Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
jakdbacoserce

Jak dbać o serce? Dieta, ćwiczenia, badania, sen profilaktyka.

Serce to najistotniejszy organ w ciele człowieka. Ze względu na to, że mamy je tylko jedno, należy o nie właściwie dbać. Jak to zrobić? Cóż, wbrew pozorom nie jest to takie trudne – wystarczy zmodyfikować codzienne nawyki. Dzięki nim zminimalizujesz ryzyko zawałów, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego oraz wielu innych chorób. O czym zatem należy pamiętać, aby się przed nimi uchronić? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Różowe tło. Naramienny ciśnieniomierz wyświetla wyniki wskazujące na nadciśnienie tętnicze.

Nadciśnienie tętnicze. Objawy wysokiego ciśnienia

Na nadciśnienie tętnicze w naszym kraju choruje około 30% dorosłych osób. Częściej dotyczy ono mężczyzn niż kobiet, jednakże w obu przypadkach objawy nadciśnienia tętniczego mogą być mało nasilone bądź niespecyficzne, przez co postawienie prawidłowej diagnozy jest utrudnione i znacznie wydłuża się w czasie. Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u kardiologa oraz jakie skutki niesie za sobą nieustabilizowane wysokie ciśnienie tętnicze krwi? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Rysunkowe, bijące serce na pomarańczowym tle z widoczną linią obrazującą tętno.

Strefy tętna − czym są i jak je wyznaczyć?

Uprawianie sportu oraz dbanie o regularną aktywność fizyczną jest obecnie niezwykle ważne. Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem, co niekorzystnie wpływa zarówno na nasze samopoczucie, jak i sylwetkę. Często pojawiają się w naszej głowie pomysły, aby zacząć uprawiać jakiś sport. Zazwyczaj wyznaczamy sobie cel: zrzucić parę kilogramów, zwiększyć wydolność organizmu lub po prostu poruszać się, aby dotlenić organizm. Warto wiedzieć, z jakim natężeniem ćwiczyć, aby osiągnąć dany cel. Przydatne do tego będzie zapoznanie się ze strefami tętna, które pomogą w wyznaczeniu odpowiedniej intensywności treningów. Czym dokładnie są strefy tętna?

Lekarka w kitlu i ze stetoskopem na szyi trzyma w dłoni model serca. Leczy choroby serca u pacjentów

Choroby serca - przyczyny, charakterystyczne objawy, najczęstsze schorzenia

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią obecnie najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce. Mimo ciągłego rozwoju medycyny, odsetek osób umierających z powodu chorób serca wciąż wzrasta. Z pewnością przyczynia się do tego nadmierny stres, brak aktywności fizycznej, stosowanie używek oraz niewłaściwa dieta. Kluczowe jest szybkie rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są charakterystyczne objawy chorób serca oraz jakie badania wykonać, aby je zdiagnozować.

Ciśnienie krwi – normy

Ciśnienie krwi – normy. Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Zdrowy organizm opiera się na prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich jego układów. Jednym z nich jest układ krwionośny, który pompuje krew i napędza wszystkie komórki do działania poprzez dostarczanie niezbędnych składników transportowanych wraz z krwią. Prawidłowe działanie tego układu jest więc niezwykle ważne. Jednym z podstawowych, rutynowych badań kontrolnych jest pomiar ciśnienia krwi. Jakie są jego prawidłowe norm tego pomiaru? W jaki sposób mierzyć samodzielnie ciśnienie krwi? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Wysokie ciśnienie rozkurczowe

Wysokie ciśnienie rozkurczowe – czy należy się niepokoić?

W obecnych czasach wiele mówi się o nadciśnieniu tętniczym. Na schorzenie to składają się dwie wartości: ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego. Czy nieprawidłowa wartość jedynie ciśnienia rozkurczowego podczas pomiarów powinna niepokoić? Jakie są przyczyny pojawienia się wysokiego ciśnienia rozkurczowego krwi i czy mamy wpływ na jego występowanie? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.