Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wirusowe zapalenie zatok – jak rozpoznać? Jak leczyć?

Materiał informacyjny

2021-03-31 10:10
Wirusowe zapalenie zatok

Zapalenie zatok to jedna z najczęściej występujących chorób, której przyczyny bywają różne. Powodem schorzenia może być alergia lub bakterie, choć zdecydowanie najczęściej do czynienia mamy z wirusowym zapaleniem zatok. Jak objawia się ta dolegliwość i w jaki sposób łagodzić symptomy choroby?

Wirusowe zapalenie zatok – charakterystyka

Wirusowe zapalenie zatok stanowi jedną z najczęściej rozpoznawalnych chorób w Polsce. Szacuje się, że u osoby dorosłej może ono wystąpić nawet 5 razy w roku. Statystyki pokazują, że wirusowe zapalenie zatok dotyczy ok. 5 do 16% populacji ogólnej, a u 2-4% przechodzi w postać przewlekłą.

Objawy wirusowego zapalania zatok

Wirusowe zapalenie zatok najczęściej jest wynikiem przeziębienia. Zazwyczaj jest to zapalenie ostre, co oznacza, iż objawy nasilają się bardzo szybko. Czas trwania choroby nie przekracza 12 tygodni, po tym terminie mówimy już o przewlekłym zapaleniu zatok.

Główne objawy wirusowego zapalenia zatok to:

  • ból głowy w obrębie nosa i czoła, nasilający się podczas wysiłku lub pochylania;
  • uczucie rozpierania w zatokach;
  • uczucie zatkanego nosa;
  • wydzielina w zatokach i upośledzenie drożności (najczęściej jednostronne);
  • ściekanie wydzieliny do gardła, które może łączyć się z chrypką i bólem gardła;
  • zaburzenia węchu i smaku;
  • czasem: gorączka, osłabienie, senność.

Czy to na pewno wirusowe zapalenie zatok?

Objawy wirusowego zapalenia zatok są bardzo podobne do innych postaci choroby. Charakterystyczne dla zakażenia wirusami są objawy o stosunkowo łagodnym nasileniu oraz fakt, że dość szybko ulegają złagodzeniu lub ustępują całkowicie. Jeżeli dolegliwości się przedłużają, a samopoczucie pogarsza lub nie widać poprawy, może to oznaczać, że doszło do nadkażenia bateryjnego, które wymaga już dokładniejszej diagnostyki oraz odpowiedniej terapii, najczęściej przy pomocy antybiotyków.

W wirusowym zapaleniu zatok rzadko też występuje gorączka, a jeżeli już się pojawi, nie jest wysoka. Wydzielina z nosa może być zarówno wodnista i bezbarwna jak przy alergicznym nieżycie nosa lub przybrać nieco gęstszą konsystencję i żółty bądź zielonkawy kolor. W infekcji bakteryjnej zazwyczaj jest bardzo gęsta i zielona.

Jak leczyć wirusowe zapalenie zatok?

Choć wirusowego zapalenia zatok nie wolno ignorować, leczenie przebiega na łagodzeniu objawów. Dużą ulgę przynoszą dostępne bez recepty leki na przeziębienie i zapalenie zatok, takie jak Aspirin. Warto również pomyśleć o zestawach do płukania zatok, które mogą w szybki sposób udrożnić zatkane ujścia, zapewniając ulgę. Zalecane są również krople do nosa obkurczające błonę śluzową i rozrzedzające wydzielinę.

Poza tym warto postawić na domowe inhalacje oraz wzmacnianie organizmu naturalnymi witaminami, np. czosnkiem czy miodem. Nie zapominajmy o zbawiennym działaniu witamin C, D oraz cynku.

Wirusowe zapalenie zatok zazwyczaj przechodzi samoistnie po kilku dniach, trzeba jednak dać sobie czas na odpoczynek i sięgnąć po środki łagodzące objawy, aby nie doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Nazwa produktu leczniczego - Aspirin, 500 mg, tabletki Skład jakościowy i ilościowy - 1 tabletka zawiera jako substancję czynną 500 mg kwasu acetylosalicylowego Wskazania do stosowania - bóle o małym lub umiarkowanym nasileniu oraz gorączka Dawkowanie i sposób podawania - Dorośli: jednorazowo od 500 mg do 1000 mg kwasu acetylosalicylowego (tj. od 1 do 2 tabletek). W razie konieczności dawka jednorazowa może być powtarzana co 4 do 8 godzin. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej, która wynosi 4 g kwasu acetylosalicylowego (tj. 8 tabletek). Młodzież w wieku powyżej 12 lat: produkt może być stosowany u młodzieży powyżej 12 r. życia wyłącznie na zlecenie lekarza. Jednorazowo 500 mg kwasu acetylosalicylowego (tj. 1 tabletkę). W razie konieczności dawka jednorazowa może być powtarzana co 4 do 8 godzin. Nie stosować więcej niż 1500 mg kwasu acetylosalicylowego (tj. 3 tabletki) na dobę. Tabletki należy przyjmować doustnie, najlepiej po posiłkach, z dużą ilością płynu. Leku nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem. Produktu nie należy stosować: - w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą - celulozę, skrobię kukurydzianą, - u pacjentów ze skazą krwotoczną, - u pacjentów z ostrą chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, - u pacjentów z napadami astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołanymi podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, - jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych, - u pacjentów z ciężką niewydolnością serca, ciężką niewydolnością wątroby lub ciężką niewydolnością nerek, - w ostatnim trymestrze ciąży, - u dzieci poniżej 12. roku życia. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów