- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Prawidłowy wynik TSH. Jak interpretować badania hormonów tarczycy?
Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, odpowiedzialnym za produkcję hormonów regulujących metabolizm – trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Mimo niewielkich rozmiarów, tarczyca w istotny sposób wpływa na funkcje całego organizmu, a zaburzenia jej pracy szybko skutkują złym samopoczuciem. Jednym z parametrów, które należy wówczas zbadać, jest TSH. Jak działa i jak interpretować wyniki badań hormonów tarczycy?
Rola TSH a funkcje tarczycy
Tarczyca to narząd ważący zaledwie 30-60g, umiejscowiony w przednio-dolnej części szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów, połączonych ze sobą tzw. cieśnią. Pracę tarczycy reguluje podwzgórze, które produkuje tyreoliberynę, hormon oddziałujący na przysadkę mózgową. W odpowiedzi, na działanie tego hormonu, wydziela ona TSH – tyreotropinę, odpowiedzialną za stymulowanie tarczycy do uwalniania trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Wysoki poziom T3 i T4 działa hamująco na uwalnianie TSH i tyreoliberyny. Zjawisko to nosi nazwę ujemnego sprzężenia zwrotnego i ma za zadanie zapewnić równowagę hormonalną organizmu.
Efekty metaboliczne tarczycy związane są głównie z hormonem T3. Forma T4 jest prekursorem przekształcanym do T3, za pomocą specjalnej grupy enzymów – dejodynaz. Jest to niezwykle istotny proces, któremu nie sprzyja stres, zaburzenia hormonalne, a nawet nieprawidłowa mikroflora jelitowa.
Tarczyca – strażnik metabolizmu
Równowaga hormonalna tarczycy wpływa na pracę wielu narządów i układów. Odpowiada m.in. za proces wzrostu i rozwoju, a także reguluje tempo przemiany materii. Niedoczynność tarczycy oznacza zwolnienie metabolizmu, a co za tym idzie zwiększenie masy ciała. Analogicznie, nadczynność tarczycy objawia się niekontrolowanym spadkiem masy ciała.
Warto pamiętać, że zdrowa tarczyca jest niezbędna do właściwej pracy układu nerwowego, a zmniejszona produkcja hormonów prowadzić może nawet do rozwoju depresji. Ponadto, u kobiet cierpiących na choroby tarczycy częściej występują zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia miesiączkowania.
Umów wizytę u endokrynologa
O czym świadczy nieprawidłowy poziom TSH?
Wyróżniamy dwa rodzaje zaburzeń pracy tarczycy – nadczynność i niedoczynność. Znajdują one odzwierciedlenie w wynikach TSH. Kiedy zatem zweryfikować ten parametr? Okazuje się, że najlepiej sprawdzać go co roku podczas rutynowych badań profilaktycznych, nawet jeśli nie odczuwamy żadnych niepokojących objawów.
W przypadku podejrzenia niedoczynności tarczycy zwracamy uwagę na:
- uczucie zimna,
- przyrost masy ciała i zaparcia,
- spadek ciśnienia tętniczego krwi,
- depresję,
- pogorszenie kondycji skóry i włosów,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Nadczynność tarczycy manifestuje się natomiast poprzez:
- uczucie gorąca i nadpotliwość,
- wzrost apetytu i spadek masy ciała
- kołatanie serca,
- wypadanie włosów,
- rozdrażnienie,
- zaburzenia miesiączkowania.
Jeśli zaobserwujemy u siebie wymienione objawy, warto skonsultować się z lekarzem POZ lub endokrynologiem. Wizytę u wybranego specjalisty umówisz bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl
Jaki jest prawidłowy wynik TSH?
Badanie TSH wykonać można w dowolnym laboratorium analitycznym. Polega na pobraniu próbki krwi obwodowej i oznaczeniu stężenia hormonu. Najczęściej weryfikuje się także poziom wolnej (niezwiązanej z białkami) trójjodotyroniny (FT3) i tyroksyny (FT4).
Zakres norm dla TSH wynosi od 0,4–4,0 mIU/l, chociaż przyjmowane wartości mogą nieznacznie różnić się w zależności od stosowanej metody analitycznej. Inaczej rozpatruje się wyniki kobiet ciężarnych, u których ze względu na zmiany fizjologiczne, przyjmuje się odrębne normy:
- I trymestr: 0,009-3.18 mIU/l;
- II trymestr: 0,05-3,44 mIU/l;
- III trymestr: 0,11-3,52 mIU/l.
Podwyższone TSH świadczy o obniżonym poziomie T3 i T4, co wskazuje na niedoczynność tarczycy. Warto w tej sytuacji oznaczyć także przeciwciała anty-TPO, aby wykluczyć chorobę Hashimoto. Jest to schorzenie, w którym układ odpornościowy nieprawidłowo rozpoznaje i atakuje komórki tarczycy, prowadząc do jej destrukcji. Obniżone wartości TSH najczęściej idą w parze z wysokim poziomem hormonów T3 i T4, co świadczy o nadczynności tarczycy.
Leczenie chorób tarczycy
Leczenie tarczycy powinno być ustalone i kontrolowane przez lekarza endokrynologa. W przypadku niedoczynności tarczycy stosuje się leki zawierające lewotyroksynę. W przypadku nadczynności, konieczne jest zastosowanie tyreostatyków: tiamazolu lub propylotiouracylu, bądź ewentualnie terapii jodem promieniotwórczym.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.