Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Mama z córką na wizycie u lekarza. Na dole logo ALAB laboratoria.

Gdzie przeprowadzić badania profilaktyczne i dlaczego warto to robić?

Badania profilaktyczne mają duże znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Niestety zbyt wiele osób wciąż lekceważy profilaktykę i nie poddaje się corocznym badaniom, które mogłyby powiedzieć bardzo wiele na temat ich zdrowia oraz pomóc w wykryciu rozwijających się bezobjawowo chorób. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na podstawowe badania profilaktyczne oraz gdzie wykonać je w komfortowych warunkach.

Model 3D immunoglobuliny IgG.

Immunoglobuliny IgG - funkcje, wskazania do badania, normy, interpretacja wyników

Immunoglobuliny IgG odgrywają w naszym organizmie bardzo ważną rolę – zapewniają nam skuteczną ochronę przed różnego rodzaju zakażeniami, a to dzięki temu, że są najliczniejszą i zarazem najtrwalszą grupą przeciwciał. Oznaczanie poziomu immunoglobulin IgG pozwala diagnozować wiele, czasami bardzo poważnych chorób. Kiedy więc je oznaczać? Jakie są właściwie ich funkcje? Jak interpretować wyniki badań IgG? Oraz czy immunoglobuliny IgG są ważne podczas ciąży?

Pacjentka w gabinecie lekarskim ma wykonywane USG piersi.

USG piersi – kiedy wykonać i jak przebiega?

Nowotwór piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród kobiet. Niestety wciąż dotyka wiele pacjentek, mimo wprowadzenia szeroko pojętej profilaktyki. Oprócz badań obrazowych, propagowane są również samodzielne badania piersi. Wciąż jednak nie jest to wystarczające i rocznie wykrywanych jest bardzo dużo zmian nowotworowych, które powinny zostać wykryte wcześniej, aby zwiększyć szansę na dobre rokowanie.

Mikroskop, okulary, kwestionariusz i próbki krwi w fiolkach na niebieskim tle.

Białko całkowite – badanie, normy, wskazania, przygotowanie

Proteiny pełnią wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, m.in. stanowią podstawowy budulec, transportują substancje odżywcze, czy odpowiadają za prawidłową odporność. Zaburzenia w ilości białka całkowitego w osoczu stanowią cenne źródło informacji na temat stanu naszego zdrowia, a ich oznaczenie to jedno z podstawowych badań diagnostycznych zlecanych przez lekarzy. Czym jest badanie białka całkowitego, jaki jest jego koszt oraz w jakim celu się je wykonuje?

Grafika 2D. Rysunkowi lekarza leczą podwyższone stężenie trójglicerydów i miażdżycę.

Triglicerydy – badanie, normy, wskazania, przygotowanie

Z hasłem “triglicerydy (trójglicerydy)” najczęściej można się spotkać w trakcie rutynowych badań krwi, gdyż należą one do profilu lipidowego, czyli podstawowego wskaźnika pomagającego w ocenie ryzyka chorób wieńcowych. Stężenie triglicerydów obrazuje prawidłowe funkcjonowanie m.in. wątroby oraz często jest wyznacznikiem jakości stosowanej diety. Odpowiednia ilość trójglicerydów jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dużym problemem zdrowotnym staje się ich zbyt wysoki poziom. Jak się od tego uchronić? W jaki sposób i kiedy należy badać poziom triglicerydów?