Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Objawy alergii - jak z nimi walczyć?

2021-01-19 14:26
Objawy alergii - jak z nimi walczyć?

Miesiące wakacyjne to dla wielu alergików jeden z najtrudniejszych okresów w całym roku. Właśnie w tym czasie występuje intensywne pylenie traw i bylin, a także niektórych drzew, co osobom chorym na alergię mocno daje się we znaki. Pyłki roślin są bowiem jednymi z najczęściej uczulających alergenów. Czy istnieją skuteczne metody walki z objawami alergii?

Alergia na pyłki – przyczyny

Wiosna i lato to czas, w którym wszystkie rośliny budzą się do życia i rozpoczynają proces rozmnażania. W tym celu wiele z nich produkuje tzw. pyłek kwiatowy, który zawiera komórki męskie łączące się z komórkami żeńskimi. By tak się stało, musi on zostać przetransportowany. Rośliny radzą sobie z tym w różny sposób. Część gatunków polega w tej kwestii na owadach – pszczołach i trzmielach – które zbierają nektar z kwiatów i przy tej okazji na swoich odwłokach i odnóżach przenoszą pyłek na kolejne kwiaty. Jest również szeroka roślin wiatropylnych, które w procesie rozmnażania wykorzystują wiatr. To właśnie te rośliny – trawy, byliny, część drzew – produkują duże ilości pyłków, które przyczyniają się do występowania alergii w okresie letnim.

Pyłki których roślin uczulają?

Alergia na pyłki zaliczane są to tzw. alergii wziewnych, co oznacza, że alergeny dostają się do organizmu poprzez drogi oddechowe. Oprócz pyłków do grupy tej zalicza się także wspomniane zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza kurzu domowego oraz sierść zwierząt domowych. Łagodne zimy sprawiają, że proces pylenia roślin może się rozpocząć jeszcze w lutym i trwać do później jesieni. Jako pierwsze pylić zaczynają drzewa (m.in. leszczyna i olsza), w powietrzu pojawiają się także zarodniki grzybów mikroskopowych z gatunku Cladosporium i Alternaria. W kolejnych miesiącach pylenie rozpoczynają brzozy, dęby, jesiony i topole, niemniej dla osób chorujących na alergię najbardziej uciążliwe są pyłki traw i chwastów. Ich stężenie w powietrzu znacząc rośnie już w maju i utrzymuje się na tym poziomie nawet do końca września.

Pyłki traw i chwastów obecne są właściwie wszędzie, ponieważ rośliny te porastają łąki i tereny leśne, a także podmiejskie tereny zielone i centra miasta. Sprawy z pewnością nie ułatwiają popularne w ostatnim czasie kwietne łąki, które powstają w miastach. Choć mają one wiele plusów (obniżają temperaturę powietrza i dają pożywienie i schronienie wielu owadom), często bywają zaniedbywane, a dla alergików mogą być prawdziwym utrapieniem.

Jak objawiają się alergie wziewne?

Kontakt ze wspomnianymi wcześniej alergenami wywołuje szereg uciążliwych objawów, które mogą utrzymywać się przez kilka godzin, a w przypadku silnych alergii nawet kilka miesięcy, jeśli pacjent jest stale narażony na kontakt z alergenem.Wśród typowych symptomów należy wymienić:

  • alergiczny nieżyt nosa – zwany potocznie katarem siennym, objawia się obfitą i wodnistą wydzieliną z nosa, czemu towarzyszy silny świąd oraz częste kichanie. Ponadto, powstała wydzielina może spływać po tylnej ścianie gardła, co dodatkowo podrażnia śluzówkę i utrudnia swobodne oddychanie;
  • alergiczne zapalenie spojówek – zazwyczaj pojawia się razem z katarem siennym. W okolicy oczu pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna, oczy swędzą i nadmiernie łzawią, co dodatkowo napędza nieżyt nosa;
  • astma alergiczna – objawia się gwałtownym kaszlem, świszczącym oddechem, dusznościami i trudnościami z oddychaniem.

Objawy te mogą występować pojedynczo lub wszystkie naraz, a to sprawia, że alergik jest stale przemęczony i osłabiony. Zdarza się, że alergie wziewne dają też objawy ze strony układu pokarmowego, pewne dolegliwości skórne (np. obrzęk, zaczerwienienie, pokrzywka) i podwyższenie temperatury.

Apteczne sposoby walki z alergią

Jeżeli objawy alergii wziewnych są uciążliwe lub z roku na rok przybierają na sile, warto omówić ten problem z alergologiem. Lekarz pomoże ustalić, co jest przyczyną alergii i dobierze odpowiednią formę leczenia. W diagnostyce wykorzystuje się badania krwi oraz testy skórne, które pozwalają wykryć rzeczywistą przyczynę uciążliwych objawów. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia alergii jest tzw. alergenowa immunoterapia swoista, czyli odczulanie. Pacjent przez okres kilku lat wystawiany jest na kontakt z alergenem, co pozwala zbudować tolerancję organizmu na konkretny czynnik uczulający.

Dokuczają Ci objawy alergii, a domowe i apteczne sposoby nie łagodzą przykrych dolegliwości? Skonsultuj swój problem z alergologiem. Wizytę u tego specjalisty zarezerwujesz na LekarzeBezKolejki.pl.

Jeżeli dokucza nam katar sienny, zapalenie spojówek o podłożu alergicznym lub inne symptomy, które wskazują na alergię, można sobie pomóc środkami dostępnymi w aptece. Skuteczne są tzw. leki antyhistaminowe, czyli preparaty hamujące wydzielanie histaminy – substancji odpowiedzialnej na występowanie objawów alergii. Histamina działa drażniąco na błony śluzowe oraz powoduj rozszerzenie naczyń krwionośnych, nie dziwi więc wspomniany katar i zaczerwienienie spojówek. Sporo leków z tej grupy dostępnych jest bez recepty.

W złagodzeniu kataru pomogą przeciwalergiczne krople do nosa, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej i udrażniają zatkany nos. Jeśli zaś cierpimy z powodu alergicznego zapalenia spojówek, warto sięgnąć po przeciwalergiczne krople do oczu, które zmniejszą podrażnienie i nawilżą śluzówkę.

Jak zminimalizować kontakt z alergenami?

W okresie intensywnego pylenia traw ograniczenie ekspozycji na alergeny jest trudne, ale nie niemożliwe. Kilka prostych nawyków może pomóc w zminimalizowaniu objawów alergii.

  • W czasie nasilonego pylenia należy unikać miejsc, gdzie pylących roślin jest najwięcej. Poza domem najlepiej przebywać w godzinach porannych lub wieczorem. Warto wyjść na dłuższy spacer po deszczu.
  • Jadąc samochodem starajmy się korzystać z klimatyzacji zamiar otwierać okna. Pamiętajmy jednak, by klimatyzację regularnie czyścic, w przeciwnym razie stanie się kolejnym źródłem objawów alergii.
  • Pyłki i inne alergeny dostają się do mieszkania, dlatego powinniśmy je regularnie wietrzyć, najlepiej w nocy. Należy też regularnie sprzątać, by usunąć pyłki, roztocza, kurz i sierść zwierząt. Jeśli często korzystamy z odkurzacza, najlepszym wyborem będzie urządzenie wyposażone w filtry HEPA, które zatrzymują większość zanieczyszczeń mechanicznych.
  • Domowe tekstylia warto regularnie prać. Jeśli nie używamy ich zbyt często, przechowujmy je w zamkniętych pojemnikach, szafach lub szufladach.
  • Po powrocie ze spaceru dobrze jest wziąć szybki prysznic, by spłukać z siebie pyłki oraz inne zanieczyszczenia. Odzież najlepiej od razu wrzucić do pralki.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów