Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Przemęczony mężczyzna przysypia na biurku przed otwartym laptopem.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) - gdy odpoczynek nie pomaga

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia jest nadmiernie szybkie, a codzienność przepełniona obowiązkami, często zauważamy u siebie spadek energii, uczucie zmęczenia, przybicia i braku motywacji do dalszego działania. Zazwyczaj wtedy sięgamy po znane wszystkim metody odpoczynku – relaksowanie się przy muzyce czy sen. W większości przypadków będą to metody, które sprawią, że odzyskasz energię do dalszego działania. Są jednak sytuacje, w których konieczna jest pomoc specjalisty. Ciągłe zmęczenie wraz z innymi objawami towarzyszącymi może sugerować, że cierpisz na zespół przewlekłego zmęczenia. Czym dokładnie jest zespół przewlekłego zmęczenia oraz jak go leczyć, by odzyskać energię?

Zmartwiona kobieta podczas wizyty u terapeuty, z którym rozmawia m.in. o tokofobii.

Tokofobia - skąd się bierze lęk przed ciążą i porodem? Jak sobie poradzić z tokofobią?

Okres ciąży, porodu i połogu jest bez wątpienia niezwykłym czasem w życiu kobiety. Oczekiwanie i przygotowania na przyjście nowego członka rodziny wyzwala zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje. Strach o dziecko, siebie i rodzinę przed i w trakcie ciąży oraz porodu jest dla czymś naturalny. Czasem jednak wymyka się spod kontroli i uniemożliwia normalne funkcjonowanie - może być wówczas zdiagnozowany jako tokofobia. Skąd się bierze tokofobia? Czym się objawia i jak sobie z nią poradzić?

Załamany mężczyzna cierpi na zespół stresu pourazowego (PTSD).

Zespół stresu pourazowego (PTSD) - przyczyny, objawy. Gdzie szukać pomocy?

W obecnych czasach stres jest czynnikiem, który towarzyszy nam przez większą część naszego życia. Choć mówi się, że stres może mieć cechy mobilizujące, jego długotrwałe działanie negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Bardzo często na negatywne działanie stresu są narażone osoby z przeżytą traumą lub wykonujące silnie stresujący zawód, połączony z zagrożeniem zdrowia lub życia. Zaburzenia lękowe, które im towarzyszą, mogą być w rzeczywistości zespołem stresu pourazowego. Jest to schorzenie, które wymaga pomocy odpowiedniego specjalisty. Jak rozpoznać zespół stresu pourazowego oraz do kogo zwrócić się o pomoc?

Ręce dziecka trzymane przez ręce rodzica. W złączonych dłoniach widoczne serce z puzzli.

Dlaczego u dzieci w spektrum autyzmu wykonuje się badania genetyczne?

Ostatnie 20 lat przyniosło znaczny wzrost liczby przypadków dzieci, które otrzymały diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu. Badania genetyczne pozwalają ustalić przyczynę autyzmu nawet w 1/3 przypadków, są również szansą na szybki i trafny dobór terapii i metod leczenia dopasowanych do potrzeb dziecka. Zobacz kiedy należy wykonać badania genetyczne u dziecka z ASD oraz jakie badania genetyczne wykonuje się w zaburzeniach ze spektrum autyzmu.

Dziewczynka w czapce zasłania usta dłonią. Nic nie mówi, co wskazuje na mutyzm.

Mutyzm – objawy, terapia

Mutyzm jest zaburzeniem mowy, które dotyczy w szczególności dzieci, ale może pojawić się również u dorosłych. Mutyzm określany jest czasem jako niechęć do mówienia. W jego przebiegu dziecko może nie mówić w ogóle lub tylko z określonymi osobami i w pewnych sytuacjach, przy zachowaniu rozumienia mowy i możliwości komunikowania się przy użyciu pisma. Przyczyny mutyzmu są różne, a jeśli schorzenie zostanie wcześnie zdiagnozowane, to terapia przynosi zazwyczaj szybkie i skuteczne rezultaty. Jakie są objawy tego zaburzenia? Do jakiego specjalisty należy się udać, aby szybko zdiagnozować mutyzm i jaką terapię podjąć?

Kobieta siedzi na podłodze, głowę i ręce opiera o zgięte kolana.

Oznaki niepokoju, diagnoza i leczenie

Lęk jest czymś zupełnie naturalnym. Poczucie niepokoju i strach towarzyszą ludziom od zawsze. To swoiste sygnały ostrzegawcze, które dają znać, że dzieje się coś niewłaściwego. To normalna reakcja na stresujące sytuacje. Strach i niepokój mogą działać też motywująco – dawać dodatkową energię do działania i pozwolić dzięki temu na osiągnięcie sukcesu. Jednak bywa też tak, że lęk i niepokój stają się wręcz chorobliwe. Wtedy możesz mieć do czynienia z zaburzeniami lękowymi. Co wtedy? Przeczytaj!