Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jaką dietę stosować przy częstych wzdęciach brzucha?

Artykuł sponsorowany

2020-06-01 15:50
Jaką dietę stosować przy częstych wzdęciach brzucha?

Wzdęcia brzucha to problem, z którym boryka się wiele osób w różnym wieku. Mogą stanowić symptom poważnych schorzeń układy pokarmowego, jednak najczęściej pojawiają się w wyniku niezdrowej diety, jedzenia w pośpiechu, stresu itp. W jaki sposób zmodyfikować codzienną dietę, aby pozbyć się uporczywych wzdęć?

Jakie są przyczyny wzdęć?

Wzdęcia mogą być powodowane przez różnorodne schorzenia, takie jak m.in. zespół jelita drażliwego, zaparcia, choroby układowe czy celiakia. Bardzo często pojawiają się w wyniku nieprawidłowego trawienia i nietolerancji węglowodanów. 

Do wzdęć może dochodzić pod wpływem zwiększonej produkcji gazów w jelitach z powodu nadmiernej fermentacji i zwolnionego przemieszczania się mas kałowych. Oprócz tego dolegliwością potęgowane są poprzez zwiększone połykanie lub niekontrolowane zasysanie powietrza ustami. Bardzo często ujawniają się też w wyniku problemów z prawidłowym wydalaniem gazów, np. przy niedrożności jelit. 

Jaką dietę stosować przy wzdęciach?

Za sprawą odpowiedniej diety można złagodzić objawy wzdęć i nadmiernego oddawania gazów2. Pierwszym i najczęściej stosowanym sposobem jest eliminacja z diety produktów, które bezpośrednio przyczyniają się do występowania dolegliwości. Zaliczamy do nich m.in.:

  • warzywa, takie jak m.in. fasola, bóg, kapusta, kapusta kiszona, groch, brukselka, kalafior, por, szparagi, cebula, czosnek,
  • nabiał (w tym m.in. jaja i sery pleśniowe),
  • napoje gazowane, zawierające kofeinę i alkohol,
  • ryby (przede wszystkim karp, śledzie i sardynki w oleju, mintaj)3.

Do wzdęć i nadmiernego wydalania gazów dochodzi bardzo często w wyniku spożycia napojów gazowanych, w których dodatkowo występuje bardzo dużo cukru. Przyczyną dolegliwości może być również fruktoza znajdująca się w miodzie i owocach. Do bólów brzucha u niektórych pacjentów dochodzi również pod wpływem nadmiernego spożycia błonnika pokarmowego.

Jeśli do wzdęć dochodzi bezpośrednio po zjedzeniu wymienionych wyżej produktów, warto ograniczyć ich spożycie. W przypadku napojów gazowanych czy alkoholowych warto rozważyć całkowite wyeliminowanie z codziennej diety. Dodatkowo można zastosować domowe sposoby, które pozwolą złagodzić dyskomfort w przypadku wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości.

Proste i skuteczne sposoby na wzdęcia

Istnieje wiele domowych sposobów na wzdęcia, które opierają się przede wszystkim na zastosowaniu substancji roślinnych. Korzystny wpływ wykazują przede wszystkim naturalne olejki, które mogą być stosowane profilaktycznie lub doraźnie w celu łagodzenia występującego dyskomfortu. Na objawy wzdęć rekomendowany jest m.in. olejek goździkowy, cynamonowy i z mięty pieprzowej. 

Oprócz tego przy wzdęciach warto regularnie pić herbatki ziołowe, np. z kopru włoskiego, mięty, szałwii, anyżu4.

Tekst napisano dla Amol.pl.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Nazwa produktu leczniczego: Amol, produkt złożony, płyn doustny, płyn na skórę. Skład i postać farmaceutyczna: produkt złożony, płyn doustny, płyn na skórę. Produkt Amol zawiera 67% v/v etanolu. Wskazania do stosowania: Produkt przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Amol stosowany jest tradycyjnie w następujących wskazaniach: zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia np. w przebiegu przeziębienia, w bólach głowy, bólach mięśniowych; w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów; wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np. wzdęcia i niestrawność. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Astma oskrzelowa i inne schorzenia dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych. Dzieci poniżej 12 lat, ze względu na brak wystarczających danych na temat stosowania produktu Amol w tej grupie wiekowej. Stosowany wewnętrznie: niedrożność dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenie pęcherzyka żółciowego; przewlekłe choroby wątroby; uzależnienie od alkoholu. Stosowany zewnętrznie: uszkodzona skóra np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych; choroby skóry przebiegające z wysypką; stosowanie na błony śluzowe oraz w okolicach oczu. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma sp. z o.o., ul. Prosta 68, 00 838 Warszawa, tel.: +48 22 608 13 00.

Tradycyjny produkt leczniczy roślinny z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania

Przypisy:
1. Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, P. Gulbicka, M. Grzymisławski, http://www.pzp.umed.wroc.pl/pdf/2016/6/1/69.pdf
2. Tamże
3. Wzdęcia brzucha i nadmierne gazy – postępowanie dietetyczne, dr n. med. D. Wnęk, https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/187232,wzdecia-brzucha-i-nadmierne-gazy-postepowanie-dietetyczne
4. Tamże


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów