Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Grafika imitująca malowany ręcznie obraz, przedstawiająca postać mężczyzny siedzącego na krześle.

DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) – terapia, objawy, skutki. Czym jest syndrom DDA?

Według statystyk nawet 600 tysięcy Polaków jest uzależnionych od alkoholu. Alkoholizm jest problemem niosącym za sobą poważne skutki i konsekwencje, które dotykają nie tylko alkoholika, ale także osoby z jego najbliższego otoczenia – rodziców, współmałżonka, dzieci. U potomstwa alkoholika może pojawić się zespół zachowań, zwanych syndromem DDA. Czym się charakteryzuje i jakie są jego skutki? Jak wygląda terapia osoby dotkniętej tym problemem?

Mężczyzna w niebieskiej piżamie, śpi w swoim łóżku.

Paraliż senny – co to? Czy paraliż senny jest groźny? Objawy, przyczyny, leczenie

Paraliż senny zwany również porażeniem przysennym występuje podczas zasypiania lub w momencie przechodzenia z fazy snu do fazy czuwania. Dotyka on około 50% społeczeństwa przynajmniej raz w ciągu życia. Chronicznie występuje u 3-6% ludzi. Czym jest paraliż senny? Jakie są przyczyny oraz objawy tej dolegliwości? Czy może być groźny? Do jakiego specjalisty udać się gdy mamy do czynienia z paraliżem sennym?

Arteterapia – leczenie za pomocą sztuki

Arteterapia – leczenie za pomocą sztuki

Wśród rosnącej liczby osób z zaburzeniami psychicznymi, emocjonalnymi, intelektualnymi oraz ruchowymi, terapeuci starają się znaleźć najlepszy sposób,aby pomóc swoim pacjentom. Starają się skłonić chorych do “wyrzucenia” emocji z siebie, pomagają pacjentom w uporaniu się z przebytymi traumami oraz w wyrażeniu siebie w sposób niewerbalny. I tak, choć znana na świecie od dawna, w Polsce obecnie przeżywa swoją świetność – arteterapia, czyli forma terapii poprzez kontakt z szeroko pojętą sztuką. Czym dokładnie jest arteterapia?

Syndrom sztokholmski

Syndrom sztokholmski – czym jest? Jak uwolnić się od syndromu sztokholmskiego?

Traumatyczne przeżycia każdorazowo niosą za sobą ryzyko poważnych i długotrwałych konsekwencji. Choć często sprawca zostaje ukarany za swe czyny, ślad jaki wywarł na psychice ofiary może pozostać z nią przez wiele lat. Zdarza się, iż osoba poszkodowana nie tylko przestaje nienawidzić swojego kata, ale wręcz żywi ku niemu pozytywne uczucia i usprawiedliwia jego karygodne postępowanie. Czym dokładnie jest syndrom sztokholmski? W jakich sytuacjach może wystąpić? Jak się od niego uwolnić? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

psycholog dziecięcy

Psycholog dziecięcy - Kiedy iść i jakiego wybrać?

Decyzja o zabraniu dziecka do psychologa bardzo często bywa przez rodziców odwlekana. Psycholog nadal jeszcze budzi lęk i opór. Rodzice obawiają się, że ich dziecko zostanie napiętnowane, a ta swoista stygmatyzacja utrudni mu późniejsze funkcjonowanie. Warto jednak zmierzyć się ze swoimi lękami i pokonać je. Psycholog dziecięcy ma za zadanie pomóc dziecku uporać się z jego problemami, a rodzicom zrozumieć ich istotę. Zabranie dziecka do gabinetu psychologa nie jest rodzicielską porażką, jest oznaką mądrości, miłości i najlepszego wsparcia, jakie mogą oni okazać swojej pociesze. W jakich sytuacjach zabrać dziecko do psychologa? O co zapyta je psycholog? Jak przygotować się a taką wizytę? Jak wybrać dobrego psychologa dla dziecka? Dowiedz się!

Czym jest i jak leczy się schizofrenię?

Czym jest i jak leczy się schizofrenię?

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, zaliczaną do zaburzeń psychotycznych. Przyczyny jej powstawania nie są w pełni poznane. Przebieg choroby charakteryzuje się nieprawidłowym postrzeganiem, odbiorem oraz oceną rzeczywistości przez pacjentów. Schizofrenia wymaga wieloletniego i wytrwałego leczenia. Proces terapeutyczny, prowadzony przez psychiatrę, wymaga często zaangażowania najbliższej rodziny pacjenta. Jakie objawy towarzyszą schizofrenii? W jaki sposób należy ją leczyć?

Nerwica lękowa- objawy i leczenie

Nerwica lękowa- objawy i leczenie. Jak walczyć z lękiem?

Zaburzenia lękowe inaczej potocznie nazywane nerwicą lękową to grupa zaburzeń, których osiowym objawem jest odczuwanie silnego lęku. Lęk jest naturalną ludzką emocją, jednak gdy staje się nadmierny może w sposób bardzo dotkliwy utrudnić życie. Objawy nerwicy lękowej, w postaci uciążliwych ataków paniki lub nieustannego zamartwiania się wydają się niemożliwe do opanowania i powodują ogromną bezradność i cierpienie.

Choroba afektywna dwubiegunowa – przyczyny i objawy

Choroba afektywna dwubiegunowa – przyczyny i objawy

Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD, cyklofrenia) dotyka około 6-11% populacji. Ta trudna w rozpoznaniu choroba psychiczna ma negatywny wpływ na niemal każdą dziedzinę życia chorego – relacje rodzinne i społeczne, życie zawodowe, sytuację ekonomiczną. Pomimo tego, wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie jest w stanie zapewnić długotrwałą remisję choroby i powrót do normalnego funkcjonowania. Jakie są przyczyny choroby afektywnej dwubiegunowej, kiedy możemy ją podejrzewać i co robić w takiej sytuacji?

Anoreksja - jak rozpoznać chorobę?

Anoreksja - jak rozpoznać chorobę? Jak z nią walczyć?

Dla większości z nas widok osoby z mocno zaawansowaną anoreksją nie jest niczym nowym - zaburzenia odżywiania stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem społecznym. Anoreksja to choroba, która od pewnego czasu zyskuje popularność w świecie show-biznesu, ale dotyka także wielu “zwyczajnych” nastolatków, a nawet osoby dorosłe. I wbrew powszechnemu przekonaniu nie ogranicza się też tylko do kobiet – coraz większy odsetek chorych stanowią mężczyźni i nastoletni chłopcy.

Jak rozpoznać depresję?

Jak rozpoznać depresję? Jak leczyć depresję?

Spadek aktywności, stopniowa utrata radości życia, kłopoty ze snem to tylko nieliczne z objawów depresji, będącej najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Wychodzenie z depresji jest procesem długotrwałym, wymagającym ścisłej współpracy pacjenta z lekarzem i psychologiem. Jakie są inne objawy depresji? Jakich symptomów nie można bagatelizować? Kiedy zwykły smutek przeradza się w depresję? Do kogo zwrócić się po pomoc?