Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Kobieta siedzi na ziemi, oparta o ścianę, jest zdenerwowana i smutna.

Dysmorfofobia – wyolbrzymianie wad cielesnych, które nie istnieją

Współczesne media społecznościowe promują kanony piękna, zachęcając do dążenia do “idealnej” figury i nieskazitelnego wyglądu. Wyolbrzymiają przy okazji najmniejsze mankamenty ciała, które są czymś naturalnym. Może to doprowadzić u niektórych osób do skrajnie złego postrzegania swojego ciała, zwanego dysmorfofobią, która powoduje ogromny dyskomfort u chorego, a nawet upośledza jego funkcjonowanie. Jak rozpoznać dysmorfofobię i czy można ją leczyć?

Lekarz wręcza pacjentce receptę. W prawym rogu logo SCZ Interior.

Specjalistyczne Centrum Zdrowia Interior – postaw na skuteczną terapię

Każdy człowiek zmaga się z różnymi przeciwnościami losu. To naturalne, że nie wszystko jest zawsze kolorowe, przychodzą wzloty, jak i upadki. Niestety nie każdy problem jesteśmy w stanie udźwignąć. Czasami kumulacja złych wydarzeń sprawia, że zamiast podjąć walkę, poddajemy się i uciekamy. W takich chwilach nasza psychika jest bardzo osłabiona, stajemy się innymi ludźmi. Nasza codzienność oraz potrzeby ulegają przemianie. Wpadamy w stany przygnębienia i smutku, depresyjne czy lękowe. To właśnie wtedy pojawia się chęć załagodzenia bólu, który nam towarzyszy, a najprostszym sposobem na to są rzeczy, które dostarczają nam dużą dawkę dopaminy i serotoniny. Skupiając się na tym w niekontrolowany sposób, wpadamy w nałóg, który potrafi podporządkować sobie całe życie człowieka i całkowicie je zdezorganizować.

Grafika imitująca malowany ręcznie obraz, przedstawiająca postać mężczyzny siedzącego na krześle.

DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) – terapia, objawy, skutki. Czym jest syndrom DDA?

Według statystyk nawet 600 tysięcy Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Alkoholizm jest problemem niosącym za sobą poważne skutki i konsekwencje, które dotykają nie tylko alkoholika, ale także osoby z jego najbliższego otoczenia – rodziców, współmałżonka, dzieci. U potomstwa alkoholika może pojawić się zespół zachowań, zwanych syndromem DDA. Czym się charakteryzuje i jakie są jego skutki? Jak wygląda terapia osoby dotkniętej tym problemem?

Mężczyzna w niebieskiej piżamie, śpi w swoim łóżku.

Paraliż senny – co to? Czy paraliż senny jest groźny? Objawy, przyczyny, leczenie

Paraliż senny zwany również porażeniem przysennym występuje podczas zasypiania lub w momencie przechodzenia z fazy snu do fazy czuwania. Dotyka on około 50% społeczeństwa przynajmniej raz w ciągu życia. Chronicznie występuje u 3-6% ludzi. Czym jest paraliż senny? Jakie są przyczyny oraz objawy tej dolegliwości? Czy może być groźny? Do jakiego specjalisty udać się gdy mamy do czynienia z paraliżem sennym?

Arteterapia – leczenie za pomocą sztuki

Arteterapia – leczenie za pomocą sztuki

Wśród rosnącej liczby osób z zaburzeniami psychicznymi, emocjonalnymi, intelektualnymi oraz ruchowymi, terapeuci starają się znaleźć najlepszy sposób,aby pomóc swoim pacjentom. Starają się skłonić chorych do “wyrzucenia” emocji z siebie, pomagają pacjentom w uporaniu się z przebytymi traumami oraz w wyrażeniu siebie w sposób niewerbalny. I tak, choć znana na świecie od dawna, w Polsce obecnie przeżywa swoją świetność – arteterapia, czyli forma terapii poprzez kontakt z szeroko pojętą sztuką. Czym dokładnie jest arteterapia?

Syndrom sztokholmski

Syndrom sztokholmski – czym jest? Jak uwolnić się od syndromu sztokholmskiego?

Traumatyczne przeżycia każdorazowo niosą za sobą ryzyko poważnych i długotrwałych konsekwencji. Choć często sprawca zostaje ukarany za swe czyny, ślad jaki wywarł na psychice ofiary może pozostać z nią przez wiele lat. Zdarza się, iż osoba poszkodowana nie tylko przestaje nienawidzić swojego kata, ale wręcz żywi ku niemu pozytywne uczucia i usprawiedliwia jego karygodne postępowanie. Czym dokładnie jest syndrom sztokholmski? W jakich sytuacjach może wystąpić? Jak się od niego uwolnić? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

psycholog dziecięcy

Psycholog dziecięcy - Kiedy iść i jakiego wybrać?

Decyzja o zabraniu dziecka do psychologa bardzo często bywa przez rodziców odwlekana. Psycholog nadal jeszcze budzi lęk i opór. Rodzice obawiają się, że ich dziecko zostanie napiętnowane, a ta swoista stygmatyzacja utrudni mu późniejsze funkcjonowanie. Warto jednak zmierzyć się ze swoimi lękami i pokonać je. Psycholog dziecięcy ma za zadanie pomóc dziecku uporać się z jego problemami, a rodzicom zrozumieć ich istotę. Zabranie dziecka do gabinetu psychologa nie jest rodzicielską porażką, jest oznaką mądrości, miłości i najlepszego wsparcia, jakie mogą oni okazać swojej pociesze. W jakich sytuacjach zabrać dziecko do psychologa? O co zapyta je psycholog? Jak przygotować się a taką wizytę? Jak wybrać dobrego psychologa dla dziecka? Dowiedz się!

Czym jest i jak leczy się schizofrenię?

Czym jest i jak leczy się schizofrenię?

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, zaliczaną do zaburzeń psychotycznych. Przyczyny jej powstawania nie są w pełni poznane. Przebieg choroby charakteryzuje się nieprawidłowym postrzeganiem, odbiorem oraz oceną rzeczywistości przez pacjentów. Schizofrenia wymaga wieloletniego i wytrwałego leczenia. Proces terapeutyczny, prowadzony przez psychiatrę, wymaga często zaangażowania najbliższej rodziny pacjenta. Jakie objawy towarzyszą schizofrenii? W jaki sposób należy ją leczyć?

Nerwica lękowa- objawy i leczenie

Nerwica lękowa- objawy i leczenie. Jak walczyć z lękiem?

Zaburzenia lękowe inaczej potocznie nazywane nerwicą lękową to grupa zaburzeń, których osiowym objawem jest odczuwanie silnego lęku. Lęk jest naturalną ludzką emocją, jednak gdy staje się nadmierny może w sposób bardzo dotkliwy utrudnić życie. Objawy nerwicy lękowej, w postaci uciążliwych ataków paniki lub nieustannego zamartwiania się wydają się niemożliwe do opanowania i powodują ogromną bezradność i cierpienie.