Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Odzież medyczna - jaką wybrać?

Artykuł sponsorowany

2021-12-22 12:49
Lekarz w odzieży medycznej. Pokazuje kciukiem znak

Wiele osób błędnie uważa, że personel medyczny zakłada odzież ochronną tylko po to, żeby wyróżnić się spośród pacjentów. Proponowane ubrania zapobiegają przenoszeniu drobnoustrojów i zanieczyszczeń, dlatego zakłada się je nie tylko na czas operacji, lecz także przed wykonaniem badania. Sprawdź, jak wybrać odzież medyczną, aby zachować standardy higieniczne!

Jednorazowa odzież medyczna: gwarancja bezpieczeństwa

Odzież medyczna pozwala zadbać o wysoki standard higieny, jednocześnie zmniejsza ryzyko zakażeń. Personel ochrony zdrowia zakłada ją przed wykonywaniem badań, zabiegu, operacji, czy zrobieniem zastrzyku. Proponowana odzież skutecznie chroni lekarzy i pielęgniarki przed drobnoustrojami, przenoszonymi drogą kropelkową i kontaktową. Ponadto pozwala im wykonać swoje obowiązki zgodnie z zasadami BHP. Zamawiając jednorazową odzież medyczną, warto zwrócić uwagę, czy została ona wykonana z trwałego, niepalnego, nieprzezroczystego i antystatycznego materiału. Taki strój gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo w każdej sytuacji. 

Czepek jednorazowy jest nieodłącznym elementem stroju lekarza. Zazwyczaj dostępny jest w dwóch kolorach: białym i niebieskim. Wszystkie czepki zostały wykonane z przewiewnego materiału, który zapewnia maksymalny komfort użytkowania. Proponowane akcesoria skutecznie chronią włosy przed zanieczyszczeniami. Producent wyposażył je w praktyczną gumkę, dzięki której nie zsuwają się podczas wykonywania badań ani zabiegów. 

Niezbędnym elementem osłony są też ochraniacze na buty, przydatne nie tylko w szpitalach, lecz także w przychodniach, klinikach czy gabinetach. Ograniczają liczbę przenoszonych drobnoustrojów, dzięki czemu pozwalają zachować odpowiednie standardy czystości. Ze wspomnianych ochraniaczy korzystają zarówno pracownicy służby zdrowia, jak i pacjenci oraz osoby z zewnątrz.

Jak powinna wyglądać odzież dla personelu medycznego?

Odzież medyczna zazwyczaj wykonana jest z mieszanki bawełny i elany, która pozwala skórze swobodnie oddychać. Proponowane elementy garderoby dobrze dopasowują się do sylwetki, dlatego zapewnią wygodę i wydajność nawet podczas długiego dyżuru. Dodatkowo nie gniotą się, nie rozciągają ani nie mechacą, dzięki czemu wpływają pozytywnie na wizerunek personelu. Praca w przychodni, klinice czy szpitalu bywa bardzo stresująca, w związku z tym wybrane ubrania powinny być lekkie, przewiewne i wygodne.  Zazwyczaj bluzy, spodnie i fartuchy mają praktyczne i pojemne kieszenie, do których można schować niezbędne akcesoria, takie jak telefon komórkowy, długopis, stetoskop czy pieczątkę. 

Wielu pacjentów cierpi na syndrom białego fartucha, co oznacza, że odczuwają strach na sam widok lekarza lub pielęgniarki. Aby poprawić im humor, zdecyduj się różowy, żółty lub granatowy uniform. Upewnij się tylko, że wybrany kolor nie jest wyzywający i krzykliwy. W przeciwnym razie będziesz wyglądał mało profesjonalnie. 

Odzież medyczna jest dostępna w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu można ją dopasować do stanowiska, miejsca pracy i osobistych preferencji. Zielone uniformy zarezerwowane są dla chirurgów, czerwone dla ratowników medycznych, a różowe dla położnych. Pielęgniarki najczęściej wybierają białe, granatowe, błękitne lub fioletowe bluzy medyczne. Producenci proponują bluzy medyczne w ciekawe wzorki dla pediatrów, które poprawią humor małym pacjentom. 

Czym kierować się przy wyborze odzieży medycznej?

Kupując odzież medyczną, zwróć uwagę na rozmiar. Zbyt małe elementy garderoby będą krępować ruchy, z drugiej strony zbyt duża bluza zniekształci sylwetkę. Zanim złożysz zamówienie, dokonaj dokładnych pomiarów, a następnie zapoznaj się z tabelą rozmiarów. Pamiętaj, że rozmiarówka różni się w zależności od producenta, dlatego za każdym razem porównaj opisy ze swoimi wymiarami. 

Jednorazowa odzież medyczna tworzy barierę dla mikroorganizmów, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo na bloku operacyjnym, gabinecie lekarskim czy punkcie pobrań. Jeśli szukasz kombinezonów ochronnych, sprawdź, czy zostały wykonane z dwuwarstwowego materiału tekstylno-technicznego, który pozwala skórze swobodnie oddychać. Proponowane modele zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w czasach pandemii.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów