Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Alergia na sierść zwierząt (psa, kota) — objawy, rozpoznanie, leczenie. Czy uczulenie na sierść można wyleczyć? 

Publikacja:
2025-07-18 08:00
Aktualizacja:
2025-07-18 02:49

Alergia w ostatnich latach zyskała miano jednego z najczęściej występujących schorzeń na świecie. Pojęcie alergia opisuje reakcję obronną organizmu na alergen (np. pyłki, sierść zwierząt czy kurz). Alergie mogą być pokarmowe, środowiskowe, na leki, a także na organizmy żywe — w tym zwierzęta towarzyszące. Jak objawia się i przebiega alergia na sierść psa?

Kobieta ma alergię na sierść kota.

Czym jest alergia?

Organizm osoby zmagającej się z alergią produkuje zbyt duże ilości przeciwciał, które w momencie zetknięcia się kolejny raz z alergenem powodują powstanie objawów. Do klinicznych objawów alergicznych należy m.in. zaczerwienienie, obrzęk czy świąd. U osób z alergią odczuwany jest dyskomfort, a niezdiagnozowana i nieleczona alergia może u niektórych powodować zagrożenie życia.

Umów dogodny termin wizyty u lekarza rodzinnego

Uczulenie na sierść psa

W społeczeństwie używa się potocznej nazwy — alergia na sierść psa, ale źródłem alergenów nie jest tylko sierść oraz martwy naskórek, ale również białko znajdujące się w ślinie, moczu czy też krwi pupila. Według statystyk nieco ponad połowa społeczeństwa posiada w swoim gospodarstwie domowym zwierzę, a znaczna część z tych osób ma właśnie psa.

W takim razie, po jakim czasie wychodzi uczulenie na psa?

Znaczna większość osób odczuwa objawy alergii na sierść psa po bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem. Kiedy dochodzi do bezpośredniego kontaktu np. poprzez głaskanie, czy też przebywanie w tym samym pomieszczeniu co pies, może dojść do nagłej reakcji alergicznej. W niektórych przypadkach objawy uczulenia na psa mogą być opóźnione i ukazać się nawet następnego dnia. Zwykle dzieje się to, kiedy kontakt ze zwierzęciem jest pośredni — np. korzystanie z pomieszczenia, w którym obecnie nie ma psa, ale przebywał on w nim kilka minut/godzin temu.

Uczulenie na sierść — objawy

Alergia na psa, ale również kota czy na inne zwierzęta domowe, charakteryzuje się podobnymi objawami. Wśród nich wyróżnia się: 

  • nieżyt nosa, kichanie — najczęstsze objawy spowodowane podrażnieniem błony śluzowej nosa poprzez alergeny zawieszone w powietrzu. Nieżyt nosa może utrudniać oddychanie przez obrzęk śluzówki;
  • łzawienie i świąd oczu — alergeny mogą powodować podrażnienie spojówek, co wywołuje uczucie swędzenia oraz “piasku pod powiekami”, a także przesadne łzawienie;
  • zmiany skórne — świąd skóry, a także pokrzywka w miejscu bezpośredniego kontaktu z alergenem.

Objawy uczulenia na psa mogą być widoczne również u osób z astmą. Kontakt z alergenem u tych osób może skutkować zaostrzeniem choroby, częstszymi napadami duszności, czasem nawet koniecznością zgłoszenia się do lekarza.

Alergia na sierść — objawy skórne w przebiegu atopowego zapalenia skóry (AZS)

Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry są bardziej narażone na zaostrzenie skónych objawów chorobowych po kontakcie z alergenem. Następuje nasilenie stanu zapalnego skóry, co powoduje świąd, a także pojawienie się łuszczących, suchych zmian. U osób z AZS zmiany skórne mogą sięgać większego obszaru ciała (nie tylko tego po bezpośrednim kontakcie).

Jak zdiagnozować alergie na psa u dziecka?

Alergie u dziecka, jak i osoby dorosłej można zdiagnozować poprzez testy skórne. Lekarz rodzinny lubinternista (w przypadku dzieci – pediatra), po przeprowadzeniu wywiadu medycznego może skierować pacjenta do alergologa. Lekarz alergolog zleci testy skórne punktowe. Jest to badanie polegające na zakraplaniu roztworów zawierających alergeny na skórę pacjenta, następnie nakłuciu skóry cienką igłą. Zaczerwienienie i wystąpienie zgrubienia w miejscu danego roztworu wskazywać będzie na alergię na ten alergen. W przypadku osób, które nie mogą mieć wykonanych testów skórnych zaleca się oznaczanie swoistych przeciwciał IgE we krwi.

Wizytę u konkretnego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu korzystając z witryny LekarzeBezKolejki.pl

Czy można wyleczyć alergię na sierść?

Dzięki odpowiedniemu leczeniu znacząco można złagodzić objawy alergii, a także zmniejszyć wrażliwość organizmu na alergen. Do łagodzenia objawów alergicznych stosuje się często leki przeciwhistaminowe. Jedną z metod stosowanych w terapii u osób z alergią jest immunoterapia alergenowa. W celu przyzwyczajenia układu odpornościowego do alergenu podaje się go w małych dawkach – poprzez zastrzyki lub tabletki podjęzykowe. U niektórych ludzi powoduje to długotrwałym ustąpieniem alergii, a także zmniejszeniem jej objawów. 

Badania naukowe nie wyłaniają odpowiedzi na pytanie, czy posiadanie psa we wczesnym dzieciństwie skutkuje zmniejszeniem ryzyka uczulenia na alergeny zwierzęcia. Dlatego ważne jest, aby adopcję lub kupno psa dokładnie przemyśleć ze wszystkimi domownikami.

 

Bibliografia

  1. Willak-Janc, E., Balińska-Miśkiewicz, W., Kalita, D., i inni (2018). Ocena stężenia głównego alergenu psa Can f1 w mieszkaniach osób z alergią na psa. Hygeia Public Health, 53(4), s. 382-386.
  2. Ukleja-Sokołowska, N., Bartuzi, Z. (2016). Nowoczesna diagnostyka alergii na psa i kota. Alergia Astma Immunologia, 21(2).
  3. Krauze, A., Lange, J., Kulus, M. (2011). Alergia na zwierzęta. Alergoprofil, 7(1), s.16-23.
  4. Sybiliski, A. J. (2016). Czy pozbywać się zwierząt po rozpoznaniu alergii? Medycyna po dyplomie, 3. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medycyna/21394,czy-pozbywac-sie-zwierzat-po-rozpoznaniu-alergii?srsltid=AfmBOoruKpSaRl6aSAzCurNP-Q86Hnz5sr9jR8AtqilQpv57WiZ7fEh5. (Dostęp: 05.2025). 
  5. Takkouche, B., González‐Barcala, F. J., Etminan, M., i inni (2008). Exposure
  6. to furry pets and the risk of asthma and allergic rhinitis: a meta‐analysis. Allergy, 63(7), s. 857-864.

Autor

Redakcja lekarzebezkolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja lekarzebezkolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Alergologia

Więcej artykułów