Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Ciśnienie krwi – normy

Ciśnienie krwi – normy. Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Zdrowy organizm opiera się na prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich jego układów. Jednym z nich jest układ krwionośny, który pompuje krew i napędza wszystkie komórki do działania poprzez dostarczanie niezbędnych składników transportowanych wraz z krwią. Prawidłowe działanie tego układu jest więc niezwykle ważne. Jednym z podstawowych, rutynowych badań kontrolnych jest pomiar ciśnienia krwi. Jakie są jego prawidłowe norm tego pomiaru? W jaki sposób mierzyć samodzielnie ciśnienie krwi? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Wysokie ciśnienie rozkurczowe

Wysokie ciśnienie rozkurczowe – czy należy się niepokoić?

W obecnych czasach wiele mówi się o nadciśnieniu tętniczym. Na schorzenie to składają się dwie wartości: ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego. Czy nieprawidłowa wartość jedynie ciśnienia rozkurczowego podczas pomiarów powinna niepokoić? Jakie są przyczyny pojawienia się wysokiego ciśnienia rozkurczowego krwi i czy mamy wpływ na jego występowanie? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Obniżenie ciśnienia. Jak naturalnie obniżyć ciśnienie?

Obniżenie ciśnienia. Jak naturalnie obniżyć ciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) jest jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Należy do chorób układu krążenia i charakteryzuje się okresowym lub stałym podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi, powyżej wartości prawidłowych. Osoby najbardziej narażone na wystąpienie tego schorzenia mieszczą się w grupie wiekowej pomiędzy 35 a 60 rokiem życia. Czy istnieją naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi? Czy styl życia może wpłynąć na uregulowanie jego poziomu?

Kiedy potrzebny jest rozrusznik serca?

Kiedy potrzebny jest rozrusznik serca?

Serce jest jednym z ważniejszych narządów ludzkiego organizmu. Dzięki bezustannej pracy serca tlen, hormony oraz substancje odżywcze dostarczane są do wszystkich tkanek i narządów, usuwany jest dwutlenek węgla oraz zbędne produkty przemiany materii, a także utrzymywana jest stała temperatura ciała. U zdrowego człowieka prawidłowa czynność serca waha się od 60. do 90. uderzeń na minutę. Czasem jednak rytm pracy serca jest zbyt wolny, wówczas pacjentowi wszczepia się stymulator serca. Na jakiej zasadzie działa rozrusznik serca i jakie są wskazania do implantacji tego urządzenia?

Jak przebiega leczenie nadciśnienia tętniczego?

Jak przebiega leczenie nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze jest obecnie najczęściej rozpoznawanym schorzeniem układu krążenia. Według szacunków nawet co trzeci mieszkaniec globu może cierpieć na tę groźną chorobę. Rozwojowi nadciśnienia sprzyja współczesny styl życia, który wiąże się z niewłaściwym odżywianiem, niską aktywnością fizyczną i niezdrowymi nawykami. Mimo to nadal wielu pacjentów rezygnuje z profilaktyki. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać objawy nadciśnienia i co robić, by zapobiegać tej chorobie.

Czym jest miażdżyca i dlaczego jest groźna dla naszego zdrowia?

Czym jest miażdżyca i dlaczego jest groźna dla naszego zdrowia?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie i w Polsce są choroby układu sercowo-naczyniowego. Rozwijają się stopniowo i przez długie lata nie dają żadnych niepokojących symptomów. Jedną z tych chorób jest miażdżyca, która nieleczona prowadzi do powikłań zagrażających życiu i zdrowiu. Niestety rozpoznanie choroby na własną rękę nie jest łatwe. Jakie badania trzeba przeprowadzić i jak przebiega leczenie miażdżycy?