Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Język geograficzny u kilkuletniego dziecka.

Czego objawem może być język geograficzny? Objawy i leczenie języka geograficznego

Organizm ludzki potrafi w różny sposób reagować na towarzyszące mu schorzenia czy przewlekły stres. Jednym z takich objawów jest język geograficzny. Określenie to oznacza pojawienie się charakterystycznych plam na języku, przypominających mapę. Często jest jedynym objawem świadczącym o jakimś zaburzeniu, choć może występować też bez żadnej przyczyny. Czym jest język geograficzny? Kiedy się pojawia? Czy można się nim zarazić? Jak go leczyć język geograficzny?

Model 3D gronkowca złocistego.

Gronkowiec złocisty - jak objawia się zakażenie gronkowcem? Czy gronkowiec złocisty jest uleczalny?

Gronkowiec złocisty (łac. Staphylococcus aureus) stanowi częstą przyczynę zakażeń bakteryjnych u ludzi. Wywołać może m.in. zakażenia skóry czy tkanek miękkich, ale w cięższych przypadkach nawet zakażenia ogólnoustrojowe czy infekcje układu nerwowego. Rozpoznanie zakażeniem gronkowcem złocistym ustala się biorąc pod uwagę zgłaszane przez pacjenta objawy kliniczne oraz analizując wyniki badań mikrobiologicznych. Czy gronkowiec złocisty jest zaraźliwy? Czy jest możliwość wyleczenia zakażenia gronkowcem?

Starsza kobieta zmagająca się z dysfagią.

Zalecenia żywieniowe w zaburzeniach przełykania

Słowo dysfagia pochodzi od dwóch greckich słów dys – utrudnienie, phago – połykanie, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza problemy z połykaniem. Najczęściej dotyczy ono osób starszych, choć z dysfagią mogą zmagać się pacjenci w każdej grupie wiekowej. W następstwie występujących problemów z przełykaniem pokarmu, przyjmowaniem płynów i leków może pojawić się niedożywienie, obniżające znacząco jakość życia pacjenta. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie zalecenia żywieniowe wdrożyć, by pomóc osobie z dysfagią.

Mężczyzna cierpi z powodu bólu mięśni.

Najczęstsze schorzenia, które mogą objawiać się bólem mięśni

Ból jest nieprzyjemnym, subiektywnym doznaniem zmysłowym i emocjonalnym związanym z uszkodzeniem tkanek lub struktur ciała. Stanowi on sygnał dla organizmu, ostrzegający przed niebezpieczeństwem lub alarmującym że coś się dzieje. W ciągu naszego życia ból towarzyszy nam wiele razy, jego przyczyny są różne. Jednym z częściej występujących są bóle mięśni. Czym mogą być spowodowane? Czy ból mięśni może się wiązać z chorobami?

Lekarz pobiera od pacjenta próbkę do badania mykologicznego.

Badanie mykologiczne - na czym polega? Wskazania, normy, interpretacja wyników

Zakażenia grzybicze stanowią znaczną liczbę wszystkich infekcji. Mogą one dotyczyć skóry, błon śluzowych, a także narządów wewnętrznych. Przebiegają z różnym stopniem nasilenia, od łagodnych do ostrych. Aby odpowiednio dobrać leczenie ważne jest dokładne określenie rodzaju drobnoustroju, jaki zaatakował nasz organizm. Tu z pomocą przychodzą badania mykologiczne. Na czym polegają? Kiedy się je wykonuje i jak się do nich przygotować?

Mężczyzna przykłada dłoń do ust, doskwierają mu afty.

Afty - skąd się biorą i jak im zapobiegać? Apteczne i domowe sposoby na afty

Niewielkie, bolesne zmiany pojawiające się w jamie ustnej to najczęściej afty. Tworzą się one w okolicy błon śluzowych dziąseł, języka i na wewnętrznej stronie policzka. Obecność aft utrudnia spożywanie posiłków i mówienie, z uwagi na sprawianie bólu. Choć zazwyczaj samoczynnie mijają po kilku dniach, mogą mieć tendencję do nawrotów. Skąd się właściwie biorą afty oraz jak im zapobiegać?