Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Grafika 2D prezentująca nerki oraz procedury medyczne dotyczące diagnostyki chorób i leczenia.

Czym jest i co wywołuje wodonercze? Objawy i metody leczenia choroby

Funkcjonowanie ludzkiego organizmu jest zależne od prawidłowości działania jego organów. W przypadku zaburzeń działania któregoś z nich, stopniowo dochodzi do powikłań i poważnych konsekwencji, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Tak jest też w przypadku nerek, czyli organów mających za zadanie m.in. produkcję moczu i wydalanie go wraz ze zbędnymi produktami przemiany materii. Niebezpieczna dla zdrowia sytuacja stwarza się w momencie zablokowania tego procesu. Trudności z oddawaniem moczu mogą bowiem prowadzić do stanu zwanego wodonerczem. Czym jest wodonercze i jak je leczyć?

Grafika 2D ludzkich nerek i lekarzy, którzy je leczą np. z zespołu nerczycowego.

Zespół nerczycowy – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zaburzenie funkcji nerek prowadzące do nadmiernej utraty białka wraz z moczem, może prowadzić do licznych nieprawidłowości, w tym nawet do powikłań zakrzepowo-zatorowych. Stan taki określany jest w medycynie jako zespół nerczycowy, zwany również nerczycą czy zespołem nefrotycznym. Jakie są przyczyny jego wystąpienia oraz jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższy artykule.

Lekarz trzymający w dłoni próbkę moczu pacjenta.

Białko w moczu w ciąży – przyczyny, norma, interpretacja wyników

W trakcie ciąży przyszła mama jest poddawana wielu badaniom. Mają one na celu monitorowanie zdrowia płodu, a także samej ciężarnej. Jednym z rutynowo przeprowadzanych badań jest badanie moczu. Jego największą zaletą jest całkowita nieinwazyjność. Jednakże w moczu, oddanym przez ciężarną pacjentkę, może znajdować się białko. O czym to świadczy? Czy białko w moczu kobiety ciężarnej to powód do zmartwień?