Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak walczyć z zapaleniem pęcherza moczowego?

2019-07-18 11:49
Jak walczyć z zapaleniem pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego objawia się bólem podbrzusza, pogorszonym samopoczuciem oraz pieczeniem przy oddawaniu moczu. Stan zapalny przeważnie wywołany jest zakażeniem bakteryjnym, jednak nie jest to jedyna przyczyna. Jak przebiega leczenie zapalenia pęcherza moczowego i czy można się przed nim uchronić?

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?

U zdrowego człowieka drogi moczowe powyżej zwieracza pęcherza moczowego są jałowe. Jeżeli dostaną się go nich jakieś drobnoustroje, może dojść do rozwoju stanu zapalnego. Przewaga zapaleń pęcherza moczowego wywołana jest pałeczkami okrężnicy - bakteriami Escherichia coli. Bakterie te kolonizują jelito grube i z łatwością mogą przemieszczać się w okolice cewki moczowej. Wśród innych patogenów, które mogą wywołać stan zapalny, zalicza się: gronkowce, bakterie Staphylococcus saprophiticus, Enterococcus oraz Chlamydia, dwoinkę rzeżączki oraz niektóre grzyby i wirusy

Zapalenie pęcherza moczowego - kobiety chorują częściej

Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni chorują na zapalenie pęcherza moczowego. Statystyki pokazują, że nawet połowa kobiet przynajmniej raz w życiu będzie się zmagać z tym schorzeniem1. Przyczyną częstszych zachorowań jest budowa układu moczowego. U kobiet cewka moczowa jest krótsza, ponadto jej ujście dzieli niewielka odległość od odbytu, przecz co bakterie mają łatwy dostęp do układu moczowego. Ryzyko zakażenia jest wysokie zwłaszcza u kobiet młodych i aktywnych seksualnie. Jeśli stan zapalny często nawraca, możemy mówić o nawracającym zakażeniu układu moczowego. Na zakażenie narażone są również kobiety w ciąży i okresie połogu, jak również diabetycy i osoby zmagające się z chorobami nerek.

Choć mężczyźni chorują rzadziej, nie oznacza to, że nie chorują w ogóle. Częstość zachorować rośnie wraz z wiekiem, co związane jest z rozrastającym się gruczołem krokowym. Powiększająca się prostata sprzyja zastojom moczu, który jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii.

Umów wizytę u urologa

Jak objawia się zapalenie pęcherza?

Objawy zapalenia pęcherza moczowego są charakterystyczne i trudno pomylić je z innymi schorzeniami:

  • częste oddawanie moczu,
  • ból w podbrzuszu,
  • parcie na pęcherz,
  • pieczenie i ból przy oddawaniu moczu,
  • krew w moczu,
  • nieprzyjemny zapach moczu.

Osoba chora może mieć podwyższoną temperaturę i cierpieć na bóle głowy. Powyższe objawy należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który skieruje nas na podstawowe badania i wdroży odpowiednie leczenie. Wizytę u tego specjalisty zarezerwujemy w serwisie LekarzeBezKolejki.pl, który oferuje tysiące terminów wizyt w ramach finansowania NFZ lub prywatnych.

Metody leczenia zapalenia pęcherza LekarzeBezKolejki.pl

Metody leczenia zapalenia pęcherza

Podstawowym badaniem w diagnostyce chorób układu moczowego jest ogólne badanie moczu, które może zlecić lekarz rodzinny. Jeżeli w moczu obecne są leukocyty w zwiększonym stężeniu, bakterie i nabłonki płaskie, to znak, że mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym wymagającym leczenia. Osoby, których problemem są nawracające zakażenia układu moczowego, powinny wykonać tzw. posiew moczu.

Zapalenie pęcherza moczowego wymaga terapii farmakologicznej. Lekarze rodzinni często zalecają pacjentom stosowanie preparatów na bazie furadyzyny (furaginy) działającej przeciwbakteryjnie lub wdrażają antybiotykoterapię. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych można przyjmować leki o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym. Polecane jest również stosowanie preparatów ziołowych i na bazie żurawiny, które działają moczopędnie, przyspieszając proces leczenia.

Aby uciążliwe objawy zapalenia pęcherza moczowego szybko ustąpiły, warto przestrzegać pewnych zasad, które pomogą uporać z chorobą. Przede wszystkim zadbajmy o prawidłową higienę miejsc intymnych oraz pamiętajmy, by myć narządy płciowe zarówno przed, jak i po stosunku. Jeżeli doszło do zakażenia, zawsze idźmy do toalety, gdy czujemy taką potrzebę. Warto też pić dużo wody, ponieważ częste oddawanie moczu pomaga szybciej pozbyć się chorobotwórczych bakterii. Alternatywą dla wody jest sok z żurawiny, który utrudnia bakteriom przyleganie do błon śluzowych układu moczowego. Trzeba jednaj zachować umiar, ponieważ soki żurawinowe mogą zawierać sporo cukru.

Czym grozi nieleczone zapalenie pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego to niegroźna choroba, którą łatwo się leczy. Są jednak grupy pacjentów, u których pewne anatomiczne nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych mogą być przyczyną powikłań. Dotyczy to osób starszych, chorujących na choroby przewlekłe, oraz pacjentów z zaburzeniami odporności. W tych przypadkach niepodjęcie leczenia zapalenia pęcherza może skutkować występowaniem ropni nerek, roponercza i ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek, które może doprowadzić do przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek i niewydolności tych narządów.

Zapalenie pęcherza moczowego jest szczególnie groźne w ciąży, ponieważ może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia, a także negatywnie wpływa na masę urodzeniową. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Ginekolog prowadzący ciąże powinien uczulić przyszłe mamy zmagające się z cukrzycą ciążową na fakt, że w ich stanie ryzyko zakażenia dróg moczowych jest podwyższone, dlatego należy zadbać o odpowiednią profilaktykę i higienę.


1.R.Starownik, K.Bar, M.Urban, "Etiologia, patogeneza i leczenie zakażeń układu moczowego u dorosłych", http://www.czytelniamedyczna.pl/1338,etiologia-patogeneza-i-leczenie-zakazen-ukladu-moczowego-u-doroslych.html


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów