Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Model ludzkiej szczęki z zaciśniętymi zębami.

Co może wywołać szczękościsk? Szczękościsk jako objaw choroby

Szczękościsk jest sytuacją, w której dochodzi do częściowej lub całkowitej niemożności otwarcia jamy ustnej. Spowodowany jest przez nadmierny skurcz (lub nadmierne wzmożenie mięśniowe) mięśni stawu skroniowo-żuchwowego, do którego należą mięśnie skrzydłowe, mięsień skroniowy i mięsień żwacz. Taka sytuacja utrudnia funkcjonowanie oraz często powoduje ból nie tylko w okolicy żuchwy, ale także po pewnym czasie może powodować bóle głowy i bóle w okolicy mięśni karku. Czym może być spowodowany szczękościsk oraz jak sobie z nim radzić?

Mężczyzna przykłada dłoń do ust, doskwierają mu afty.

Afty - skąd się biorą i jak im zapobiegać? Apteczne i domowe sposoby na afty

Niewielkie, bolesne zmiany pojawiające się w jamie ustnej to najczęściej afty. Tworzą się one w okolicy błon śluzowych dziąseł, języka i na wewnętrznej stronie policzka. Obecność aft utrudnia spożywanie posiłków i mówienie, z uwagi na sprawianie bólu. Choć zazwyczaj samoczynnie mijają po kilku dniach, mogą mieć tendencję do nawrotów. Skąd się właściwie biorą afty oraz jak im zapobiegać?

Kobieta ma na zębach aparat samoligaturujący.

Aparat samoligaturujący - jak działa i czym różni się od zwykłego aparatu ortodontycznego

Aparaty ortodontyczne prostujące zęby w ostatnich latach robią się coraz bardziej popularne. Dawniej krzywe zęby były uznawane wyłącznie za stan powodujący problemy kosmetyczne. Teraz wiadomo, że, oprócz aspektów estetycznych, korekta układu zębów w jamie ustnej pomaga zapobiegać wielu problemom zdrowotnym. W dodatku aparat na zębach nie jest już domeną dzieci i nastolatków, nawet dorośli coraz częściej się na niego decydują. Coraz częściej słyszy się także obecnie o aparatach samoligaturujących. Czym jest taki aparat? W jaki sposób różni się od klasycznego aparatu ortodontycznego?

Kobieta szczotkuje zęby przed lustrem.

Jak dbać o higienę jamy ustnej? Poznaj właściwości irygatorów do zębów!

W trosce o zdrowie swoich zębów, należy pamiętać o ich codziennej pielęgnacji oraz właściwej higienie jamy ustnej. Niedokładne lub nieregularne czyszczenie zębów w połączeniu z nieprawidłową dietą może w krótkim czasie doprowadzić do chorób takich jak próchnica, zapalenie miazgi czy kwasowa erozja szkliwa Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala zachować zęby oraz dziąsła w zdrowiu przez dłuższy czas. Jak dbać o higienę jamy ustnej w warunkach domowych? W tym pomogą specjalne irygatory do zębów. Poznaj zalety tych praktycznych i łatwych w obsłudze urządzeń!

Szczoteczka soniczna na niebieskim tle.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Dbanie o higienę jamy ustnej jest wyjątkowo ważne dla zdrowia zębów, dziąseł, a także całego organizmu. Właściwe mycie zębów pomaga uniknąć ich ubytków, a także zachować piękny, zdrowy uśmiech. Już od kilku lat na rynku popularność zyskują szczoteczki soniczne. Dzięki swoim właściwościom zapewniają jeden z najwyższych poziomów higieny. Sprawdź, czym wyróżnia się ten typ szczoteczek do zębów i jak ich używać. Dzięki naszym wskazówkom zadbasz o zdrowie jamy ustnej w najlepszy możliwy sposób.

kobieta myje zęby szczoteczką magnetyczną Oral-B iO

Technologia magnetyczna w szczoteczkach elektrycznych – jak działa?

Zdrowe, białe i zadbane zęby są marzeniem wielu osób. Jednak wbrew pozorom codzienna higiena jamy ustnej nie musi być wcale skomplikowana czy czasochłonna, aby przynosiła świetne efekty. Z każdym rokiem pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, jeżeli chodzi o stomatologię. Taką nowością, a jednocześnie rewolucją na rynku szczoteczek do zębów, jest magnetyczna szczoteczka elektryczna. Jak działa taki sprzęt? Czym różni się od innych modeli szczoteczek?

Zbliżenie na twarz pacjenta w trakcie lecenia endodontycznego.

Jak przebiega leczenie kanałowe? Odkrywamy tajniki endodoncji.

Leczenie kanałowe często jest ostatnią deską ratunku dla chorego zęba. Trzeba je przeprowadzić, gdy na skutek nieleczonej próchnicy dochodzi do zapalenia miazgi zęba, które potem ma wpływ na zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Chociaż leczenie kanałowe jest o wiele lepszą alternatywą niż ekstrakcja zęba, to wokół tego zabiegu krąży sporo strachu. Warto więc zapoznać się z najnowszymi metodami endodoncji, które mogą całkowicie zmienić zdanie na jego temat.

jak dbać o higienę jamy ustnej kiedy palisz papierosy

Jak dbać o higienę jamy ustnej, kiedy palisz papierosy?

Każdy z nas dobrze wie, że palenie papierosów wpływa negatywnie na cały organizm. Zęby i dziąsła w sposób bezpośredni odczuwają skutki palenia. Oprócz nieświeżego oddechu, na zębach szybciej tworzą się przebarwienia. Łatwiej rozwija się próchnica i dodatkowo zwiększa się ryzyko powstawania chorób przyzębia. U osób palących stan zapalny dziąseł przebiega często w sposób zamaskowany i nie daje wyraźnych objawów, co dodatkowo utrudnia wykrycie problemu. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? I jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej, kiedy palimy papierosy?

Ból zęba – jakie mogą być przyczyny?

Ból zęba – jakie mogą być przyczyny? Domowe sposoby na ból zęba

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak uciążliwy potrafi być ból zęba. W nocy nie pozwala zasnąć, a w dzień uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności. Warto więc jak najszybciej udać się do specjalisty, aby poznać przyczynę bólu i pozbyć się go. Czasem jednak na wizytę u stomatologa trzeba poczekać nawet kilka dni, więc do tego czasu musimy radzić sobie sami. Jakie domowe sposoby pomogą nam uśmierzyć ból zęba? Co może być przyczyną pojawienia się bólu zęba?

Domowe sposoby na ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba

Ból zęba jest jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Zdarza się, że dopada nas w najmniej odpowiednim momencie, kiedy niekoniecznie możemy liczyć na pomoc stomatologa. Przyczyn bólu zęba może być wiele, a żadnej z tych sytuacji nie powinno się lekceważyć. W każdym niepokojącym przypadku prędzej czy później trzeba skonsultować się ze specjalistą. Jeśli jednak termin wizyty przypada dopiero za kilka dni albo musimy wymyślić coś, by przetrwać weekend czy dzień pracy, skorzystać można z domowych metod łagodzenia nieprzyjemnego odczucia.