Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Korzystny wpływ natury na przebieg leczenia w ośrodkach terapii uzależnień

Artykuł sponsorowany

2021-11-30 09:33
Budynek nad jeziorem, w okolicy las.

Przebywanie blisko natury ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Może również wpływać korzystnie na terapię osób uzależnionych, zmniejszając poziom lęku, skłonność do negatywnego myślenia i poprawiając witalność czy kreatywność. Przeczytaj, dlaczego warto zdecydować się na terapię w otoczeniu przyrody.

Jak kontakt z naturą wpływa na nasze zdrowie?

W psychologii wykorzystuje się pojęcie łączności z naturą (z ang. nature connection). Konstrukt ten oznacza realizację naszego miejsca w świecie przyrody i sposób, w jaki reagują na nią nasze emocje, jakie mamy przekonania na jej temat oraz jak się względem niej zachowujemy.

Liczni badacze z całego świata nie mają wątpliwości, że przebywanie blisko natury ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Patrzenie na wodę, dotykanie drzew, wdychanie zapachu deszczu czy wsłuchiwanie się w śpiew ptaków ma moc terapeutyczną. Aby funkcjonować w równowadze, potrzebujemy codziennego kontaktu z naturą. Nawet krótkie, ale systematyczne przebywanie na łonie przyrody poprawia nastrój i funkcje poznawcze mózgu.

Badania pokazują, że więź człowieka z naturą jest dla niego źródłem wielu korzyści. Między innymi:

  • poprawia ogólne samopoczucie i jakość codziennego funkcjonowania,
  • poprawia zdolność do czerpania większej satysfakcji z życia,
  • zmniejsza skłonność do nawracających przygnębiających myśli i wątpliwości,
  • pozwala się wyciszyć, skupić na naszym wnętrzu i pozbyć myślenia o problemach i obowiązkach,
  • obniża poziom lęku, daje ukojenie i relaks, które są naturalnym skutkiem zmniejszenia poziomu stresu,
  • poprawia witalność,
  • rozwija kreatywność,
  • zwiększa skłonność do zachowań prospołecznych oraz pro przyrodniczych.

Rodzaje terapii naturą

Natura i jej zasoby mogą być wykorzystywane w wielu terapiach.

  • Hortitoterapia – terapia ogrodnicza – obejmuje ona dowolną aktywność na świeżym powietrzu z udziałem roślin. Może to być np. kopanie w ziemi, sadzenie kwiatów, przycinanie krzewów czy pielenie klombów Terapia ogrodnicza może być stosowana z różnymi typami grup, m.in. z osobami cierpiącymi z powodu uzależnień, stresu czy wypalenia zawodowego, a także z weteranami cierpiącymi na PTSD.
  • Medytacja na łonie natury – medytacja na łonie natury działa jeszcze lepiej niż ta praktykowana w zamkniętym pomieszczeniu. Pomaga zniwelować stres i nabrać nowych sił do działania, wpływa również na nasz mózg: zwiększa liczbę jego połączeń w obszarach związanych z samokontrolą, regulacją emocji czy pozytywnymi emocjami. Ponadto pozwala oczyścić umysł i lepiej poznać swoje reakcje. Dzięki medytacji poprawia się nieszablonowe myślenie pozwalające na odnajdywanie nowych rozwiązań i ścieżek działania.
  • Zielona siłownia – podobnie jak medytacja, ćwiczenia fizyczne pomagają w regulowaniu lęku i depresji. Dodatkowo połączone z leczniczą mocą natury dają jeszcze większe korzyści. Zielone siłownie to po prostu zajęcia gimnastyczne w środku lasu, na polanie czy nad jeziorem. Praktykujący ćwicząc, może poczuć zapach drzew, delikatną bryzę i doświadczyć połączenia z matką naturą. To o wiele lepszy sposób terapii niż trening na tradycyjnej siłowni.
  • Kąpiele leśne – kąpiele leśne to spacery trwające około 2-3 godziny. Zazwyczaj odbywają się pod kierunkiem wyszkolonego przewodnika i w trakcie mają kilka przystanków. Podczas tych przerw przewodnik proponuje różne doświadczenia, takie jak medytacja, eksploracja czy zajęcia sensoryczne, mające na celu maksymalizację zdolności uczestników do docenienia otaczającej ich atmosfery natury. Kąpiele leśne zapewniają pozytywne korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Kontakt z naturą, a leczenie uzależnień

Kontakt z naturą jest nieocenioną pomocą również w terapii uzależnień. Pomaga on w regulowaniu lęku, obniżaniu poziomu stresu, oczyszczeniu umysłu z negatywnych myśli i poznaniu swoich emocji i reakcji. Zajęcia prowadzone na świeżym powietrzu pomagają pacjentom wyciszyć się i lepiej poznać samych siebie i swoje rodziny.

Wybierając ośrodek terapii uzależnień warto więc zdecydować się na placówkę, w której pacjent będzie miał możliwość kontaktu z naturą nie tylko w postaci pięknego otoczenia budynku, ale również bogatej oferty zajęć dodatkowych.

W Ośrodku Terapii Uzależnień Krajna pacjenci mogą skorzystać z takich zajęć, jak joga, spacery, ćwiczenia uważności czy medytacja. Do ich dyspozycji są również boiska sportowe i sprzęt wodny. W wolnym czasie ośrodek organizuje również spacery w lesie i nad jeziorem, ogniska a nawet – morsowanie.

Lokalizacja obiektu umożliwia wprowadzanie wszelkich aktywności fizycznych, które wraz z przeprowadzanym leczeniem przynoszą bardzo dobre rezultaty. Również otoczenie ośrodka sprzyja terapii – znajduje się on w Sępólnie Krajeńskim – sercu Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

Położony nad brzegiem jeziora w otoczeniu lasu obiekt zapewnia komfortowe warunki pobytu oraz możliwość kontaktu z naturą. Pacjenci mogą korzystać z autorskiego programu terapii, który dopasowany jest do indywidualnych potrzeb. Spotkania terapeutyczne prowadzone są indywidualnie oraz w niewielkich grupach, dostosowanych do poziomu zaawansowania leczenia.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów