Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Co oznacza białko w moczu?

2020-03-19 14:17
Co oznacza białko w moczu?

Białko w moczu - jakie choroby może zwiastować? Co robić, kiedy pojawi się w naszych wynikach badań?

Jak powstaje mocz?

Mocz jest ciekłym produktem końcowym metabolizmu. Komórki organizmów żywych w wyniku procesów metabolicznych wytwarzają wiele półproduktów o dużej zawartości azotu, które muszą zostać usunięte z organizmu na zewnątrz. Trafiają one do krwioobiegu i wraz z krwią krążąca docierają do nerek. W wyniku filtracji nerkowej poza związkami azotowymi z krwi usuwane są np. nadmiar jonów sodowych, potasowych, chlorkowych i wapniowych, produkty metabolizmu białek (amoniak), czy też produkty metabolizmu leków. Kłębuszek nerkowy zbudowany jest tak, aby z kolei nie był przepuszczalny dla białek, i dlatego u osób zdrowych obecność białka w moczu jest sytuacją patologiczną.

Jakie są wskazania do badania obecności białka w moczu?

Badanie moczu jest jednym z najczęściej przeprowadzanych analiz - samo pobranie materiału jest proste, brak jest przeciwwskazań, a ponadto dostarcza wielu informacji o stanie układu moczowego i całego organizmu. Wskazaniem do wykonania badania moczu jest podejrzenie:

  • chorób nerek (wszelkiego rodzaju zapalenia),
  • kamicy dróg moczowych,
  • nowotworu dróg moczowych,
  • zapalenia pęcherza moczowego,
  • powikłań cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, czy też otyłości.

Dodatkowo, często badanie moczu jest zalecane jako dodatek do morfologii krwii po to, aby uzyskać pełniejszy obrazu stanu zdrowia pacjenta, a także zweryfikować zgodności wyników.

Do czego możemy pobierać mocz do badań na obecność białka?

Mocz do badań na obecność białka należy pobrać do specjalnego pojemnika - kubeczka, który dostaliśmy w punkcie, w którym przeprowadzane jest badanie. Można go też samodzielnie zakupić w aptece. 

W jaki sposób prawidłowo pobiera się próbkę moczu do badań?

W celu pobrania moczu do badania należy pobrać mocz z pierwszego, porannego oddawania moczu. Najlepszym materiałem do badań jest mocz z tzw. “środkowego strumienia”. Aby pobrać go prawidłowo pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety, środkową pobrać do kubeczka (wystarczy około 20 ml), a pozostały mocz oddać ponownie do toalety.

Aby mieć pewność, że nie zanieczyścimy naszej próbki moczu, przed pobraniem powinniśmy dokładnie umyć ujście cewki moczowej - przy użyciu ciepłej wody z mydłem lub z zastosowaniem specjalnego płynu do higieny intymnej:

  • u kobiety poprzez rozchylenie warg sromowych i przemywanie w kierunku od przodu do tyłu,
  • u mężczyzn poprzez odciągnięcie napletka.

Dodatkowo, bardzo istotny jest czas dostarczenia pobranej próbki do laboratorium -  trzeba to zrobić maksymalnie do dwóch godzin od momentu pobrania moczu do kubeczka. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, otrzymaną próbkę możemy przechowywać do kilku godzin w lodówce w temp. 2-8 st.C.

Na co może wskazywać białko w moczu?

W przypadku prawidłowo funkcjonującego układu moczowego, w moczu nie powinno być obecne białko. Jeżeli jednak w zostało ono wykryte w badaniu laboratoryjnym nie powinniśmy tego bagatelizować, ponieważ może to świadczyć o następujących dolegliwościach:

  • chorobie nerek -  najczęściej jest to kłębuszkowe zapalenie nerek, ale może to być również śródmiąższowe lub cukrzycowe zapalenie nerek, stan przedrzucawkowy czy rzucawka;
  • chorobie dróg moczowych - najczęściej jest to zapalenie dróg moczowych lub zapalenie gruczołu krokowego;
  • chorobach układu krążenia, np. zakrzepicy żył nerkowych, niewydolności serca, ciężkim nadciśnieniu tętniczym;
  • chorobie krwi, np. szpiczaku;
  • gorączce lub bardzo ciężkim wysiłku fizycznym.

Jakie kroki podjąć po stwierdzeniu białka w moczu?

Mimo tego, że białko w moczu nie jest stanem naturalnym, w momencie jego wykrycia nie należy panikować, a przede wszystkim nie należy próbować samodzielnie leczyć tego problemu. W momencie otrzymania nieprawidłowych wyników konieczna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym w celu postawienia dokładnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W przypadku ciężkich chorób układu moczowego, lekarz rodzinny może skierować nas do urologa. Wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować na portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów