Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Leki przeciwbólowe a schorzenia układu ruchu. Jak je stosować?

Artykuł partnera

2021-01-20 13:44
Leki przeciwbólowe a schorzenia układu ruchu

Jednym z najczęstszych objawów schorzeń układu ruchu jest ból. Niekiedy jest on na tyle silny i dokuczliwy, że utrudnia poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności. Aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, pacjentom zaleca się zażywanie środków przeciwbólowych. Zobacz, jak bezpiecznie je stosować.

Jakie leki przeciwbólowe stosować na ból mięśni i stawów?

Ból mięśni i stawów najczęściej pojawia się w wyniku kontuzji, do której może dojść podczas uprawiania sportu. Często jest też konsekwencją nieuwagi w czasie wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Dolegliwości bólowe o różnym nasileniu są jednym z objawów przewlekłych schorzeń układu ruchu: reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, chorób zwyrodnieniowych.

Na ból mięśni i stawów zalecane jest stosowanie środków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jednym z nich jest Ketonal Active. Można kupić go w aptece bez recepty. Leki tego typu nie tylko łagodzą dolegliwości bólowe, likwidują też stan zapalny, który często pojawia się w schorzeniach układu ruchu.

Rekomendowana dawka

Przyjmując leki przeciwbólowe, należy trzymać się ich rekomendowanej dawki. Zwykle jest ona oszacowana w ten sposób, aby do organizmu została dostarczona najmniejsza możliwa ilość substancji czynnej. Dzięki temu środek złagodzi nieprzyjemne dolegliwości, nie będzie przy tym zbyt toksyczny dla tkanek.

Dawkowanie Ketonalu zalecane przez producenta to 1 kapsułka (50 mg ketoprofenu). Należy ją popić dużą ilością wody lub mleka. Jeżeli nieprzyjemne dolegliwości nie mijają lub pojawiają się ponownie, można przyjąć kolejną porcję. Trzeba jednak zachować minimum trzygodzinną przerwę. Tym samym maksymalna dawka dobowa to 3 kapsułki (150 mg ketoprofenu).

Leki przeciwbólowe bez recepty a bezpieczeństwo

Pacjenci obawiają się często tego, że środki przeciwbólowe bez recepty są niebezpieczne. Trzeba pamiętać, że każdy lek niesie ze sobą pewne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jednak stosowanie się do zaleceń i przestrzeganie maksymalnej dobowej dawki może znacznie je ograniczyć.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, należy także:

  • unikać spożywania alkoholu w czasie terapii lekami,
  • przyjmować leki podczas posiłku,
  • stosować leki maksymalnie przez 5 dni.

Opinie o Ketonalu wśród pacjentów są bardzo dobre. Wiele osób ocenia go jako skuteczny, a jednocześnie bezpieczny lek. Warto pamiętać, że ilość substancji czynnej w organizmie bardzo szybko ulega zmniejszeniu. Dzięki temu Ketonal bez recepty nie ma zbyt długiego kontaktu z tkankami, co jest równoznaczne z niskim ryzykiem uszkodzenia ich.

Przeciwwskazania do stosowania leków przeciwbólowych

Nie każdy może przyjmować leki przeciwbólowe bez recepty. Środki mają różne substancje czynne. Różnice w ich działaniu i dawce powodują, że u niektórych osób mogą pojawić się powikłania po zażyciu. Informacje o tym, kto powinien zachować ostrożność, znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania.

Ketonal bez recepty nie jest przeznaczony dla:

  • dzieci poniżej 15 roku życia,
  • kobiet w III trymestrze ciąży,
  • osób z niewydolnością nerek lub serca,
  • osób z czynną chorobą wrzodową żołądka,
  • uczulonych na ketoprofen,
  • pacjentów przyjmujących metotreksat lub lit.

Po Ketonal nie powinny sięgać osoby, które przyjmują inne leki przeciwbólowe bez recepty. Stosowanie kilku środków naraz nie zwiększy ich skuteczności i nie przyspieszy działania. Może natomiast przyczynić się do wystąpienia powikłań.

Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde. Skład: Ketonal Active: 1 kapsułka zawiera 50 mg ketoprofenu oraz 186,10 mg laktozy jednowodnej. Wskazania: Ketonal Active: Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas acetylosalicylowy (ASA) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w tym występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, tj. skurcz oskrzeli, napad astmy, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub inne reakcje alergiczne wywołane przez ketoprofen, ASA lub inne NLPZ. U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Astma w wywiadzie. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Ketoprofenu nie stosować u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń żołądkowo-jelitowych, np. u osób w podeszłym wieku, pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, kortykosteroidy, inne NLPZ i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów