zależności od środka mogą to być kobiety ciężarne, karmiące piersią, dzieci alergicy lub osoby chore przewlekle. W ulotce wymienione są także medykamenty, których nie można łączyć z lekiem przeciwbólowym.

Aby stosowanie leków przeciwbólowych było bezpieczne, należy:

  • nie przekraczać dozwolonej dawki leku,
  • zachować odpowiedni odstęp przed powtórzeniem dawki leku,
  • unikać spożywania alkoholu w trakcie stosowania leku,
  • popić lek dużą ilością wody,
  • nie przyjmować jednocześnie kilku środków przeciwbólowych.

W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych (możliwe objawy są wymienione w ulotce), należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem.

Jak długo można stosować leki przeciwbólowe bez recepty?

Leki przeciwbólowe bez recepty przeznaczone są do stosowania doraźnego, czyli tylko w sytuacji, w której występuje ból. Zalecaną dawkę można powtórzyć tylko wtedy, gdy dolegliwości pojawiają się ponownie. Nie należy przyjmować żadnego środka dłużej niż 5 dni (chyba, że zalecenia zawarte w ulotce dołączonej do opakowania stanowią inaczej).

Należy pamiętać, że leki przeciwbólowe nie usuwają przyczyny dolegliwości. Dlatego konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i wykonanie badań diagnostycznych (zwłaszcza, gdy dolegliwości często wracają). Na ich podstawie specjalista dobierze odpowiednie leczenie.

Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde. Skład: Ketonal Active: 1 kapsułka zawiera 50 mg ketoprofenu oraz 186,10 mg laktozy jednowodnej. Wskazania: Ketonal Active: Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas acetylosalicylowy (ASA) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w tym występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, tj. skurcz oskrzeli, napad astmy, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub inne reakcje alergiczne wywołane przez ketoprofen, ASA lub inne NLPZ. U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Astma w wywiadzie. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Ketoprofenu nie stosować u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń żołądkowo-jelitowych, np. u osób w podeszłym wieku, pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, kortykosteroidy, inne NLPZ i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów