Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Przełom tarczycowy — czym jest i kiedy występuje? Objawy i leczenie zaostrzenia nadczynności tarczycy

Publikacja:
2025-03-12 15:29
Aktualizacja:
2025-03-12 15:30

Przełom tarczycowy jest jednym z zagrażających życiu stanów nagłych w medycynie. Najczęściej jest wywoływany przez nierozpoznaną lub niewystarczająco skutecznie leczoną nadczynność tarczycy. Rozpoznanie przełomu tarczycowego stawia się na podstawie objawów klinicznych. Wyniki badań laboratoryjnych pełnią funkcję pomocniczą, nie istnieją jednak sztywne zakresy wartości, których stwierdzenie jednoznacznie wskazuje na przełom tarczycowy.

Rysunkowa postać symbolicznie doświadcza przełomu tarczycowego.

Czy przełom tarczycowy może być wywołany podaniem kontrastu dożylnego? Czy możliwe jest przejście z niedoczynności tarczycy w nadczynność? Jaki poziom TSH w wynikach może wskazywać na przełom tarczycowy?

Czym jest tarczyca?

Tarczyca jest gruczołem składającym się najczęściej z dwóch płatów połączonych węziną. U ludzi znajduje się za tchawicą i jest umiejscowiona na wysokości od trzeciej do ósmej chrząstki tchawicy. Odpowiada za wydzielanie hormonów: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) i kalcytoniny. Wydzielanie hormonów jest regulowane przez układ podwzgórzowo-przysadkowy oraz przez mechanizm ujemnego sprzężenia zwrotnego.

Umów dogodny termin wizyty online u lekarza rodzinnego

Czym jest przełom tarczycowy i kiedy występuje?

Przełom tarczycowy to stan tyreotoksykozy (nadmiar hormonów tarczycy we krwi), któremu towarzyszy niewydolność wielonarządowa. Jest przyczyną około 1–2% hospitalizacji wynikających z tyreotoksykozy. U pacjentów z nadczynnością tarczycy przełom tarczycowy często jest indukowany przez czynniki, takie jak zakażenie, uraz czy leczenie operacyjne. Choć tyreotoksykoza najczęściej jest spowodowana nierozpoznaną lub nieleczoną chorobą Gravesa-Basedowa, istnieje szereg innych schorzeń, które w rzadkich przypadkach mogą prowadzić do przełomu tarczycowego. Należą do nich m.in.:

Przełom tarczycowy — objawy

Objawy przełomu tarczycowego wynikają z nadmiernego działania hormonów tarczycy na różne narządy, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do ich niewydolności. Symptomy obejmują m.in.

Osoby starsze mogą nie wykazywać typowych objawów przełomu tarczycowego lub objawy mogą u nich występować w niewielkim nasileniu. Dlatego warto zachować szczególną czujność, zwłaszcza u pacjentów z już zdiagnozowaną nadczynnością tarczycy!

Jak diagnozuje się przełom tarczycowy?

Przełom tarczycowy to poważny stan kliniczny, stanowiący zagrożenie życia. Jego rozpoznanie powinno opierać się na objawach oraz dokładnym wywiadzie z pacjentem. Skala oceny ryzyka wystąpienia przełomu tarczycowego wg Burcha i Wartofsky’ego zawiera kryteria, które są pomocne w usystematyzowaniu zebranych informacji. W tej skali ocenia się objawy przełomu, biorąc pod uwagę m.in. symptomy ze strony układu nerwowego, pokarmowego oraz sercowo-naczyniowego. Ze względu na szybko postępujący przebieg choroby, lekarz powinien natychmiast wdrożyć leczenie po wysunięciu podejrzenia przełomu, nie czekając na wyniki badań. Badania laboratoryjne pełnią funkcję pomocniczą. W wynikach można spodziewać się podwyższonych wartości T3 i T4 oraz znacznie obniżonego stężenia TSH.

Leczenie przełomu tarczycowego

Przełom tarczycowy, jako stan zagrożenia życia, powinien być leczony bezzwłocznie. Do zmniejszenia produkcji hormonów tarczycy (T3 i T4) służą propylotiouracyl oraz tiamazol. Aby zapobiec dalszemu uwalnianiu już wytworzonych hormonów z tarczycy, można zastosować leki takie jak jod nieorganiczny czy węglan litu. Gorączkę można zmniejszać przy użyciu m.in. paracetamolu. W zależności od stanu pacjenta lekarz może zdecydować o konieczności wyrównania zaburzeń wodno-elektrolitowych, podania tlenu lub zastosowaniu leków zmniejszających nasilenie innych objawów.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub Izby Przyjęć! W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia przełomu tarczycowego nadczynność tarczycy powinna być leczona i kontrolowana przez lekarza endokrynologa.

Wizyty u wybranego specjalisty możesz umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

 

Bibliografia

  1. Jarząb, B., Płaczkiewicz-Jankowska, E., (2024). Nadczynność tarczycy. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.9.2 (Dostęp: 01.2025).
  2. Ylli, D., Klubo-Gwiezdzinska, J., Wartofsky, L., (2019). Stany nagłe w chorobach tarczycy. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/endokrynologia/wytyczne/216508,stany-nagle-wchorobach-tarczycy (Dostęp: 01.2025).
  3. Kowalska, A., Gąsior-Perczak, D., Pałyga, I., (2017). Przełom tarczycowy. Podyplomie.pl. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medycyna/29136,przelom-tarczycowy (Dostęp: 01.2025).

Autor

Redakcja lekarzebezkolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja lekarzebezkolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Endokrynologia

Więcej artykułów