Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Rysunkowa próbka krwi przeznaczona do badania stężenia prolaktyny.

Prolaktyna (PRL) - jaką rolę odgrywa ten hormon? Normy prolaktyny u dzieci i dorosłych

Prolaktyna to hormon przysadki mózgowej, który kojarzony jest przede wszystkim z fizjologicznym procesem laktacji. Warto wiedzieć, że w mniejszym stężeniu występuje również u mężczyzn. Podwyższona prolaktyna negatywnie wpływa na organizm, niezależnie od płci. Jakie choroby mogą powodować wysoki poziom prolaktyny? Jakie są maksymalne normy stężenia prolaktyny u kobiet w zależności od jej stanu fizjologicznego?

Dojrzała kobieta zażywa tabletkę w ramach hormonalnej terapii zastępczej.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) - wskazania do stosowania, korzyści i zagrożenia

Wydłużający się wiek życia stawia nowe wyzwania współczesnej medycynie. Jednym z nich jest łagodzenie konsekwencji zaniku czynności jajników i spadek poziomu hormonów płciowych u kobiet po 45. roku życia, czyli menopauzy. Obecnie najskuteczniejszą metodą walki z jej objawami jest hormonalna terapia zastępcza, w skrócie HTZ. Jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z hormonalną terapią zastępczą?

Próbki krwi przygotowanie do pomiaru stężenia androstendionu.

Za co odpowiada androstendion? Normy i interpretacja wyników badań

Układ hormonalny jest niezwykle skomplikowany i ciekawy, a na jego prawidłowe funkcjonowanie składa się wiele różnych procesów. Zaburzenia funkcjonowania układu endokrynologicznego stanowią odzwierciedlenie wielu schorzeń. Wśród licznych grup hormonów, na szczególną uwagę zasługują hormony płciowe, w tym androstendion. Jakie funkcje w organizmie pełni ten hormon? Jakie są normy stężenia androstendionu oraz o czym świadczy jego nadmiar czy niedobór?

Kobieta trzyma się dłonią za bolesną pierś. Hiperprolaktynemia może objawiać się m.in. bólem piersi.

Hiperprolaktynemia – przyczyny, badania, leczenie

Prolaktyna jest hormonem produkowanych przez przysadkę mózgową. Jedną z funkcji tego hormonu jest wpływ na laktację, jednak w rzeczywistości działanie prolaktyny jest znacznie bardziej zróżnicowane. Jej zwiększony poziom, zwany hiperprolaktynemią, stanowi stan patologiczny dla organizmu człowieka. Jakie mogą być przyczyny hiperprolaktynemii? W jaki sposób bada się stężenie tego hormonu i jak wygląda leczenie zaburzeń związanych z nieprawidłowym poziomem prolaktyny?

Subkliniczna niedoczynność tarczycy − objawy, leczenie

Subkliniczna niedoczynność tarczycy − objawy, leczenie

Istnieją choroby, które nie ujawniają się lub nie dają charakterystycznych objawów zbyt szybko (są w tzw. formie utajonej). Do takiej grupy zalicza się subkliniczna niedoczynność tarczycy, w skrócie SHYPO, która powoduje „demolowanie” organizmu, poprzez dysbalans hormonalny, nie dając szansy na szybką reakcję, gdyż nie wyróżnia się swoimi objawami. Jakie są objawy subklinicznej niedoczynności tarczy oraz jak ją leczyć?