Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Artykuł sponsorowany

2020-08-26 09:44
leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest często występującym schorzeniem, które - ze względu na swój intymny charakter - bardzo często jest bagatelizowane. To także jedno z najczęstszych rodzajów nietrzymania moczu, które dotyka zwłaszcza kobiety. Odpowiednie leczenie tego schorzenia możliwe jest dopiero po postawieniu prawidłowej diagnozy. Dlatego pierwszym krokiem osoby cierpiącej na tę przypadłość powinno być skierowanie się do lekarza pierwszego kontaktu bądź urologa. Warto jednak dowiedzieć się więcej na temat sposobów leczenia nietrzymania moczu.

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Nawet w sytuacji, w której u chorego stwierdzono ciężkie nietrzymanie moczu, warto wprowadzić leczenie zachowawcze, które w dużej części polega na odpowiedniej fizjoterapii oraz zmianie nawyków żywieniowych. Te metody usprawniają bowiem działanie pęcherza i mięśni dna miednicy, powodując poprawę stanu zdrowia fizycznego, ale także psychicznego.

Leczenie nietrzymania moczu - zachowawcze, niefarmakologiczne

Leczenie zachowawcze polega w głównej mierze na zmianie nawyków żywieniowych. Zaleca się to zwłaszcza osobom otyłym, u których wysoka masa ciała może być czynnikiem zwiększającym nasilenie problemu. Dodatkowo istotną częścią leczenia zachowawczego jest także fizjoterapia.   

Ćwiczenia mięśni dna miednicy (ćwiczenia Kegla)

To podstawowe ćwiczenia, które można wykonywać w domu, bez żadnego specjalistycznego sprzętu czy pomocy. Warto jednak skonsultować się z fizjoterapeutą, który wskaże prawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń. Ćwiczenia mięśni dna miednicy zaleca się przede wszystkim przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, które statystycznie najczęściej dotyczy kobiet. 

By zidentyfikować mięśnie dna miednicy wystarczy spróbować przerwać strumień moczu podczas mikcji. Należy jednak pamiętać, by nie ćwiczyć w trakcie oddawania moczu. Może to doprowadzić do pojawienia się infekcji dróg moczowych. 

Mięśnie kegla - jak ćwiczyć?

Należy napiąć mięśnie dna miednicy i policzyć do pięciu, a następnie rozluźnić je. Jeśli mięśnie „puszczają” szybciej, nie jest to powód do stresu. Oznacza to tylko, że są one osłabione i potrzebują regularnych ćwiczeń. Ćwiczenia powinno się powtarzać w serii po dziesięć skurczów i rozkurczów. Takie serie powtarza się minimum trzy razy dziennie. Zalecane jest także modyfikowanie ćwiczeń: zwiększanie ilości skurczów do piętnastu czy dwudziestu. 

Warto ćwiczyć mięśnie Kegla na leżąco. W ten sposób łatwiej jest upewnić się, że podczas treningu nie napinają się mięśnie brzucha. 

Pierwsze efekty mogą przyjść dopiero po kilku miesiącach, jednak drobne sygnały świadczące o ich wzmocnieniu zauważyć można już po kilku tygodniach. Warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy także po pozbyciu się problemu z nietrzymaniem moczu. 

Biofeedback

Kolejną formą leczenia zachowawczego jest biofeedback – metoda biologicznego sprzężenia zwrotnego. Jej celem, podobnie jak ćwiczeń dna miednicy, jest nauka świadomego kurczenia i rozkurczania mięśni. Jednak biofeedback wymaga zarówno odpowiedniej aparatury jak i pomocy lekarza. Urządzenie nie tylko monitoruje przebieg ćwiczeń, ale także wspomaga trening poprzez odpowiednie wykorzystanie prądu elektrycznego, który wzmacnia siłę skurczu.

Tę metodę stosuje się w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Skuteczność terapii określa się po trzech bądź sześciu miesiącach, zaś w przypadku mężczyzn po operacjach prostaty nawet po ośmiu miesiącach leczenia.

Wskazuje się, że biofeedback daje lepsze wyniki w połączeniu z ćwiczeniami mięśni dna miednicy.

Trening kontroli mikcji

To niezwykle istotna interwencyjna metoda behawioralna – jej znaczenie dla psychiki osoby chorej jest ogromne. Zwłaszcza dla starszych podopiecznych, którzy często chcą zachować samodzielność przez jak najdłuższy czas. Trening może być dla nich idealnym sposobem na polepszenie zdrowia psychicznego, przy dodatkowych zaletach dla pęcherza.

Na czym polega trening kontroli mikcji? To tak zwane oddawanie moczu na żądanie. Najprostszym z ćwiczeń jest trzymanie się ustalonego harmonogramu mikcji, który warto przygotować z opiekunem lub lekarzem. To próba przeczekania wszystkich naglących parć, które występują pomiędzy czasem na oddanie moczu. Ta metoda wymaga jednak ogromnego samozaparcia, dlatego wiele osób, które borykają się z wysiłkowym NTM, mogą początkowo odczuwać sporą frustrację. Przy połączeniu treningu z ćwiczeniami mięśni dna miednicy z czasem można zauważyć sporą poprawę. Wtedy warto ustalić nowy harmonogram, który zakłada jeszcze dłuższe przerwy w toalecie.

Przy treningu kontroli mikcji u osób, które cierpią na średnie i duże nietrzymanie moczu, warto stosować wyroby chłonne, które są łatwe do zdjęcia. Na przykład:

Elektrostymulacja

To kolejna szeroko stosowana metoda leczenia wysiłkowego NTM. Poleca się ją zwłaszcza tym osobom, u których skurcze są bardzo słabo wyczuwalne. Jest to bowiem oznaka częściowego odnerwienia mięśni, co w praktyce uniemożliwia samodzielne ćwiczenia. Stymulacja elektryczna ma zatem za zadanie, poprzez odpowiednio dopasowany bodziec, zmusić mięśnie do skurczu na tyle silnego, by uruchomiły one procesy odbudowy.

Elektrostymulacja jest metodą selektywną – może zatem wspomagać leczenie jedynie jednego mięśnia, bądź całej ich grupy. Dodatkowo nie obciąża układu oddechowego, kostnego i krwionośnego, dlatego mogą z niej korzystać nawet ciężko chore osoby.

Z zabiegu korzysta się przede wszystkim w gabinetach lekarskich, jednak – po zasięgnięciu opinii lekarza – można zakupić odpowiednie urządzenie do elektrostymulacji.

Inne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu

Leczenie wysiłkowego NTM w sposób inny niż za pomocą fizjoterapii jest rzadkością. Jednym z najbardziej popularnych sposobów leczenia wysiłkowego NTM jest zabieg operacyjny z użyciem taśm. Polega on na podwieszeniu cewki moczowej za pomocą taśmy beznapięciowej.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to częsta przypadłość, dotykająca przede wszystkim kobiety. Jest jednak możliwa do wyleczenia. Przy odpowiedniej diagnozie oraz szybkim wprowadzeniu ćwiczeń bądź biofeedbacku czy elektrostymulacji, możliwe jest znaczne wzmocnienie mięśni dna miednicy.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów