Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Grzybica skóry – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Artykuł sponsorowany

2020-11-24 14:51
Grzybica skóry – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Grzybica skóry i paznokci to częsta przypadłość. Kto jest na nią najbardziej narażony? Jak dochodzi do zarażenia? Po czym poznać, że zmiany skórne mogą wskazywać na grzybicę? W tym artykule skupimy się na najważniejszych kwestiach związanych z tą przykrą i krępującą dolegliwością.

Jakie są przyczyny powstawania grzybicy skóry?

Grzyby żyją wszędzie. Można je znaleźć w glebie, w wodzie, na skórze i na zwierzętach. Najczęściej nie wywołują żadnych zmian skórnych. Chyba że akurat na ciele powstała rana lub organizm jest osłabiony. Kiedy może pojawić się grzybica skóry? Jakie czynniki sprawiają, że infekcja atakuje? Powody powstawania zmian grzybiczych są różne:

 • słaba (lub osłabiona) odporność spowodowana przyjmowaniem leków immunosupresyjnych, leczeniem nowotworu lub np. wirusem HIV,
 • skłonność do chorób skórnych (np. atopia, predyspozycje genetyczne),
 • kontakt ze środowiskiem, gdzie bytują grzyby (np. na basenie),
 • kontakt z osobą, która cierpi na grzybicę skóry,
 • przebywanie w gorącym i wilgotnym klimacie,
 • nadmierna potliwość połączona z brakiem odpowiedniej higieny,
 • korzystanie z przedmiotów osobistego użytku osób chorych na grzybicę
 • noszenie ciasnych ubrań lub niepasującego i zbyt ciasnego obuwia,
 • kontakt ze zwierzętami, które mogą mieć grzybicę.

Grzybica skóry – typowe objawy

W zależności od gatunku grzyba, który zaatakuje wybrany obszar skóry, można odczuwać różne dolegliwości. Typowe jednak dla zmian grzybiczych pojawiających się na skórze jest swędzenie i zaczerwienienie, a także pękanie i łuszczenie się skóry. Przy zakażeniu grzybem Candida (grzyb jest naturalnie obecny w organizmie, jednak jego przerost powoduje choroby skórne), zmienia się wygląd paznokci u stóp. Candida najczęściej powoduje grzybicę narządów płciowych u kobiet, co skutkuje bólem przy oddawaniu moczu oraz uczuciem szczypania i pieczenia w pochwie.

Jak zapobiegać powstawaniu grzybicy skóry?

Grzybica skóry, bez względu na to, jakie miejsce atakuje, jest schorzeniem nieprzyjemnym i często też krępującym. Przypadłości tej można jednak zapobiegać, minimalizując ryzyko zakażenia. Najważniejsza jest prawidłowa higiena i unikanie sytuacji, w których może dojść do zarażenia się chorobą od innych osób. Dlatego też należy:

 • zawsze używać tylko swojego ręcznika i nie pożyczać go innym osobom (to samo dotyczy szczotek do włosów, szczoteczek do zębów czy przyrządów do pielęgnacji stóp i paznokci),
 • codziennie zmieniać bieliznę, a do butów zawsze zakładać skarpetki,
 • nosić przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów,
 • zakładać klapki na basenie i podczas korzystania z publicznych prysznicy,
 • po umyciu się dokładnie wycierać ciało do sucha,
 • unikać kontaktu ze zwierzętami z objawami grzybicy (drapiące się i z nadmiernie wypadającą sierścią).

Rodzaje grzybicy skóry

Grzybica skóry może pojawić się na różnych fragmentach ciała. Ponieważ grzyby najlepiej rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, zmiany skórne często występują na stopach, paznokciach, między palcami, w pachwinach czy na udach. Za grzybicę skórną uznaje się też łupież pstry oraz drożdżycę błon śluzowych.

Grzybica stóp

Ten rodzaj grzybicy rozpoczyna się uporczywym swędzeniem stóp, łuszczeniem się skóry między palcami (grzybica międzypalcowa), pojawieniem się pęcherzyków wypełnionych płynem czy zrogowaceniem skóry na podeszwach. Grzybica stóp wymaga natychmiastowego leczenia preparatem o działaniu grzybobójczym takim jak np. Undofen MAX na grzybicę stóp. Lek ten zawiera w swoim składzie terbinafinę, czyli związek organiczny, który, działa grzybobójczo na dermatofity, pleśnie oraz niektóre grzyby dimorficzne. Kuracja, która trwa zaledwie 7 dni, pozwoli szybko pozbyć się krępującego problemu oraz zapewni ochronę przed ponownym złapaniem infekcji przez kilka tygodni. Niezwykle wygodny w użyciu, Undofen MAX na grzybicę stóp dostępny jest w formie sprayu i kremu.

By w pełni cieszyć się zdrowymi i zadbanymi stopami, należy pamiętać o kilku ważnych krokach! Przede wszystkim nie można pominąć właściwej pielęgnacji – do kąpieli warto dodać sól lub płyn, które doskonale oczyszczą i zmiękczą skórę. Po myciu, trzeba dokładnie wytrzeć ciało ręcznikiem i nawilżyć stopy odpowiednim kosmetykiem.

Po zakończeniu kuracji i wyleczeniu z grzybicy, należy zdezynfekować noszone do tej pory obuwie, wyprać dywany i ręczniki oraz zadbać o to, by w garderobie pojawiły się buty i skarpetki wykonane z przewiewnych oraz naturalnych materiałów, które zapewniają swobodny obieg powietrza.

Grzybica paznokci

Ten rodzaj infekcji często towarzyszy grzybicy skóry i może zaatakować zarówno paznokcie u stóp, jak i u rąk. Na zaatakowanych płytkach pojawiają się przebarwienia (mogą być białe, żółte, pomarańczowe, a nawet czarne), paznokcie zaczynają się zniekształcać i fałdować, oddzielać od łożyska, stają się też kruche oraz bruzdowate. Co ważne, objawy grzybicy mogą występować także wokół paznokcia – jeśli doszło do infekcji, skóra może być zaczerwieniona, cieplejsza niż pozostałe partie rąk lub stóp, zmiany mogą być również bolesne i powodować duży dyskomfort podczas codziennych czynności.

Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy grzybicy paznokci, należy natychmiast sięgnąć po odpowiednie preparaty. Są nimi przede wszystkim specjalne lakiery i żele zabijające grzyby i powstrzymujące ich rozwój.

Undofen Amorolfina to lek, który ma postać lakieru do paznokci i stosuje się go miejscowo. Działa na dalszą i boczną podpłytkową grzybicę ograniczoną do dwóch paznokci, wywołaną przez dermatofity, drożdżaki i pleśnie. Zaledwie raz w tygodniu należy nałożyć warstwę leku na chory paznokieć i pozostawić go do wyschnięcia. Aplikację ułatwia dołączony do produktu zestaw niezbędnych akcesoriów. Lek Undofen Amorolfina wspomaga także regenerację zainfekowanego paznokcia. Dostępny jest bez recepty.

Undofen Żel Terapia 3w1 Grzybica Paznokci to wyrób medyczny, który zadziała na każdy rodzaj grzybicy paznokci. Dodatkowo zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji i hamuje jej rozwój. W składzie produktu zawarto opatentowany składnik, który tworzy nieprzyjazne środowisko dla rozwoju grzybów, dzięki czemu na paznokciu tworzy się ochronna powłoka zapobiegająca rozprzestrzenianiu się infekcji. Połączenie nawilżających właściwości 1,5-pentanodiolu oraz gliceryny sprawia, że Undofen Żel Terapia 3w1 odżywia i regeneruje paznokieć, wspomaga również odbudowę zdrowej płytki. Silne działanie przeciwgrzybicze łączy się tu więc z delikatną pielęgnacją – żel nie zawiera związków chemicznych opartych na kwasach. Pierwsze efekty walki z grzybicą paznokci widoczne są już po 7 dniach stosowania.

Grzybica paznokci może szybko się rozprzestrzeniać, dlatego warto działać szybko i zdecydowanie. Przede wszystkim należy dezynfekować zarówno obuwie, jak i przyrządy kosmetyczne, których używamy do manicure lub pedicure. Należy pilnować, by noszone buty i skarpetki wykonane były z naturalnych materiałów, które umożliwią swobodny przepływ powietrza. Po każdej kąpieli trzeba odpowiednio osuszać i nawilżać skórę stóp i rąk. Raz w tygodniu warto również zdecydować się na oczyszczający peeling.

Grzybica skóry gładkiej

Wywołana przez dermatofity może dotyczyć każdego fragmentu ciała. U mężczyzn pojawia się najczęściej w okolicach pachwin. Charakteryzuje się ją jako ogniska rumieniowe z towarzyszącym obrzękiem lub stanem zapalnym.

Drożdżyca błon śluzowych

Inaczej określana też jako kandydoza może być zlokalizowana w jamie ustnej lub na narządach płciowych. Drożdżyca atakująca jamę ustną powoduje bolesne i mocno zaczerwienione zmiany na błonie śluzowej (głównie na języku). Kandydoza występuje też w postaci pleśniawek, czyli zmian skórnych pokrytych białą lub żółtawą warstwą.

Łupież pstry

Należy do chorób nawrotowych, czyli takich, które nie ustępują po jednorazowym leczeniu. Do cech charakterystycznych tego schorzenia należą nieregularne złuszczające się plamy (brunatne lub różowe) pojawiające się na skórze głowy, karku, na plecach, ramionach i w górnej części klatki piersiowej. Ten rodzaj łupieżu leczy się preparatami przeciwgrzybiczymi. Ponieważ można zarazić nim innych, należy zachować odpowiednią higienę.

Leczenie grzybicy skóry

W leczeniu grzybiczych zmian skórnych stosuje się leki na grzybicę. Wybrane preparaty dostępne są bez recepty (takie jak np. Undofen). Środki przeciwgrzybicze mogą działać bezpośrednio na grzyby, zabijając je lub zapobiegając ich dalszemu rozwojowi i rozprzestrzenianiu się. W przypadku podejrzenia u siebie grzybicy, warto skonsultować się z dermatologiem. Lekarz wybierze preparat działający na dany rodzaj grzyba, co pozwoli na skuteczne leczenie. Oprócz stosowania leku, warto pamiętać o dokładnym oczyszczaniu i osuszaniu zainfekowanego miejsca oraz o noszeniu luźnych ubrań pozwalających skórze oddychać.

Domowe sposoby na grzybicę skóry

Do leczenia zmian grzybiczych, które pojawiły się na skórze, warto wykorzystać naturalne środki dostępne w każdym domu. Jednym z nich jest czosnek, który skutecznie radzi sobie z różnymi rodzajami grzybów (Candida, Cryptococcus, Trichophyton, Torulopsis). Przygotowuje się z niego pastę, którą należy wymieszać z oliwą z oliwek lub olejem kokosowym. Nakłada się ją 2 razy dziennie na zakażony fragment skóry i zmywa po około 2 godzinach od aplikacji. Pastę stosuje się aż do uzyskania poprawy.

Rozwój grzybów na skórze może powstrzymać również olejek z oregano (ważne, żeby był to olejek z dzikiego oregano Origanum vulgare) zawierający tymol i karwakrol. Obydwie substancje hamują namnażanie się bakterii i grzybów. Rozcieńczony olejek należy nakładać na zmiany skórne 3 razy dziennie do czasu ich całkowitego wyleczenia.

Olej kokosowy zawierający nasycone kwasy tłuszczowe okazuje się skutecznym domowym sposobem na grzybicę przy łagodnych zmianach skórnych. Olej uszkadza błony komórkowe grzybów, dzięki czemu infekcja ustępuje. Należy nakładać go 3 razy dziennie na chorobowo zmienione miejsce. Warto stosować go również po ustąpieniu zmian, jako kosmetyk nawilżający i zapobiegający nawrotom oraz rozwojowi grzybicy.

UNDO/MR/2020/142

Źródła:
https://lekarzebezkolejki.pl/blog/lupiez-pstry-jak-leczyc-czy-lupiez-pstry-jest-zarazliwy/w-812
https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/73239,grzybice-skory
https://brightside.me/inspiration-health/7-ways-to-treat-ringworm-with-home-remedies-555360/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/317970#who-is-at-risk
https://www.healthline.com/health/fungal-skin-infection

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

UNDOFEN® MAX, krem 15g. Skład: 1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny (Terbinafini hydrochloridum). Wskazania do stosowania: zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity: grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych. Łupież pstry. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na terbinafinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Omega Pharma Poland Sp. z o.o. UNDOFEN® MAX SPRAY, aerozol na skórę. Skład: 1 g roztworu zawiera substancję czynną 10 mg terbinafiny chlorowodorku (Terbinafini hydrochloridum). Wskazania do stosowania: zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity: grzybica stóp, grzybica fałdów skórnych, grzybica skóry gładkiej. Łupież pstry. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na terbinafinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Omega Pharma Poland Sp. z o.o.

UNDOFEN® AMOROLFINA, 50 mg/ml, lakier do paznokci leczniczy. Skład: 1 ml lakieru zawiera 50 mg amorolfiny (co odpowiada 55,74 mg amorolfiny chlorowodorku). Wskazania do stosowania: Leczenie łagodnej, dalszej i bocznej podpłytkowej grzybicy paznokci wywołanej przez dermatofity, drożdżaki i pleśnie, ograniczonej do dwóch paznokci. Przeciwwskazania: Produktu Undofen® Amorolfina, 50 mg/ml, lakier do paznokci leczniczy nie wolno ponownie stosować u pacjentów, którzy wykazali nadwrażliwość na leczenie. Nadwrażliwość na substancję czynną (amorolfinę) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Omega Pharma Poland Sp. z o.o.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów