Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Ręce dziecka trzymane przez ręce rodzica. W złączonych dłoniach widoczne serce z puzzli.

Dlaczego u dzieci w spektrum autyzmu wykonuje się badania genetyczne?

Ostatnie 20 lat przyniosło znaczny wzrost liczby przypadków dzieci, które otrzymały diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu. Badania genetyczne pozwalają ustalić przyczynę autyzmu nawet w 1/3 przypadków, są również szansą na szybki i trafny dobór terapii i metod leczenia dopasowanych do potrzeb dziecka. Zobacz kiedy należy wykonać badania genetyczne u dziecka z ASD oraz jakie badania genetyczne wykonuje się w zaburzeniach ze spektrum autyzmu.

Dziewczynka w czapce zasłania usta dłonią. Nic nie mówi, co wskazuje na mutyzm.

Mutyzm – objawy, terapia

Mutyzm jest zaburzeniem mowy, które dotyczy w szczególności dzieci, ale może pojawić się również u dorosłych. Mutyzm określany jest czasem jako niechęć do mówienia. W jego przebiegu dziecko może nie mówić w ogóle lub tylko z określonymi osobami i w pewnych sytuacjach, przy zachowaniu rozumienia mowy i możliwości komunikowania się przy użyciu pisma. Przyczyny mutyzmu są różne, a jeśli schorzenie zostanie wcześnie zdiagnozowane, to terapia przynosi zazwyczaj szybkie i skuteczne rezultaty. Jakie są objawy tego zaburzenia? Do jakiego specjalisty należy się udać, aby szybko zdiagnozować mutyzm i jaką terapię podjąć?

Kobieta siedzi na podłodze, głowę i ręce opiera o zgięte kolana.

Oznaki niepokoju, diagnoza i leczenie

Lęk jest czymś zupełnie naturalnym. Poczucie niepokoju i strach towarzyszą ludziom od zawsze. To swoiste sygnały ostrzegawcze, które dają znać, że dzieje się coś niewłaściwego. To normalna reakcja na stresujące sytuacje. Strach i niepokój mogą działać też motywująco – dawać dodatkową energię do działania i pozwolić dzięki temu na osiągnięcie sukcesu. Jednak bywa też tak, że lęk i niepokój stają się wręcz chorobliwe. Wtedy możesz mieć do czynienia z zaburzeniami lękowymi. Co wtedy? Przeczytaj!

Kobieta siedzi na ziemi, oparta o ścianę, jest zdenerwowana i smutna.

Dysmorfofobia – wyolbrzymianie wad cielesnych, które nie istnieją

Współczesne media społecznościowe promują kanony piękna, zachęcając do dążenia do “idealnej” figury i nieskazitelnego wyglądu. Wyolbrzymiają przy okazji najmniejsze mankamenty ciała, które są czymś naturalnym. Może to doprowadzić u niektórych osób do skrajnie złego postrzegania swojego ciała, zwanego dysmorfofobią, która powoduje ogromny dyskomfort u chorego, a nawet upośledza jego funkcjonowanie. Jak rozpoznać dysmorfofobię i czy można ją leczyć?

Lekarz wręcza pacjentce receptę. W prawym rogu logo SCZ Interior.

Specjalistyczne Centrum Zdrowia Interior – postaw na skuteczną terapię

Każdy człowiek zmaga się z różnymi przeciwnościami losu. To naturalne, że nie wszystko jest zawsze kolorowe, przychodzą wzloty, jak i upadki. Niestety nie każdy problem jesteśmy w stanie udźwignąć. Czasami kumulacja złych wydarzeń sprawia, że zamiast podjąć walkę, poddajemy się i uciekamy. W takich chwilach nasza psychika jest bardzo osłabiona, stajemy się innymi ludźmi. Nasza codzienność oraz potrzeby ulegają przemianie. Wpadamy w stany przygnębienia i smutku, depresyjne czy lękowe. To właśnie wtedy pojawia się chęć załagodzenia bólu, który nam towarzyszy, a najprostszym sposobem na to są rzeczy, które dostarczają nam dużą dawkę dopaminy i serotoniny. Skupiając się na tym w niekontrolowany sposób, wpadamy w nałóg, który potrafi podporządkować sobie całe życie człowieka i całkowicie je zdezorganizować.

Grafika imitująca malowany ręcznie obraz, przedstawiająca postać mężczyzny siedzącego na krześle.

DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) – terapia, objawy, skutki. Czym jest syndrom DDA?

Według statystyk nawet 600 tysięcy Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Alkoholizm jest problemem niosącym za sobą poważne skutki i konsekwencje, które dotykają nie tylko alkoholika, ale także osoby z jego najbliższego otoczenia – rodziców, współmałżonka, dzieci. U potomstwa alkoholika może pojawić się zespół zachowań, zwanych syndromem DDA. Czym się charakteryzuje i jakie są jego skutki? Jak wygląda terapia osoby dotkniętej tym problemem?