Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Roztocza kurzu domowego - powszechna przyczyna alergii

2020-02-21 15:42
Roztocza kurzu domowego - powszechna przyczyna alergii

Roztocza kurzu domowego to niewielkie pajęczaki, które żywią się ludzkim naskórkiem. Żyją w dywanach, pościeli, tapicerowanych meblach, materacach i gromadzącym się na podłodze i powierzchni mebli kurzu. Ich odnóża i odchody są dla człowieka silnym alergenem i mogą być przyczyną nieprzyjemnych objawów alergii. Czy można się pozbyć roztoczy z domu? Jak walczyć z objawami alergii na roztocza kurzu domowego?

Czym są roztocza kurzu domowego?

Istnieje nawet 46 tysięcy gatunków roztoczy znanych człowiekowi, jednak najwięcej uwagi, zwłaszcza w medycynie, poświęca się roztoczom kurzu domowego. Te niewielkie pajęczaki żyją w każdym domu. Mogą osiągać rozmiary od kilkuset mikrometrów do jednego milimetra, trudno więc dostrzec je gołym okiem. Roztocza kurzu domowego pojawiają się w miejscach o wilgotności powietrza na poziomie 80% i temperaturze 17°C a 30°C – takie warunki są najbardziej optymalne dla ich rozwoju i przeżywalności. Chętnie zamieszkują wykładziny dywanowe i dywany, tapicerowane meble, zasłony okienne, pluszowe zabawki, pościel i materace, a także kępki kurzu gromadzące się na podłodze. Te miejsca zapewniają im schronienie, odpowiednią wilgotność oraz dostęp do pożywienia – ludzkiego naskórka.

Roztocza kurzu domowego – przyczyna alergii

Wiosną i latem roztocza mają najbardziej optymalne warunki do rozwoju, jednak objawy alergii na roztocza nasilają się w okresie jesienno-zimowym. Dlaczego tak się dzieje? Choć w czasie chłodnych miesięcy, gdy temperatura i wilgotność powietrza spadają, populacja roztoczy znacząco się zmniejsza, pozostawiane przez nie odchody nadal są obecne w mieszkaniu. Częstsze przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i rzadsze wietrzenie mieszkania sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na kontakt z alergenami.

Umów wizytę u alergologa

Jak objawia się alergia na roztocza?

Alergolodzy klasyfikują roztocza kurzu domowego jako alergeny wziewne, ponieważ dotykają głównie górnych dróg oddechowych, a występujące objawy przypominają uczulenie na pyłki. Alergia na roztocza zazwyczaj manifestuje się alergicznym nieżytem nosa, który przebiega z kichaniem, swędzeniem i nadmiarem wodnistej wydzieliny. Wystąpić może również trudny do opakowania kaszel, chrypka i drapanie w gardle, a w skrajnych przypadkach ataki astmy oskrzelowej.  Mając kontakt ze śluzówką oka, alergen może doprowadzić do rozwoju alergicznego zapalenia spojówek. Jeżeli cierpimy na nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, winowajcą mogą być właśnie roztocza.

Powyższe objawy mogą występować pojedynczo lub nawet wszystkie na raz. Jeżeli obserwujemy u siebie podobne symptomy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, warto skonsultować się z alergologiem, który przebada nas pod kątem ewentualnej alergii. Wizytę u tego specjalisty można zarezerwować on-line przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

Metody leczenia alergii na roztocza kurzu domowego

Uciążliwe objawy alergii należy skonsultować z alergologiem, który ustali rzeczywistą przyczynę objawów. W tym celu wykonuje się testy alergiczne skórne lub z badań krwi. Jedyną skuteczną metodą wyleczenia tego typu alergii jest tzw. alergenowa immunoterapia swoista, potocznie nazywana odczulaniem. W przebiegu tej metody pacjent przez wiele miesięcy, a czasem nawet lat, wystawiany jest na kontakt z alergenem, aby zbudować tolerancję organizmu na wybrany czynnik uczulający.

Z objawami alergii na roztocza kurzu domowego można walczyć środkami dostępnymi w aptece. Przy kontakcie z alergenem organizm zaczyna wydzielać histaminę, która odpowiedzialna jest za występowanie uciążliwych symptomów. Leki antyhistaminowe hamują ten proces, co skutkuje złagodzeniem m.in. wodnistego kataru, alergicznego zapalenia spojówek czy astmy oskrzelowej. W walce z alergicznym nieżytem nosa skuteczne będą antyalergiczne krople do nosa, które udrażniają nos poprzez zmniejszenie obrzęku błony śluzowej oraz ograniczenie ilości wydzieliny. Łzawienie i swędzenie oczu można złagodzić stosując przeciwalergiczne krople do oczu, które zmniejszą podrażnienie i wypłuczą alergen. Trzeba jednak pamiętać, że antyalergiczne farmaceutyki nie leczą alergii, a jedynie niwelują jej objawy.

Czy roztoczy można się pozbyć?

Walkę z alergią na roztocza należy wspomóc działaniami, które zredukują obecność roztoczy w mieszkaniu. Pozbycie się ich na dobre jest właściwie niemożliwe, ale zmniejszenie liczby roztoczy znacząco poprawi komfort życia alergika.

Podstawą powinno być regularne odkurzanie całego mieszkania, najlepiej za pomocą odkurzacza wyposażonego w filtry HEPA, który zatrzymuje większość zanieczyszczeń. Lepiej unikać zamiatania kurzu na sucho, w zamian można umyć połogi wilgotnym mopem.

Pamiętajmy też, by regularnie czyścić i prać domowe tekstylia – dywany, narzuty i koce, pościel zasłony oraz dziecięce pluszowe zabawki. Temperatura prania powinna wynosić przynajmniej 60°C. Zimą w mroźne dni tekstylia można wywiesić na zewnątrz. Jeżeli ich nie używamy, lepiej przechowywać je w zamkniętej szafie lub pudełku. Aby ograniczyć ilość roztoczy mieszkanie powinno być regularnie wietrzone. Pozwala to utrzymać niższą wilgotność powietrza oraz niższą temperaturę. 

Roztocza obecne w materacu mogą być przyczyną pogorszonej jakości snu, nie tylko u osób uczulonych, dlatego materac powinien być regularnie czyszczony. Najlepsze efekty daje odkurzanie materaca oraz czyszczenie gorącą parą wodną.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów