Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Grafika 2D. Rysunkowi lekarza leczą podwyższone stężenie trójglicerydów i miażdżycę.

Triglicerydy – badanie, normy, wskazania, przygotowanie

Z hasłem “triglicerydy (trójglicerydy)” najczęściej można się spotkać w trakcie rutynowych badań krwi, gdyż należą one do profilu lipidowego, czyli podstawowego wskaźnika pomagającego w ocenie ryzyka chorób wieńcowych. Stężenie triglicerydów obrazuje prawidłowe funkcjonowanie m.in. wątroby oraz często jest wyznacznikiem jakości stosowanej diety. Odpowiednia ilość trójglicerydów jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dużym problemem zdrowotnym staje się ich zbyt wysoki poziom. Jak się od tego uchronić? W jaki sposób i kiedy należy badać poziom triglicerydów?

Diagnosta trzyma w dłoni test na HBs antygen.

HBs antygen – badanie, normy, wskazania, przygotowanie

Szacuje się, że około 350 milionów ludzi na całym świecie cierpi na wirusowe zapalenie wątroby typu B, chorobę wywoływaną przez wirusa HBV. Pomimo wprowadzenia szczepień ochronnych i akcji zwiększających świadomość społeczeństwa nadal jest to istotny problem kliniczny. Fundamentalnym elementem diagnostyki oraz monitorowania choroby jest badanie HBs antygenu. Na czym polega i jakie są normy? Kiedy należy je wykonać? Jak poprawnie się do niego przygotować?

Diagnosta trzyma w dłoni próbkę krwi przeznaczoną do badania.

Kinaza kreatynowa (CK) – czym jest? Normy, za niska, za wysoka. Kiedy wykonać badanie?

Kinaza kreatynowa (CK), inaczej nazywana kinazą fosfokreatynową, jest enzymem pełniącym ważne funkcje w procesach energetycznych w organizmie. Występuje w tkankach i komórkach o dużym zapotrzebowaniu na energię (w mięśniach szkieletowych, sercu, mózgu, a także komórkach światłoczułych siatkówki). We krwi jej stężenie jest znikome. Kiedy należy wykonać badanie kinazy kreatynowej? Jakie są normy tego enzymu? O czym świadczy za wysoki lub za niski poziom kinazy kreatynowej?

Dłoń diagnosty w rękawiczce, trzyma próbkę moczu. W tle mikroskop i sprzęt laboratoryjny.

Amylaza w moczu, amylaza w surowicy - badanie, normy. Funkcja amylazy w organizmie

Amylaza (AMY) jest niezwykle ważnym enzymem wytwarzanym w trzustce i śliniankach. Oznaczenie poziomu amylazy we krwi i w moczu daje informacje o stanie trzustki, wątroby, ślinianek i wielu ważnych narządów. Dzięki tym badaniom można zdiagnozować różne schorzenia, w tym także nowotwory, między innymi trzustki, tarczycy, jajnika czy płuc. Jakie są funkcje amylazy w organizmie? Jak oznacza się poziom amylazy? Co można zdiagnozować oznaczając amylazę we krwi i w moczu?

Zdjęcie RTG zatok. Zatoki zaznaczono na czerwono.

Rentgen (RTG) zatok – jak przebiega i jak się przygotować? Kiedy wykonać rentgen zatok?

Badanie rentgenowskie jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w medycynie. Choć najczęstszymi przyczynami wykonania RTG są wskazania ortopedyczne (np. podejrzenie złamania), to rentgen sprawdza się również w przypadku diagnostyki stanu zapalnego, m.in. zatok. Jest to jedno z najlepiej dostępnych, szybkich i niedrogich badań diagnostycznych. Jak wygląda rentgen zatok? W jaki sposób należy przygotować się do badania?

Kobieta ma pobierany wymaz z gardla.

Wymaz z gardła – wskazania, przygotowanie, przebieg badania

Infekcje gardła są jedną z najczęstszych chorób górnych dróg oddechowych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. U ich podłoża leży najczęściej zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Wymaz z gardła jest badaniem, które nie tylko pomaga ustalić przyczynę choroby, ale także umożliwia dobór skutecznego leczenia. Okazuje się jednak, że nie wykonuje się go rutynowo – kiedy zatem należy udać się na wymaz z gardła?