- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Rezonans magnetyczny głowy - na czym polega i co może wykryć?
Rezonans magnetyczny (RM) głowy i szyi jest kluczowym badaniem radiologicznym, pozwalającym wykryć choroby neurologiczne oraz ujawnić możliwe uszkodzenia w odcinku szyjnym kręgosłupa. Choroby neurologiczne to poważny problem, pogłębiający się z biegiem lat, jednak nie dotyczy on tylko osób starszych. Rezonans magnetyczny (MRI ang. magnetic resonance imaging) jest mało inwazyjnym, a zarazem najdokładniejszym zabiegiem wśród wszystkich dostępnych w diagnostyce obrazowej. Jak wygląda i ile trwa rezonans magnetyczny mózgu? Jakie choroby możemy wykryć za jego pomocą? Jak przygotować się do MRI? Kto może korzystać z rezonansu?
Rezonans magnetyczny mózgu - diagnostyka chorób neurologicznych
Dzięki temu badaniu radiolog może określić stopień uszkodzenia mózgu lub urazy odcinka szyjnego kręgosłupa np. po wypadku drogowym. We współpracy z neurologiem lekarze są w stanie dostosować leczenie, adekwatne do stanu zdrowia i stopnia zniszczeń komórek nerwowych. Jeśli chcesz zarejestrować się do wybranego specjalisty, odwiedź portal LekarzeBezKolejki.pl.
MRI służy także do diagnostyki wielu chorób neurologiczne, takich jak:
- choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera, zespół Parkinsona oraz demencję;
- chorobę Huntingtona;
- ataksję rdzeniowo-móżdżkową;
- rdzeniowy zanik mięśni;
- choroby demielinizacyjne np. stwardnienie rozsiane;
- padaczka;
- choroby nowotworowe - guzy;
- choroby nerwowo-naczyniowe, takie jak tętniaki mózgu i wady rozwojowe naczyń mózgowych;
- udar i przemijające ataki niedokrwienne.
Umów termin wizyty u lekarza rodzinnego
Czego możemy się spodziewać podczas badania rezonansem magnetycznym mózgu?
MRI jest metodą, w której jako pacjent możemy spodziewać się dwóch wariantów tego badania. Pierwszą opcją jest rezonans magnetyczny bez podania środka kontrastowego. Chory musi zdjąć buty oraz wszelkie metalowe elementy np. pierścionki, kolczyki, okulary czy też w przypadku Pań biustonosz (ze względu na fiszbiny). Następnie pacjent jest proszony o położenie się na specjalnym stoliku i otrzymuje stopery, aby zminimalizować dyskomfort wywołany hałasem. Personel medyczny zapewnia choremu możliwość zakomunikowania chęci przerwania badania, przed wprowadzeniem stolika do środka urządzenia. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla pacjentów cierpiących na klaustrofobię.
Jak się przygotować do rezonansu z kontrastem?
Kolejną opcją jest rezonans magnetyczny mózgu z kontrastem. Polega on na podaniu dożylnym płynu przed rozpoczęciem badania (w większości przypadków trwa ono 20-45 minut). W tym przypadku lekarz przed wystawieniem skierowania na RM, zleca pacjentowi badanie krwi, aby skontrolować stan nerek. Chory w dniu badania powinien zgłosić się na czczo do wybranej placówki. Natomiast po jego zakończeniu należy wypić około 2 litrów wody niegazowanej, aby jak najszybciej pozbyć się kontrastu z organizmu. Opis z rezonansu jest przekazywany pacjentowi około 2 tygodnie od daty zgłoszenia się do pracowni radiologicznej.
Czy każdy może korzystać z MRI?
Niestety nie wszyscy mogą korzystać z tego typu diagnostyki. Pacjentkom w ciąży zaleca się to badanie dopiero po zakończeniu pierwszego trymestru. Jeśli konieczne jest wykonanie go w czasie pierwszych miesięcy ciąży, niezbędna jest konsultacja z radiologiem. Szczególną opieką są również objęci pacjenci z podejrzeniem metalowych odłamków w obrębie głowy np. opiłki żelaza w okolicy oczu i oczodołów.
Absolutnym przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego jest:
- obecność rozrusznika serca, pomp do podawania leków, implantów ślimakowych, neurostymulatorów lub innych wszczepionych urządzeń elektronicznych;
- obecność sztucznych zastawek serca, klipsów naczyniowych oraz metalowych implantów ortopedycznych - w tym przypadku jest możliwość wykonania usługi, jednak tylko pod warunkiem przedstawienia odpowiedniej dokumentacji medycznej;
- niedawne przebycie pomostowania aortalno-wieńcowego (by-passy), wszczepienia stentów i filtrów naczyniowych (MRI można przeprowadzić nei wcześniej niż 12 tygodni od zabiegu operacyjnego);
- uczulenie na środek kontrastowy lub powikłania po poprzednim podaniu kontrastu;
- nieprawidłowe wyniki badań kreatyniny.
Jeśli chodzi o wypełnienia, mostki i implanty stomatologiczne, nie są one przeciwwskazaniem do badania MR, mogą jedynie powodować powstanie artefaktów w ich sąsiedztwie, okolicy jamy ustnej i nosogardła. Natomiast osoby z plombami amalgamatowymi „srebrnymi” powinny przedyskutować przeprowadzenie rezonansu magnetycznego głowy z radiologiem. Po ekspozycji na pole magnetyczne istnieje możliwość uwolnienia rtęci z takiej plomby.
Jaka jest cena rezonansu magnetycznego oraz odcinka szyjnego kręgosłupa? Czy można skorzystać z badania na Narodowy Fundusz Zdrowia?
MRI możemy oczywiście wykonać na Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak czas oczekiwania jest zdecydowanie dłuższy w porównaniu do badania prywatnego. W przypadku korzystania z NFZ-u konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub neurologa. Natomiast czas oczekiwania może wynosić 60-120 dni. Jeśli chodzi o usługi prywatne, cena takiego badania w zależności od placówki, wielkości miejscowości i podania środka kontrastowego, może wahać się między 500-700 złotych. Korzystając z opcji prywatnej, na rezonans magnetyczny głowy i szyi możemy czekać od kilku dni do około 2 miesięcy. Jest to zależne od obłożenia placówki medycznej.
Jak możemy poradzić sobie z lękiem przed MRI?
Bardzo istotnym aspektem jest także odpowiednie nastawienie psychiczne osoby chorej. Spora ilość pacjentów może mieć obawy przed pierwszym rezonansem magnetycznym głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa. Wyjściem z tej sytuacji będą edukacja i zwiększenie świadomości np. poprzez poszukiwanie informacji na temat MRI. W większości przypadków warto skorzystać z autoryzowanych stron prowadzonych przez odpowiednie kliniki. Dobrym i łatwym w odbiorze środkiem przekazu będą również materiały wideo, publikowane na oficjalnych profilach w mediach społecznościowych placówek medycznych.
Pamiętajmy jednak, żeby korzystać z wiarygodnych źródeł!
Źródła
- Yilmaz, S., & Adisen, M. Z. (2018). Ex Vivo Mercury Release from Dental Amalgam after 7.0-T and 1.5-T MRI. Radiology, 288(3), 799–803. https://doi.org/10.1148/radiol.2018172597
- Symms, M., Jäger, H. R., Schmierer, K., & Yousry, T. A. (2004). A review of structural magnetic resonance neuroimaging. Journal of neurology, neurosurgery, and psychiatry, 75(9), 1235–1244. https://doi.org/10.1136/jnnp.2003.032714
- Hamd, Z. Y., Alorainy, A. I., Alrujaee, L. A., Alshdayed, M. Y., Wdaani, A. M., Alsubaie, A. S., Binjardan, L. A., Kariri, S. S., Alaskari, R. A., Alsaeed, M. M., Alharbi, M. A., Alotaibi, M. S., Elhussein, N., & Khandaker, M. U. (2023). How Different Preparation Techniques Affect MRI-Induced Anxiety of MRI Patients: A Preliminary Study. Brain sciences, 13(3), 416. https://doi.org/10.3390/brainsci13030416
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.