- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
USG tarczycy - kiedy wykonywać? Co może wykryć badanie tarczycy?
Tarczyca jest narządem pełniącym niezwykle istotną funkcję w naszym organizmie - reguluje jego pracę. Aby zapobiegać chorobom tarczycy zaleca się wykonywanie badań diagnostycznych, które mogą wykryć chorobę na wczesnym etapie i zwiększyć szanse na wyleczenie. USG tarczycy jest jednym z badań wykorzystywanych w celu profilaktyki i diagnozowania chorób tarczycy. Jakie choroby może wykryć? Jak często powinno być wykonywane?
Tarczyca - gruczoł endokrynny
Tarczyca to gruczoł endokrynny, zlokalizowany w obrębie szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów, które połączone są ze sobą cieśnią. Jej funkcja jest niezwykle istotna - tarczyca wydziela hormony, które regulują pracę naszego organizmu. Hormonami tarczycy są tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3), które odpowiadają m.in. za regulowanie metabolizmu, termogenezę, czy prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Na działanie tarczycy ma natomiast wpływ przysadka mózgowa, która wydzielając hormon tyreotropowy (TSH) reguluje ilość wydzielanej przez tarczycę tyroksyny i trójjodotyroniny.
USG tarczycy
Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych przez endokrynologów w diagnostyce chorób tarczycy. Dzięki niemu lekarz z łatwością oceni lokalizację gruczołu, jego budowę oraz wielkość, a także inne cechy anatomiczne. USG umożliwia lekarzowi m.in. wykrycie zmian, które mogą świadczyć o procesie chorobowym, zachodzącym w gruczole. USG jest badaniem przydatnym nie tylko w czasie diagnostyki chorób tarczycy, lecz także w celu monitorowania postępu leczenia choroby. Wykorzystanie badania ultrasonograficznego ma wiele zalet - jest to badanie łatwe, nieinwazyjne, bezbolesne dla pacjenta oraz tanie, dzięki czemu może być wykorzystywane na szeroką skalę.
Umów wizytę u endokrynologa
Kiedy wykonać USG tarczycy?
Wskazaniem do wykonania badania USG tarczycy są wszelkie niepokojące objawy dotyczące tarczycy, zgłaszane przez pacjenta. Mogą to być m.in. objawy charakterystyczne dla niedoczynności lub nadczynności tarczycy. W takich przypadkach, w połączeniu z wynikami badań laboratoryjnych badanie USG stanowi dobrą podstawę diagnostyczną. Częstą praktyką jest także profilaktyczne wykonywanie badania ultrasonograficznego tarczycy w przypadku osób, u których rodzinnie występują choroby tarczycy. Dzięki temu endokrynolog może monitorować stan pacjenta i wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości. Badanie USG jest także dobrym narzędziem, które umożliwia kontrolowanie przebiegu leczenia chorób tarczycy - informuje o polepszeniu bądź pogorszeniu stanu chorego. Jeśli nie ma żadnych wskazań, profilaktycznie zaleca się wykonywanie USG tarczycy raz na kilka lat.
Najczęściej występujące choroby tarczycy
Niedoczynność tarczycy
Jest to choroba spowodowana przez niedostateczną ilość hormonów tarczycy. Wskutek różnych schorzeń prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest zaburzone, przez co tarczyca zmniejsza wydzielanie hormonów. Do niedoczynności tarczycy najczęściej dochodzi w przebiegu choroby Hashimoto, czyli przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, po operacyjnym usunięciu tarczycy bądź po leczeniu jodem promieniotwórczym. Głównymi objawami schorzenia są m.in. przewlekłe zmęczenie, senność, sucha skóra, suche włosy, spowolnienie metabolizmu, przyrost masy ciała czy zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Nadczynność tarczycy
W przypadku nadmiernej produkcji hormonów tarczycy mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy. Gruczoł produkuje wówczas za dużo hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Najczęściej przyczynami nadczynności tarczycy jest autoimmunologiczna choroba Gravesa i Basedowa bądź guzki tarczycy, które mogą dodatkowo, poza normalnym trybem, wydzielać hormony tarczycy. Objawami nadczynności tarczycy są m.in. potliwość, uczucie gorąca, utrata wagi, wytrzeszcz oczu, wypadanie włosów czy nerwowość.
Guzki tarczycy
Guzki tarczycy są to nieprawidłowe zmiany, występujące na tarczycy. Mogą mieć charakter łagodny i nie stanowić powodu do niepokoju, bądź złośliwy - konieczna wówczas jest dalsza diagnostyka w celu wykluczenia nowotworu tarczycy. Zazwyczaj pacjenci sami je wyczuwają. Guzki nie dają specyficznych objawów, jednak u pacjentów z większymi guzkami możliwe jest wystąpienie duszności, uczucia ucisku w szyi czy problemów z przełykaniem.
A na wizytę do endokrynologa lub innego do dowolnego specjalisty z łatwością zapiszesz się korzystając z portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.