Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Plastry medyczne - kiedy warto zastosować u osoby starszej i w jakich schorzeniach pomagają?

Artykuł partnera

2020-04-07 10:44
Plastry medyczne

Osoby starsze bardzo często cierpią na dolegliwości związane z bólem mięśni, stawów i ścięgien. Często są one związane ze zmianami zwyrodnieniowymi, zbyt małą ilością codziennego ruchu oraz urazami, jak stłuczenia i zwichnięcia. Na szczęście aktualnie na rynku jest wiele produktów leczniczych, które ułatwiają uśmierzenie bólu osobie starszej.

Masz plaster? To znaczy, że przyjąłeś dawkę leku!

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest plaster medyczny. Lekarze coraz częściej przepisują go seniorom zamiast tradycyjnych tabletek doustnych czy maści do smarowania. Raz nalepiony plaster pozostaje na skórze do momentu jego ściągnięcia, przez co senior jak i opiekująca się nim bliska osoba mogą w każdym momencie skontrolować, czy przyjął lek. Plaster nakłada się po kąpieli rano lub też wieczorem - w zależności od natężenia dolegliwości bólowych.

Zaletą plastrów medycznych jest również to, że są bardzo łatwe w aplikacji, a ich działanie nie obciąża układu trawiennego seniora, który zazwyczaj już i tak jest mocno przeciążony innymi lekami przyjmowanymi doustnie. Nowoczesne plastry medyczne pozwalają też skórze oddychać, zapobiegając ryzyku maceracji naskórka. Dodatkowo przykleja się je dokładnie w miejscu bólu, dzięki czemu zawarte w nich składniki lecznicze od razu docierają w newralgicznej miejsce, skupiając tam całe swoje działanie.

Kiedy warto użyć plastry medyczne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym?

Dostępne w aptekach plastry lecznicze, które można zakupić bez recepty, polecane są szczególnie w przypadku wystąpienia bólu i stanów zapalnych spowodowanych urazami i kontuzjami, stłuczeniami powstającymi w wyniku upadku lub uderzenia, naciągnięciem więzadeł i ścięgien. Są pomocne również w przypadku zwichnięcia i skręcenia stawu. 

Lecznicze plastry medyczne zawierają w swym składzie diklofenak, który jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, pochodnym kwasu aminofenylooctowego, wyróżniającego się silnym działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Większość niesteroidowych leków przeciwzapalnych dostępnych jest bez recepty i stanowią one najczęściej wybierane produkty w przypadku leczenia dolegliwości bólowych o różnym podłożu i różnym nasileniu.

Ból mięśni u osoby starszej - postępowanie

Każda dolegliwość bólowa, również dotycząca mięśni, to wyraźny sygnał ze strony organizmu, że dzieje się coś niedobrego. W przypadku bólu mięśni najczęściej przyczyną jest nadwyrężenie mięśnia, które może być spowodowane np. gwałtownym ruchem podczas prostowania się czy podnoszenia jakiegoś ciężaru. W wielu przypadkach ból mięśni spowodowany jest urazem - np. po przewróceniu się czy uderzeniu o jakiś przedmiot. W efekcie może dojść do naciągnięcia mięśnia lub wytworzenia się stanu zapalnego będącego skutkiem urazu mechanicznego. We wszystkich tych przypadkach warto zastosować plastry medyczne, które mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dodatkowo można wykonać zimne i ciepłe okłady na newralgiczne miejsce, a jeśli to nie pomoże, czyli senior nie zauważy poprawy po kilku dniach domowego leczenie, to niezbędna będzie konsultacja lekarska.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów