- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Skaling zębów - kiedy warto zastosować? Przeciwwskazania dla skalingu
Moda na piękny uśmiech powstała nie tylko ze względów zdrowotnych, ale w coraz większej ilości przypadków - estetycznych. Oprócz regularnych kontroli stomatologicznych, uzupełniania powstałych ubytków i starannej higieny jamy ustnej, czasem konieczne jest przeprowadzenie zabiegu skalingu. Na czym polega i dlaczego jest tak ważny? Czy każdy może skorzystać ze skalingu?
Po co robimy skaling, czyli czym jest kamień nazębny?
Kamień nazębny jest zmineralizowaną, twardą płytką, w skład której wchodzą bakterie, związki wapnia i fosforu, resztki pożywienia i substancje zawarte w ślinie. Zaawansowany kamień przybiera ciemniejszy kolor, czemu sprzyja spożycie dużych ilości kawy, herbaty, czerwonego wina, a także palenie tytoniu. Wyróżniamy dwa rodzaje kamienia: naddziąsłowy i poddziąsłowy. Pierwszy z nich odkłada się na powierzchni korony zęba, powyżej linii dziąsła. Jest on lepiej widoczny i łatwiejszy do usunięcia. Kamień poddziąsłowy odkłada się poniżej linii dziąseł, przez co trudniej go zauważyć. Dodatkowo jest twardszy od kamienia naddziąsłowego, a jego eliminacja jest bardziej czasochłonna.
Dlaczego zabieg skalingu jest tak ważny dla higieny jamy ustnej?
Nie bez powodu lekarze stomatolodzy rekomendują regularne kontrole stanu uzębienia co 6 miesięcy. Nieusuwany na bieżąco kamień może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia naszych zębów. Po pierwsze, sprzyja próchnicy i powstawaniu ubytków. Z czasem powoduje krwawienia i choroby dziąseł, a także może być jedną z przyczyn przykrego zapachu z ust. Kamień poddziąsłowy prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych, przez co pacjenci odczuwają dolegliwości bólowe wskutek postępującej nadwrażliwości. Najpoważniejszą konsekwencją nieusuwanego kamienia jest paradontoza, czyli choroba przyzębia, która sprzyja rozchwianiu w zębodołach i utracie zębów.
Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego
Chcą pozbyć się nagromadzonego kamienia, należy udać się do lekarza stomatologa, który przeprowadzi zabieg tzw. skalingu. Obecnie stosuje się dwie metody: ręczną, wykorzystującą odpowiednie przyrządy do manualnego usuwania kamienia oraz mechaniczną, przy użyciu m. in. ultradźwięków. Poszczególne techniki można łączyć w zależności od rodzaju oraz położenia kamienia (naddziąsłowo lub poddziąsłowo) i są one dobierane indywidualnie. Następnie przeprowadza się polerowanie, czyli wygładzenie powierzchni zębów specjalną pastą, która dodatkowo wzmacnia zęby i zapobiega rozwojowi próchnicy. Ze względu na możliwość uwolnienia bakterii ze złogów, lekarz stomatolog może zdecydować o zastosowaniu płukanek odkażających. Wielu pacjentów obawia się bólu podczas skalingu, jednak stosowanie znieczulenia miejscowego może być konieczne jedynie podczas usuwania kamienia poddziąsłowego.
Przeciwwskazania do skalingu
Istnieją grupy pacjentów, które przed przystąpieniem do zabiegu skalingu powinny skonsultować się z lekarzem. Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania technik ultradźwiękowych u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca, zdiagnozowaną osteoporozą oraz w przypadku nowo wyrżniętych zębów stałych. Kobiety ciężarne również wymagają indywidualnej konsultacji.
Profilaktyka powstawania kamienia nazębnego
Podstawą w zapobieganiu odkładania się kamienia nazębnego jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Optymalne efekty pozwala osiągnąć używanie szczoteczki elektrycznej, nici dentystycznych oraz płynów do płukania o działaniu przeciwbakteryjnym. Możliwe jest zakupienie pasty do zębów, która w swoim składzie zawierać będzie substancje hamujące odkładanie się kamienia, np. pirofosforan sodu lub cytrynian cynku. Warto także zwrócić uwagę, czy nasza dieta nie obfituje w produkty barwiące, takie jak kawa, herbata.
Chcąc ustrzec się przed kamieniem nazębnym, konieczne jest zerwanie z nałogiem tytoniowym. U palaczy odkłada się on znacznie szybciej i przybiera ciemniejszy odcień. Ponadto, palenie papierosów sprzyja rozwojowi bakterii i stanów zapalnych w jamie ustnej oraz przyczynia się do zmniejszenia wydzielania śliny,a co za tym idzie osłabia działanie działanie przeciwbakteryjne w jamie ustnej.
Wizytę u wybranego specjalisty umówić można bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.