Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kłucie w sercu – możliwe przyczyny

Istnieje wiele rodzajów bólu, który możemy odczuwać. Jednym z nich jest uczucie kłucia w sercu, budzące niepokój osoby, u której występuje. Kłucia w klatce piersiowej nie należy jednak mylić z innymi typami bólu, np. rozpierającym czy piekącym. Jakie mogą być przyczyny kłucia w okolicy serca? Jak sobie z nim radzić?

Zmartwiona kobieta trzyma rękę na klatce piersiowej, czuje kłucie w sercu.

Kłucie w sercu – co może oznaczać?

Uczucie kłucia w sercu bez wątpienia nie powinno się lekceważyć. Obecność bólu w klatce piersiowej może świadczyć o chorobach serca, np. zawale serca, dławicy piersiowej czy zapaleniu osierdzia. 

Kłucie w klatce piersiowej może jednak pojawić się w znacznie szerszej grupie schorzeń, w tym jego przyczynę może stanowić m.in.:

Umów się do kardiologa

Kłucie w sercu a choroby serca

Ból spowodowany przyczynami kardiologicznymi będzie często rozlany i uciskający, a lokalizacja trudna do jednoznacznego określenia.

Zawał serca

Powodem pojawienia się stanu, jakim jest niestabilna dławica piersiowa lub zawał serca jest zaburzenie odpływu krwi do serca. Trwające niedokrwienie mięśnia sercowego prowadzi do martwicy obszarów nim objętych. Ból może być błędnie opisany przez pacjenta jako kłucie w okolicy serca, gdyż raczej jego charakter jest rozlany, uciskający lub rozpierający. Ból zlokalizowany jest zazwyczaj za mostkiem, a oprócz tego może promieniować w różne lokalizacja, np. do lewego ramienia, łopatki czy szyi oraz żuchwy. Ból trwa długo, powyżej 30 minut i nie reaguje na podanie nitrogliceryny. Objawy towarzyszące bólowi obejmują uczucie duszności, poty, zmęczenie, osłabienie, a także nudności czy wymioty.

Dławica piersiowa

Przemijające niedokrwienie mięśnia sercowego wywołuje ból piekący, ściskający lub gniotący, który trwa około 2-10 minut. Podobnie jak w przypadku zawału serca ból jest zamostkowy i może promieniować do innych części ciała. Wraz z bólem pojawia się często duszność, w sytuacjach takich jak wysiłek fizyczny, zimne powietrze, stres. Dolegliwość bólowa może zostać zwalczona poprzez odpoczynek lub podanie nitrogliceryny.

Zapalenie osierdzia

Ból kłujący w okolicy serca związany może być również z zapaleniem osierdzia. Jest to ból umiejscowiony w miejscu uderzenia koniuszkowego lub za mostkiem, który może promieniować do lewej strony (np. barku) czy szyi. Zapalenie osierdzia wynika z podrażnienia blaszek osierdzia lub przylegającej do niego opłucnej. Natężenie bólu jest zmienne, a charakter bólu ostry. Kłucie w okolicy serca nasila się podczas wdechu, w pozycji leżącej, przy skrętach tułowia oraz w trakcie kaszlu. Złagodzenie bólu daje natomiast pochylenie się w pozycji siedzącej do przodu.

Ból w klatce piersiowej – ból opłucnowy

Typowo kłujący, ostry ból, którego lokalizację pacjent potrafi dokładnie określić, to ból opłucnowy. Przyczyną jego pojawienia się jest występowanie nacieku zapalnego opłucnej lub podrażnienia opłucnej, np. w trakcie zawału serca. Ból opłucnowy może być również wynikiem odmy opłucnowej, czyli dostania się powietrza do jamy opłucnej. Kłucie w klatce piersiowej w bólu opłucnowym jest zazwyczaj zlokalizowane jednostronnie, lecz może promieniować np. do pleców, a dokładniej do okolicy międzyłopatkowej. 

Uczucie kłucia w klatce piersiowej pojawia się lub nasila przy głębszym wdechu, podczas kaszlu oraz w trakcie ruchów tułowia. Co ciekawe, nasilenie bólu opłucnowego nieco zmniejsza się, gdy pacjent położy się na tym boku, po której stronie pojawia się kłucie. Oprócz bólu, często choremu towarzyszy subiektywne uczucie duszności, przyspieszony oddech oraz objawy charakterystyczne dla choroby podstawowej.

Kłucie w sercu – co robić?

Gdy odczuwasz kłucie w okolicy serca lub kłucie w innym miejscu klatki piersiowej, nie zwlekaj - udaj się do lekarza rodzinnego lub internisty. W zależności od towarzyszących objawów, ewentualnych zmian w EKG lub innych wyników badań, lekarz skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę lub bezpośrednio do kardiologa. Jeśli istnieje podejrzenie zawału serca, należy niezwłocznie zgłosić się na szpitalny oddział ratunkowy lub zadzwonić po pogotowie ratunkowe, gdyż jest to stan zagrożenia życia. 

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz z łatwością umówić poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Gajewski, P. i inni (2019). Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna, wyd. XII Kraków, s. 54-57
  2. Maciejewski, J. (2017). Choroby objawiające się bólem w klatce piersiowej. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/lista/show.html?id=106332.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Kardiologia

Więcej artykułów