Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Rentgen (RTG) zatok – jak przebiega i jak się przygotować? Kiedy wykonać rentgen zatok?

2021-10-25 13:55
Zdjęcie RTG zatok. Zatoki zaznaczono na czerwono.

Badanie rentgenowskie jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w medycynie. Choć najczęstszymi przyczynami wykonania RTG są wskazania ortopedyczne (np. podejrzenie złamania), to rentgen sprawdza się również w przypadku diagnostyki stanu zapalnego, m.in. zatok. Jest to jedno z najlepiej dostępnych, szybkich i niedrogich badań diagnostycznych. Jak wygląda rentgen zatok? W jaki sposób należy przygotować się do badania?

Rola zatok w organizmie

Zatoki przynosowe są to przestrzenie w okolicy twarzoczaszki, wypełnione powietrzem. Wyróżnia się zatoki: czołowe, klinowe, szczękowe i sitowe. Ich głównym zadaniem jest ocieplanie i nawilżanie wdychanego przez nas powietrza. Drożne i prawidłowo funkcjonujące zatoki nie dają żadnych oznak, natomiast w przypadku ich stanu zapalnego, pojawia ból w okolicach głowy i policzków.

Zapalenie zatok a rentgen (RTG) zatok

W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie podatni na różnego rodzaju infekcje. Tak jest też w przypadku zapalenia zatok, które najczęściej atakuje w chłodniejsze miesiące, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz i w pomieszczeniu znacząco się różni, a poprzez działające ogrzewanie, powietrze w mieszkaniu jest suche. Warunki sprzyjają wówczas przesuszaniu błony śluzowej nosa i zatok, a to prowadzi do utrudnionej wentylacji i podatności na atak drobnoustrojów (wirusów i bakterii). Na zdjęciu rentgenowskim podczas zapalenia zatok widoczny jest płyn w przestrzeniach zatokowych. Zapalenie zatok częściej atakuje osoby z tendencją do nieżytu nosa (np. poprzez krzywą przegrodę nosową czy obecność polipów).

Umów się do lekarza rodzinnego

Rentgen (RTG) zatok – kiedy należy wykonać badanie?

Rentgen zatok służy głównie diagnostyce stanu zapalnego. Jest najczęściej wykonywany w momencie przedłużającego się bólu, pomimo trwającego leczenia.

Ogólne cechy zapalenia zatok, które mogą wskazywać na potrzebę wykonania RTG zatok, to: 

  • ból towarzyszący zmianom pozycji (wstawanie z kanapy, podnoszenie czegoś z podłogi),
  • ból w momencie poruszania głową, 
  • zatkany nos, 
  • katar
  • kaszel
  • uczucie rozpierania w okolicy policzków, nosa i czoła.

Poszczególne zatoki dają również charakterystyczne dolegliwości w konkretnych rejonach twarzy:

  • ból okolicy oczu i na całej powierzchni czoła, wskazuje na zapalenie zatok czołowych,
  • ból poniżej oczu i w okolicach policzków – zapalenie zatok szczękowych,
  • ból między oczami i u nasady nosa – zapalenie zatok sitowych,
  • ból w oczodołach i w potylicy – zapalenie zatok klinowych.

W przypadku pojawienia się takich objawów, warto skorzystać z porady lekarza rodzinnego lub laryngologa, który zbada pacjenta oraz oceni konieczność wykonania RTG zatok.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu umówić korzystając z portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Jak się przygotować do rentgena (RTG) zatok?

Do badania rentgenowskiego (RTG) zatok nie jest konieczne przygotowanie się. Badanie wykonywane jest w pozycji stojącej lub leżącej. Jeśli pacjent nosi biżuterię w obrębie twarzoczaszki, zostanie poproszony o jej zdjęcie na czas badania. Rentgen trwa kilka-kilkanaście sekund. Uzyskany obraz może być od razu zinterpretowany przez lekarza

Badanie RTG zatok daje wyraźny obraz tego, co się w nich dzieje. Lekarz może na jego podstawie ocenić m.in. obecność płynu w zatokach, polipów, torbieli, zgrubienia błony śluzowej, torbieli oraz ropni okołozębowych.

Ze względu na dawkę promieniowania, na którą narażony jest pacjent, przeciwwskazaniem do wykonania rentgena zatok jest ciąża.

Rentgen (RTG) zatok – przydatność badania w diagnostyce

Rentgen zatok, ze względu na małą dawkę promieniowania, jest bezpieczną formą diagnostyczną zapalenia zatok. Dlatego jest to częste badanie zalecane przez laryngologów. Jednak w niektórych sytuacjach rentgen (RTG) zatok może nie dostarczyć wystarczających do postawienia diagnozy informacji, wtedy lekarz zaleca wykonanie tomografii komputerowej zatok. Jest to badanie dużo dokładniejsze, pozwalające na ocenę zarówno struktur kostnych, jak i tkanek miękkich w najbliższym otoczeniu zatok. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów