Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Odleżyny - jak powstają? Czy możemy im zapobiec?

Artykuł sponsorowany

2021-07-12 11:05
Lekarka zajmuje się starszym pacjentem, leżącym w łóżku szpitalnym.

Każdej zdrowej osobie łóżko kojarzy się wyłącznie z pozytywnymi emocjami. Najczęściej z relaksem i odpoczynkiem po długim dniu pracy, ponieważ to w nim regenerujemy siły i zbieramy energię na kolejny dzień. Niestety mebel ten może wywoływać również negatywne emocje i odczucia. Szczególnie widoczne to jest wśród tych, którzy są od niego w pewnym stopniu uzależnieni. Osoby chore, unieruchomione przez różnego typu schorzenia czy wypadki, całe dnie spędzają w jego objęciach, często narażając się na dodatkowe problemy zdrowotne, takie jak odleżyny. Co skrywa się pod ich definicją? Jak powstają? Jak je leczyć i przede wszystkim czy istnieje sposób, aby im zapobiec? O tym przekonamy się już za chwilę. A więc… zapraszamy serdecznie do lektury!

Jak powstają odleżyny?

Aby uświadomić sobie, w jaki sposób powstają odleżyny, najpierw warto zapoznać się z ich definicją. Odleżyna to nic innego jak martwica skóry w danym punkcie ciała, która na skutek wielu różnych czynników pojawia się na naskórku. Może rozprzestrzeniać się również na tkanki podskórne, mięśnie, a nawet kości. W najbliższym otoczeniu fragmentu ciała objętego odleżyną występuje również stan zapalny, któremu bardzo często towarzyszą uporczywe, ropne wydzieliny.

W jaki sposób powstają odleżyny? Podstawowym powodem jest długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji. Skutkiem tego jest ucisk całej masy ciała na jego poszczególne punkty. To prowadzi do zaburzeń w krążeniu krwi w danych fragmentach skóry, przez co obumierają komórki, pojawia się martwica tkanek oraz powstają obszerne owrzodzenia. Problem ten najczęściej pojawia się w obrębie skóry tyłu głowy, łopatek, łokci, kości ogonowej i pięt.

Odleżyny - kiedy należy je leczyć? Jakie są pierwsze objawy?

Odleżyny klasyfikowane są najczęściej w pięciostopniowej skali Torrence’a. Do pierwszych objawów zalicza się zaczerwienienie naskórka w miejscu długotrwałego ucisku. Z czasem przeradza się ono w ropne pęcherze, prowadzące do uszkodzenia warstw skóry i pojawienia się jej martwicy. Odpowiednie leczenie należy wprowadzić jak najszybciej. Najlepiej już przy rozpoznaniu pierwszego stopnia tej uciążliwej dolegliwości. Zaniedbanie na samym początku prowadzi niestety do pogłębiania się problemu, który w przyszłości może okazać się niezwykle trudnym do wyleczenia.

Czy materac przeciwodleżynowy może zapobiec odleżynom?

Powstawaniu odleżyn sprzyja nie tylko unieruchomienie w tej samej pozycji przez dłuższy czas, ale także towarzyszące temu siły tarcia. Zmiany ułożenia ciała, brak prawidłowego podparcia chorego czy nawet nierówno ułożone prześcieradło i poduszka mogą powodować pojawienie się odleżyn. Prowadzi do tego także stan skóry, która jest bardziej podatna na uszkodzenia, gdy jest długotrwale wilgotna, np. przez pojawiający się pot. Odpowiednio dobrany materac przeciwodleżynowy może temu zapobiec.

Jaki materac przeciwodleżynowy wybrać, aby faktycznie wspomógł on walkę z martwicą skóry?

Najlepszym rozwiązaniem będą produkty o specjalnej konstrukcji, która umożliwia naprzemienne napełnianie się poszczególnych fragmentów materaca. W ten sposób newralgiczne punkty ciała nie są narażone na ciągły nacisk, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstania odleżyn. Materace przeciwodleżynowe tego typu mogą mieć różne wymiary czy ilość komór. Najczęstszym wyróżnikiem poszczególnych modeli jest ich budowa. Ze względu na nią, produkty z tej kategorii podzielić można na dwa typy: „bąbelkowe” oraz „rurowe”.

Ile kosztuje materac przeciwodleżynowy?

Wiele zależy od wybranego typu materaca przeciwodleżynowego oraz od ciśnienia roboczego wytwarzanego przez dołączony do niego kompresor. Ważny jest także czas cyklu, w jakim działa dany materac odleżynowy, maksymalne obciążenie, jakiemu może zostać poddany, a także pobór mocy i związane z tym zużycie energii. W sklepach medycznych ceny materacy przeciwodleżynowych wahają się zazwyczaj między 100 zł a 500 zł. Jednak można znaleźć również modele, za które należy zapłacić czasami nawet kilka tysięcy złotych. Cena ta jest zwykle uzależniona od dodatkowych funkcji, jakie wyróżniają dany produkt.

Podsumowując… Pamiętaj, że sam materac przeciwodleżynowy niewiele pomoże, jeśli nie zostanie zachowana odpowiednia higiena czy regularne zmiany pozycji ciała chorego. Dbając o te czynniki, zyskasz pewność, że osoba, którą się opiekujesz, nie będzie musiała się martwić o dodatkowe problemy zdrowotne, jakimi są odleżyny.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów