Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Kobieta trzyma się dłonią za bolesną pierś. Hiperprolaktynemia może objawiać się m.in. bólem piersi.

Hiperprolaktynemia – przyczyny, badania, leczenie

Prolaktyna jest hormonem produkowanych przez przysadkę mózgową. Jedną z funkcji tego hormonu jest wpływ na laktację, jednak w rzeczywistości działanie prolaktyny jest znacznie bardziej zróżnicowane. Jej zwiększony poziom, zwany hiperprolaktynemią, stanowi stan patologiczny dla organizmu człowieka. Jakie mogą być przyczyny hiperprolaktynemii? W jaki sposób bada się stężenie tego hormonu i jak wygląda leczenie zaburzeń związanych z nieprawidłowym poziomem prolaktyny?

Subkliniczna niedoczynność tarczycy − objawy, leczenie

Subkliniczna niedoczynność tarczycy − objawy, leczenie

Istnieją choroby, które nie ujawniają się lub nie dają charakterystycznych objawów zbyt szybko (są w tzw. formie utajonej). Do takiej grupy zalicza się subkliniczna niedoczynność tarczycy, w skrócie SHYPO, która powoduje „demolowanie” organizmu, poprzez dysbalans hormonalny, nie dając szansy na szybką reakcję, gdyż nie wyróżnia się swoimi objawami. Jakie są objawy subklinicznej niedoczynności tarczy oraz jak ją leczyć?

Scyntygrafia tarczycy - wskazania i przebieg badania

Scyntygrafia tarczycy - wskazania i przebieg badania

Tarczyca stanowi bardzo ważny gruczoł naszego organizmu. Niestety coraz częściej można o niej usłyszeć za sprawą tego, iż diagnozuje się wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego gruczołu. Zaburzenie pracy tarczycy skutkuje m.in. niewłaściwym wydzielaniem jej hormonów, co w konsekwencji odbija się na procesach przemian metabolicznych oraz funkcjonowaniu różnych układów ludzkiego organizmu. W przypadku podejrzenia jakichkolwiek nieprawidłowości ważna jest wczesna diagnostyka i wykonanie badań tarczycy. Jednym z takich badań może być scyntygrafia. Czym jest i jak się ją wykonuje?

Akromegalia: objawy, rozpoznanie, leczenie

Akromegalia: objawy, rozpoznanie, leczenie

Akromegalia jest chorobą przewlekłą, wywołaną nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu (GH) i wtórnie podwyższonym stężeniem insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1). Nieleczona lub nieprawidłowo leczona choroba może prowadzić do poważnych komplikacji, do których należy przede wszystkim zwiększona śmiertelność. Jakie objawy wskazują na występowanie akromegalii w naszym organizmie? Jakie leczenie należy zastosować jeżeli cierpimy na akromegalię?

Powiększona tarczyca

Powiększona tarczyca: objawy, przyczyny, leczenie. O czym świadczy powiększona tarczyca?

Tarczyca jest niewielkim gruczołem położonym w przedniej części szyi, poniżej krtani. Zbudowana jest z dwóch płatów oraz części łączącej zwanej cieśnią. Głównym zadaniem tarczycy jest wydzielanie hormonów. W przypadku niektórych zaburzeń funkcjonowania tarczycy, pacjenci zauważają u siebie niepokojące objawy, m.in. gorsze samopoczucie czy wole tarczycy. O czym świadczy powiększona tarczyca? Obecność jakich objawów powinna nas skłonić do wizyty u lekarza i rozpoczęcia leczenia?

Wole tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie

Wole tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie. Rodzaje woli tarczycy?

Tarczyca to niewielki narząd położony u podstawy szyi. Składa się z dwóch płatów połączonych cieśnią. Choroby związane z tarczycą to częsty problem dzisiejszego społeczeństwa. Szczególnie uciążliwe okazują się być u młodych kobiet, będących w wieku rozrodczym i starających się o dziecko. Występujące zgrubienie na szyi może wskazywać na obecność wola tarczycy. Czym jest wole tarczycy? Czy wole tarczycy można leczyć? Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z tarczycą? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.