Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Prawidłowy wynik TSH. Jak interpretować badania hormonów tarczycy?

2020-11-16 12:12
Prawidłowy wynik TSH

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, odpowiedzialnym za produkcję hormonów regulujących metabolizm – trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Mimo niewielkich rozmiarów, tarczyca w istotny sposób wpływa na funkcje całego organizmu, a zaburzenia jej pracy szybko skutkują złym samopoczuciem. Jednym z parametrów, które należy wówczas zbadać, jest TSH. Jak działa i jak interpretować wyniki badań hormonów tarczycy?

Rola TSH a funkcje tarczycy

Tarczyca to narząd ważący zaledwie 30-60g, umiejscowiony w przednio-dolnej części szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów, połączonych ze sobą tzw. cieśnią. Pracę tarczycy reguluje podwzgórze, które produkuje tyreoliberynę, hormon oddziałujący na przysadkę mózgową. W odpowiedzi, na działanie tego hormonu, wydziela ona TSH – tyreotropinę, odpowiedzialną za stymulowanie tarczycy do uwalniania trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Wysoki poziom T3 i T4 działa hamująco na uwalnianie TSH i tyreoliberyny. Zjawisko to nosi nazwę ujemnego sprzężenia zwrotnego i ma za zadanie zapewnić równowagę hormonalną organizmu.

Efekty metaboliczne tarczycy związane są głównie z hormonem T3. Forma T4 jest prekursorem przekształcanym do T3, za pomocą specjalnej grupy enzymów – dejodynaz. Jest to niezwykle istotny proces, któremu nie sprzyja stres, zaburzenia hormonalne, a nawet nieprawidłowa mikroflora jelitowa.

Tarczyca – strażnik metabolizmu

Równowaga hormonalna tarczycy wpływa na pracę wielu narządów i układów. Odpowiada m.in. za proces wzrostu i rozwoju, a także reguluje tempo przemiany materii. Niedoczynność tarczycy oznacza zwolnienie metabolizmu, a co za tym idzie zwiększenie masy ciała. Analogicznie, nadczynność tarczycy objawia się niekontrolowanym spadkiem masy ciała. 

Warto pamiętać, że zdrowa tarczyca jest niezbędna do właściwej pracy układu nerwowego, a zmniejszona produkcja hormonów prowadzić może nawet do rozwoju depresji. Ponadto, u kobiet cierpiących na choroby tarczycy częściej występują zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia miesiączkowania.

Umów wizytę u endokrynologa

O czym świadczy nieprawidłowy poziom TSH?

Wyróżniamy dwa rodzaje zaburzeń pracy tarczycy – nadczynność i niedoczynność. Znajdują one odzwierciedlenie w wynikach TSH. Kiedy zatem zweryfikować ten parametr? Okazuje się, że najlepiej sprawdzać go co roku podczas rutynowych badań profilaktycznych, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych niepokojących objawów.

W przypadku podejrzenia niedoczynności tarczycy zwracamy uwagę na:

  • uczucie zimna,
  • przyrost masy ciała i zaparcia,
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi,
  • depresję,
  • pogorszenie kondycji skóry i włosów,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Nadczynność tarczycy manifestuje się natomiast poprzez:

  • uczucie gorąca i nadpotliwość,
  • wzrost apetytu i spadek masy ciała
  • kołatanie serca,
  • wypadanie włosów,
  • rozdrażnienie,
  • zaburzenia miesiączkowania.

Jeśli zaobserwujemy u siebie wymienione objawy, warto skonsultować się z lekarzem POZ lub endokrynologiem. Wizytę u wybranego specjalisty umówisz bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl

Jaki jest prawidłowy wynik TSH?

Badanie TSH wykonać można w dowolnym laboratorium analitycznym. Polega na pobraniu próbki krwi obwodowej i oznaczeniu stężenia hormonu. Najczęściej weryfikuje się także poziom wolnej (niezwiązanej z białkami) trójjodotyroniny (FT3) i tyroksyny (FT4).

Zakres norm dla TSH wynosi od 0,4–4,0 mIU/l, chociaż przyjmowane wartości mogą nieznacznie różnić się w zależności od stosowanej metody analitycznej. Inaczej rozpatruje się wyniki kobiet ciężarnych, u których ze względu na zmiany fizjologiczne, przyjmuje się odrębne normy:

  • I trymestr:   0,009-3.18 mIU/l;
  • II trymestr:  0,05-3,44 mIU/l;
  • III trymestr: 0,11-3,52 mIU/l.

Podwyższone TSH świadczy o obniżonym poziomie T3 i T4, co wskazuje na niedoczynność tarczycy. Warto w tej sytuacji oznaczyć także przeciwciała anty-TPO, aby wykluczyć chorobę Hashimoto. Jest to schorzenie, w którym układ odpornościowy nieprawidłowo rozpoznaje i atakuje komórki tarczycy, prowadząc do jej destrukcji. Obniżone wartości TSH najczęściej idą w parze z wysokim poziomem hormonów T3 i T4, co świadczy o nadczynności tarczycy.

Leczenie chorób tarczycy

Leczenie tarczycy powinno być ustalone i kontrolowane przez lekarza endokrynologaW przypadku niedoczynności tarczycy stosuje się leki zawierające lewotyroksynę. W przypadku nadczynności, konieczne jest zastosowanie tyreostatyków: tiamazolu lub propylotiouracylu, bądź ewentualnie terapii jodem promieniotwórczym.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów