Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Kobieta cierpi na alergię na pyłki roślin, na którą mogłoby pomóc jej odczulanie.

Na czym polega odczulanie? Czy każdy może poddać się immunoterapii alergenowej?

Bycie alergikiem to nie lada wyzwanie - zwłaszcza, kiedy przez cały rok jesteśmy narażeni na działanie czynników alergizujących. Wiosną i latem są to głównie pyłki, natomiast w okresie grzewczym - smog. Co jeśli dotychczas przyjmowane przez Ciebie leki są zbyt słabe, aby złagodzić dokuczliwe objawy alergii? A może regularne przyjmowanie ich jest dla Ciebie uciążliwe? Z pomocą może przyjść odczulanie. Na czym dokładnie polega i kto może z niego skorzystać?

Mężczyzna wydmuchuje nos, jest uczulony na pyłki roślin i cierpli z powodu objawów alergii.

Kiedy być czujnym na pyłki? Sprawdź kalendarz alergika

Mówi się, że lato i wiosna to najtrudniejszy czas dla alergików wziewnych i jest w tym wiele prawdy. W tych miesiącach rośliny pylą najintensywniej, wywołując uciążliwe objawy alergii u osób, które są na nie uczulone. Nie jest jednak tak, że wszystkie rośliny pylą jednocześnie. Pylenie każdej z nich przypada na konkretny okres, a informacje na temat stężenia pyłków można sprawdzać na bieżąco w kalendarzu pylenia. Jak z niego korzystać, aby wyprzedzić objawy alergii?

Dmuchawiec na tle zachodzącego słońca.

Alergia sezonowa – przygotuj się na pylenie

Szacuje się, że nawet co trzecia osoba na świecie może zmagać się z alergią. Nasze otoczenie pełne jest substancji o potencjale alergizującym, które wywołują rozmaite i nieprzyjemne objawy. Jednym z najczęściej występujących typów tej dolegliwości są alergie sezonowe, czyli alergie wziewne powodowane przez pyłki roślin. Określa się je mianem sezonowych, ponieważ ich objawy występują w okresie pylenia poszczególnych gatunków roślin. Czy można się na ten moment skutecznie przygotować?

alergeny2

Czy da się pozbyć bakterii i alergenów z domu?

Każdemu z nas zależy na tym, aby jego dom bądź mieszkanie były czyste i schludne. Aby tak było, niezbędne jest regularne sprzątanie naszych pomieszczeń. Niestety, nawet przy częstym i dokładnym sprzątaniu nie będziemy w stanie pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, których obecność może być niebezpieczna zarówno dla naszego samopoczucia, jak i zdrowia. Takimi zanieczyszczeniami są bakterie, alergeny i grzyby – substancje niewidoczne gołym okiem, ale w rzeczywistości bardzo szkodliwe. Dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się ich ze swojego domu i cieszyć się zdrowym i czystym otoczeniem. 

Młoda kobieta na łące. Wydmuchuje nos, bo zmaga się z objawami alergii na pyłki.

Rozpoznaj pierwsze objawy alergii wziewnych

Alergie wziewne są konsekwencją nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na kontakt z substancjami, które dla osób zdrowych są obojętne i nieszkodliwe. Najczęstszymi alergenami powodującymi alergie wziewne są pyłki roślin, których źródłem są kwitnące wiosną i latem rośliny (trawy, chwasty, drzewa), a także zarodniki grzybów pleśniowych. Alergicy, którzy od lat zmagają się z alergiami sezonowymi, dosyć szybko są w stanie rozpoznać pierwsze ich objawy, które zazwyczaj w krótkim czasie ulegają zaostrzeniu. O jakich symptomach mowa i co można zrobić, by nie dopuścić do ich nasilenia?