- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Na czym polega odczulanie? Czy każdy może poddać się immunoterapii alergenowej?
Bycie alergikiem to nie lada wyzwanie - zwłaszcza, kiedy przez cały rok jesteśmy narażeni na działanie czynników alergizujących. Wiosną i latem są to głównie pyłki, natomiast w okresie grzewczym - smog. Co jeśli dotychczas przyjmowane przez Ciebie leki są zbyt słabe, aby złagodzić dokuczliwe objawy alergii? A może regularne przyjmowanie ich jest dla Ciebie uciążliwe? Z pomocą może przyjść odczulanie. Na czym dokładnie polega i kto może z niego skorzystać?
Na czym polega odczulanie?
Można wyróżnić dwa sposoby odczulania w zależności od sezonowości działania alergenów. Jednym z nich jest odczulanie przedsezonowe, gdzie dawki odczulające są podawane przed sezonem pojawienia się alergenu, a następnie leczenie jest przerywane na ten czas lub zmniejszane są dawki. Schemat powtarzany jest przez następnych kilka lat. Takie odczulanie stosuje się w przypadku alergii sezonowych na pyłki. Inną metodą jest odczulanie całoroczne, stosowane w przypadku alergenów, takich jak roztocza czy sierść zwierząt domowych. W tym przypadku podawane są mniejsze dawki przez cały rok w odstępach 4-6 tygodni.
Umów się do lekarza rodzinnego
Jakie są sposoby podawania szczepionki na odczulanie?
Szczepionki odczulające mogą być podawane podskórnie lub podjęzykowo. Ta druga metoda jest wygodniejsza dla pacjenta, ponieważ nie ma konieczności kłucia, a leczenie takie trwa zazwyczaj 3 lata. Często kolejne dawki podtrzymujące można podawać sobie samodzielnie, po odpowiednim przeszkoleniu przez alergologa. Co do podania podskórnego, leczenie trwać może od 3-5 lat, a podanie szczepionki przeprowadza lekarz w gabinecie. Skuteczność działania tych szczepionek w przypadku obu sposobów jest porównywalna.
U kogo można zastosować odczulanie?
Proces kwalifikacji do odczulania powinien zostać przeprowadzony przez doświadczonego alergologa. Wbrew pozorom nie u każdego immunoterapia jest wskazana. Lekarz przeprowadza staranny wywiad, na podstawie którego określa, jaki dokładnie alergen wywołuje reakcje. Następnie jest to potwierdzane za pomocą testów skórnych oraz dodatkowo oznaczeniem miana odpowiednich przeciwciał. Dopiero jeśli mamy precyzyjnie ustalony alergen wywołujący uczulenie można wdrożyć terapię.
Zazwyczaj nie ma konkretnie ustalonych ograniczeń wiekowych co do zastosowania odczulania. Umownie przyjmuje się dolną granicę wieku 5 lat, ze względu na trudności w dokładnym przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Górną granicę warunkuje stan osoby starszej oraz choroby współistniejące, takie jak nadciśnienie, choroby serca czy miażdżyca. Ostatecznie jednak kwestię wdrożenia terapii odczulającej podejmuje lekarz alergolog biorąc pod uwagę korzyści oraz bezpieczeństwo pacjenta.
Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz wygodnie bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Jakie są przeciwwskazania do odczulania?
Głównymi przeciwwskazaniami do odczulania są:
- niedobory immunologiczne;
- choroby nowotworowe;
- choroby tkanki łącznej;
- infekcje wirusowe i bakteryjne;
- ciężka postać alergii;
- choroby układu krążenia.
Odczulanie na kota
Alergia na włos kota to dość powszechny rodzaj alergii. Podstawowym alergenem wywołującym uczulenia są białka znajdujące się w ślinie oraz produkowane przez gruczoły łojowe w skórze zwierzęcia. Alergen przenoszony jest na sierść podczas lizania.
Odczulanie na kota przebiega podobnie jak każde inne odczulanie. Stopniowo zwiększa się stężenie podawanego w szczepionce alergenu, aż do uzyskania zadowalającego efektu terapeutycznego, następnie podaje się dawkę podtrzymująca. Takie leczenie trwa 3 lata.
Odczulanie na psa
Tu podobnie jak u kotów, alergeny są wydzielane wraz ze śliną i łojem psa na skórę, skąd przedostają się na sierść. Odczulanie polega na podawaniu alergenu wywołującego uczulenie w stopniowo zwiększanych dawkach przez około 3 lata.
Odczulanie na roztocza
Roztocza to malutkie żyjątka bytujące w kurzu domowym, dla których pożywieniem jest złuszczony naskórek ludzki i zwierzęcy. Dlatego tak licznie występują one w łóżkach na pościeli, dywanach, meblach i podłogach, ogólnie wszędzie tam, gdzie może gromadzić się kurz. Wywołują one reakcje alergiczne, których głównym objawem jest alergiczny nieżyt nosa. Symptomy nasilają się w okresie jesienno-zimowym.
Odczulanie na roztocza przebiega w bardzo zbliżonym schemacie jak w przypadku każdego innego odczulania, trwa zazwyczaj 3 lata.
Bibliografia:
- Rogala, B., (2012). Immunoterapia alergenowa (odczulanie). Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57601,immunoterapia-alergenowa-odczulanie
- Rogala, B., (2012). Na czym polega odczulanie przedsezonowe i całoroczne?. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57614,na-czym-polega-odczulanie-przedsezonowe-i-caloroczne
- Plec, K., (2021). "Odczulanie to jedyna metoda na pozbycie się alergicznego nieżytu nosa". Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/wywiady/272934,odczulanie-to-jedyna-metoda-na-pozbycie-sie-alergicznego-niezytu-nosa
- Pajdas, A., (2012). Kot dla alergika. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/63696,kot-dla-alergika
- Rudzki, E., (2011). Alergia na włos kota. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57750,alergia-na-wlos-kota
- Rudzki, E., (2011). Alergia na włos psa. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/60031,alergia-na-wlos-psa
- Durska, G., (2012). Objawy, profilaktyka i leczenie alergii na roztocze kurzu domowego. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/65799,objawy-profilaktyka-i-leczenie-alergii-na-roztocze-kurzu-domowego
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.