Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Arteterapia – leczenie za pomocą sztuki

Arteterapia – leczenie za pomocą sztuki

Wśród rosnącej liczby osób z zaburzeniami psychicznymi, emocjonalnymi, intelektualnymi oraz ruchowymi, terapeuci starają się znaleźć najlepszy sposób,aby pomóc swoim pacjentom. Starają się skłonić chorych do “wyrzucenia” emocji z siebie, pomagają pacjentom w uporaniu się z przebytymi traumami oraz w wyrażeniu siebie w sposób niewerbalny. I tak, choć znana na świecie od dawna, w Polsce obecnie przeżywa swoją świetność – arteterapia, czyli forma terapii poprzez kontakt z szeroko pojętą sztuką. Czym dokładnie jest arteterapia?

Syndrom sztokholmski

Syndrom sztokholmski – czym jest? Jak uwolnić się od syndromu sztokholmskiego?

Traumatyczne przeżycia każdorazowo niosą za sobą ryzyko poważnych i długotrwałych konsekwencji. Choć często sprawca zostaje ukarany za swe czyny, ślad jaki wywarł na psychice ofiary może pozostać z nią przez wiele lat. Zdarza się, iż osoba poszkodowana nie tylko przestaje nienawidzić swojego kata, ale wręcz żywi ku niemu pozytywne uczucia i usprawiedliwia jego karygodne postępowanie. Czym dokładnie jest syndrom sztokholmski? W jakich sytuacjach może wystąpić? Jak się od niego uwolnić? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

psycholog dziecięcy

Psycholog dziecięcy - Kiedy iść i jakiego wybrać?

Decyzja o zabraniu dziecka do psychologa bardzo często bywa przez rodziców odwlekana. Psycholog nadal jeszcze budzi lęk i opór. Rodzice obawiają się, że ich dziecko zostanie napiętnowane, a ta swoista stygmatyzacja utrudni mu późniejsze funkcjonowanie. Warto jednak zmierzyć się ze swoimi lękami i pokonać je. Psycholog dziecięcy ma za zadanie pomóc dziecku uporać się z jego problemami, a rodzicom zrozumieć ich istotę. Zabranie dziecka do gabinetu psychologa nie jest rodzicielską porażką, jest oznaką mądrości, miłości i najlepszego wsparcia, jakie mogą oni okazać swojej pociesze. W jakich sytuacjach zabrać dziecko do psychologa? O co zapyta je psycholog? Jak przygotować się a taką wizytę? Jak wybrać dobrego psychologa dla dziecka? Dowiedz się!

Czym jest i jak leczy się schizofrenię?

Czym jest i jak leczy się schizofrenię?

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, zaliczaną do zaburzeń psychotycznych. Przyczyny jej powstawania nie są w pełni poznane. Przebieg choroby charakteryzuje się nieprawidłowym postrzeganiem, odbiorem oraz oceną rzeczywistości przez pacjentów. Schizofrenia wymaga wieloletniego i wytrwałego leczenia. Proces terapeutyczny, prowadzony przez psychiatrę, wymaga często zaangażowania najbliższej rodziny pacjenta. Jakie objawy towarzyszą schizofrenii? W jaki sposób należy ją leczyć?

Nerwica lękowa- objawy i leczenie

Nerwica lękowa- objawy i leczenie. Jak walczyć z lękiem?

Zaburzenia lękowe inaczej potocznie nazywane nerwicą lękową to grupa zaburzeń, których osiowym objawem jest odczuwanie silnego lęku. Lęk jest naturalną ludzką emocją, jednak gdy staje się nadmierny może w sposób bardzo dotkliwy utrudnić życie. Objawy nerwicy lękowej, w postaci uciążliwych ataków paniki lub nieustannego zamartwiania się wydają się niemożliwe do opanowania i powodują ogromną bezradność i cierpienie.

Choroba afektywna dwubiegunowa – przyczyny i objawy

Choroba afektywna dwubiegunowa – przyczyny i objawy

Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD, cyklofrenia) dotyka około 6-11% populacji. Ta trudna w rozpoznaniu choroba psychiczna ma negatywny wpływ na niemal każdą dziedzinę życia chorego – relacje rodzinne i społeczne, życie zawodowe, sytuację ekonomiczną. Pomimo tego, wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie jest w stanie zapewnić długotrwałą remisję choroby i powrót do normalnego funkcjonowania. Jakie są przyczyny choroby afektywnej dwubiegunowej, kiedy możemy ją podejrzewać i co robić w takiej sytuacji?

Anoreksja - jak rozpoznać chorobę?

Anoreksja - jak rozpoznać chorobę? Jak z nią walczyć?

Dla większości z nas widok osoby z mocno zaawansowaną anoreksją nie jest niczym nowym - zaburzenia odżywiania stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem społecznym. Anoreksja to choroba, która od pewnego czasu zyskuje popularność w świecie show-biznesu, ale dotyka także wielu “zwyczajnych” nastolatków, a nawet osoby dorosłe. I wbrew powszechnemu przekonaniu nie ogranicza się też tylko do kobiet – coraz większy odsetek chorych stanowią mężczyźni i nastoletni chłopcy.

Jak rozpoznać depresję?

Jak rozpoznać depresję? Jak leczyć depresję?

Spadek aktywności, stopniowa utrata radości życia, kłopoty ze snem to tylko nieliczne z objawów depresji, będącej najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Wychodzenie z depresji jest procesem długotrwałym, wymagającym ścisłej współpracy pacjenta z lekarzem i psychologiem. Jakie są inne objawy depresji? Jakich symptomów nie można bagatelizować? Kiedy zwykły smutek przeradza się w depresję? Do kogo zwrócić się po pomoc?

Czym jest anoreksja i jak ją leczyć?

Czym jest anoreksja i jak ją leczyć?

Pogoń za idealnym wyglądem i szczupłą sylwetką dopada nas już w wieku dojrzewania. Niestety nawet blisko połowa nastolatek nie jest zadowolona z tego, jak wygląda. Presja społeczna i brak akceptacji ze strony rówieśników sprawiają, że młodzież, a zwłaszcza dziewczęta, dążą do osiągnięcia sztywno określonego ideału piękna. Nadmierna kontrola nad wagą prowadzić może do groźnych zaburzeń odżywiania, w tym anoreksji. Jak objawia się to schorzenie i w jaki sposób można pomóc osobie chorej?