Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Różne rodzaje orzechów w papierowych torebkach, częściowo wysypane na blat.

Zdrowotne korzyści z jedzenia orzechów. Rodzaje orzechów, wartości odżywcze, kaloryczność, właściwości zdrowotne

Orzechy są znane na całym świecie jako dodatek do różnego rodzaju dań lub jako samodzielna przekąska. Jedni je uwielbiają, inni niekoniecznie. Mimo to, orzechy stanowią bogate źródło drogocennych składników odżywczych dla organizmu człowieka. Jakie są rodzaje orzechów oraz ich wartości odżywcze? Jaką kalorycznością charakteryzują się orzechy? Jakie właściwości zdrowotne wykazują orzechy?

Ludzie czekający w poczekalni.

Krankenkasse – jak działają Kasy Chorych w Szwajcarii?

System opieki zdrowotnej w Szwajcarii opiera się na konieczności posiadania obowiązkowej polisy. Każdy mieszkaniec tego kraju federacyjnego musi mieć wykupione ubezpieczenie zdrowotne, które zapewnia dostęp do różnych usług medycznych. Krankenkasse, czyli szwajcarska Kasa Chorych, charakteryzuje się wysokim standardem, jednak zrozumienie zasad działania systemu jest kluczowe w efektywnym skorzystaniu z ochrony zdrowia w Szwajcarii. Dowiedz się więcej o funkcjonowaniu Krankenkasse w Kraju Helwetów.

Mężczyzna rzuca palenie, trzyma w dłoni przełamanego papierosa.

Jakie są sposoby na rzucenie palenia?

Jaki jest najprostszy sposób na rzucenie palenia? Niestety nikt nie odkrył jeszcze uniwersalnego sposobu na zerwanie z papierosowym nałogiem. Tak naprawdę rzucenie palenia zależy od indywidualnych warunków. Jeżeli jest to Twoje kolejne podejście do rzucenia palenia, masz już pewne rozeznanie, jakie metody nie sprawdzają się w Twoim przypadku. Jeśli jednak podchodzisz do tematu po raz pierwszy, prawdopodobnie nie wiesz, od czego zacząć. Być może obawiasz się, że nagłe rzucenie palenia zaszkodzi Twojemu organizmowi lub zastanawiasz się, jakie skutki uboczne powodują środki farmakologiczne. Przeczytaj artykuł i zapoznaj się z różnymi możliwościami wspierającymi rzucanie palenia, które mogą okazać się pomocne zarówno dla osób rzucających palenie pierwszy raz, jak i tych, które próbują po raz kolejny.

Diagnosta sięga po próbkę krwi, aby zbadać m.in. poziom granulocytów.

Granulocyty — rodzaje, funkcje w organizmie, podwyższony i obniżony poziom granulocytów

Granulocyty są jednym z rodzajów leukocytów, czyli białych krwinek. W naszym organizmie występują trzy rodzaje granulocytów: neutrofile, bazofile i eozynofile. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym różnią się one od siebie i jakie pełnią funkcje w organizmie. Dowiesz się również, jakie są ich optymalne poziomy we krwi i jak na nasz organizm wpływa podwyższony oraz obniżony poziom granulocytów.

Owoce borówki amerykańskiej na krzaku.

Potężna moc borówki amerykańskiej: jakie korzyści przynosi jej spożywanie?

Borówka amerykańska to prawdziwa skarbnica zdrowia, zawiera mnóstwo witamin oraz antyoksydantów. Powoduje ona, że nasz organizm zyskuje solidną dawkę wsparcia. Spożycie owocu rozpoczyna się od podniebienia - kiedy poczujemy słodycz i lekką orzeźwiającą kwasowość. Ale dopiero w naszym ciele dochodzi do magii! Borówki amerykańskie pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, poprawiają pracę serca i wzmacniają naczynia krwionośne. Jakby tego było mało, są również doskonałą bronią przeciwko wolnym rodnikom – substancjom odpowiedzialnym za proces starzenia. Jedzenie borówek amerykańskich staje się jeszcze przyjemniejsze, gdy pomyślimy o własnej uprawie tych niebieskich cudaków ogrodowych.

Kobieta doświadcza uderzenia gorąca, schładza się przy pomocy wachlarza.

Uderzenia gorąca — nie tylko w czasie menopauzy. Przyczyny, objawy, leczenie

Uderzenia gorąca to wydawać by się mogło błahy problem, dotyczący tylko pań w wieku menopauzalnym, przemijający i nie wymagający uwagi. Niestety grupa osób realnie cierpiąca z ich powodu jest znacznie szersza, a same uderzenia gorąca potrafią nieść za sobą poważne konsekwencje pogorszenia komfortu życia. Jakie mogą być przyczyny uderzeń gorąca? Czy istnieją jakieś sposoby łagodzące objawy zlewnych potów?

Model układu krwionośnego z widocznymi objawami hipercholesterolemii.

Hipercholesterolemia (hiperlipidemia) - czym jest, jak się objawia i jak się ją leczy?

Hipercholesterolemia to  stan podwyższonego poziomu cholesterolu w osoczu krwi. Zbyt wysoki poziom cholesterolu jest jedną z przyczyn powstawania miażdżycy, a co za tym idzie chorób takich jak choroba niedokrwienna serca, mogąca prowadzić do zawału czy udar niedokrwienny mózgu. Za normę poziomu cholesterolu LDL, u osób zdrowych, uznaje się wartości poniżej 115 mg/dl. Po rozpoznaniu hipercholesterolemii, niezależnie od przyczyny, kluczowe jest zmienienie stylu życia - diety i częstości wysiłku fizycznego oraz zastosowanie leczenia farmakologicznego. Czym zbijać cholesterol? Czy wykonuje się badania genetyczne w hipercholesterolemii i jaka jest ich cena?

Diagnosta trzyma w dłoni kubeczek z próbką moczu pacjenta.

Co oznaczają nabłonki płaskie w moczu? Normy, badania, leczenie

Nabłonki płaskie w moczu parametr, który bada się w jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych — badaniu moczu. Przynajmniej raz w roku, niezależnie od wieku każdy z nas powinien profilaktycznie wykonać takie badanie. Czym dokładnie są nabłonki płaskie, których ilość znajduje się na karcie z wynikami z badania? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. Przeczytasz również, jakie są prawidłowe ich normy, jak wygląda badanie, które je wykrywa oraz jak powinno wyglądać leczenie.

3D fiolki krwi przeznaczonej do badania poziomu trombocytów.

Małopłytkowość (trombocytopenia) - przyczyny, objawy, badania, leczenie

Małopłytkowość, nazywana też trombocytopenią, to niedobór w organizmie płytek krwi, czyli trombocytów. Trombocyty produkowane są przez szpik kostny i ich główną rolą jest udział w procesach krzepnięcia. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są normy trombocytów we krwi oraz poniżej jakiego ich poziomu diagnozuje się małopłytkowość. Przeczytasz również, jakie są przyczyny tego zaburzenia, czym ono się objawia, jak je zdiagnozować i jak leczyć.

Zdjęcie tomografii komputerowej głowy.

Tomografia głowy - na czym polega? Wskazania i przeciwwskazania, przygotowanie do badania

Tomografia komputerowa (TK) jest elementem diagnostyki obrazowej w ocenie zakresu potencjalnych zmian w obrębie mózgowia, zatok oraz ucha środkowego i wewnętrznego. Pojawienie się objawów takich jak nagła utrata przytomności, omdlenia czy niedowład może wskazywać na konieczność przeprowadzenia tomografii komputerowej głowy. Jak przebiega procedura przeprowadzania tomografii komputerowej głowy? Jak przygotować się do badania? Kiedy TK jest zalecana? Jakie są przeciwwskazania do tego badania?

Próbówki z laboratorium.

Stosowanie peptydów - zbyt mało testów na ludziach, aby stwierdzić czy warto

Peptydy to związki chemiczne, które odgrywają kluczową rolę w wielu procesach biologicznych w organizmach żywych. Są to łańcuchy aminokwasów połączone wiązaniami peptydowymi, które tworzą się, gdy grupa karboksylowa jednego aminokwasu reaguje z grupą aminową innego aminokwasu, uwalniając cząsteczkę wody. Te małe łańcuchy mogą składać się z kilku do kilkudziesięciu aminokwasów i w zależności od ich liczby nazywane są dipeptydami, tripeptydami, oligopeptydami, a przy większej liczbie polipeptydami.

Listki mięty pieprzowej rozsypane na zielonym tle.

Mięta pieprzowa — działanie i właściwości zdrowotne. Jak stosować miętę?

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) to naturalny i bardzo popularny składnik każdej polskiej apteczki ziołowej. Roślina ta jest powszechnie stosowana w bólach brzucha i nudnościach zwłaszcza u najmłodszych. Jest nie tylko swoistym lekarstwem, ale również przyprawą, nadającą charakterystyczny orzeźwiający smak napojom i potrawom. Jak działa olejek z mięty pieprzowej? Jakie właściwości lecznicze posiada mięta pieprzowa i jakie jest jej zastosowanie?

Kobieta ma wykonywany profesjonalny masaż.

​Masaż balijski czy masaż tajski – podobieństwa i różnice między masażami orientalnymi

Jedną z najpopularniejszych form fizjoterapii są niewątpliwie masaże, które zawsze powinny być wykonywane przez odpowiednio wykwalifikowanych masażystów. W swojej pracy wykorzystują oni różne techniki masowania ciała pozwalające w pełni się odprężyć, relaksować oraz osiągnąć konkretne korzyści lecznicze. Spośród wielu dostępnych form masażu szczególnym zainteresowaniem cieszą się relaksujące masaże orientalne, przede wszystkim ich dwie odmiany, masaż balijski i tajski. Dlatego warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, poznać ich historię, podobieństwa i różnice pomiędzy masażem tajskim a balijskim.

Żelatynowe kapsułki zawierające koenzym Q10.

Koenzym Q10 - właściwości, działanie, zastosowania kosmetyce i medycynie

Koenzym Q10 to organiczny związek występujący w wielu narządach i to różnych gatunków zwierząt, stąd też wzięła się jego druga nazwa - ubichinon (ubitarius = wszechobecny). Koenzym Q10 odgrywa ważną rolę w walce z wolnymi rodnikami i zapewnia prawidłową produkcję energii. Uważa się, że wspomaga zdrowie skóry, chroni przed cukrzycą i nowotworami. Jak to się dzieje, że taka mała cząsteczka ma aż tyle zastosowań? Kiedy warto suplementować koenzym Q10?

Mama opiekuje się niemowlęciem.

Czkawka u noworodka: co oznacza? Jak ją zatrzymać?

Czkawka jest częstą przypadłością noworodków i niemowląt. Zdarza się też, że maluszki czkają, będąc jeszcze w brzuchach mam – wynika to ze zbyt zachłannego połykania płynu owodniowego. Jakie są natomiast przyczyny występowania czkawki u noworodka? Jak często może pojawiać się w ciągu doby? Co zrobić, gdy Twoją pociechę męczy czkawka? W jakich sytuacjach niezbędna jest konsultacja lekarska? Wyjaśniamy wątpliwości!

Cholesterol w żyłach pacjenta.

Cholesterol LDL (zły cholesterol) — badania, normy, dieta, podwyższony i obniżony cholesterol LDL

Cholesterol LDL, nazywany jest również „złym cholesterolem”. Jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Z tego powodu tak ważne jest, aby regularnie badać jego poziom we krwi. Przy zbyt wysokim stężeniu cholesterolu we krwi mogą tworzyć się blaszki miażdżycowe – ich pojawienie się najczęściej świadczy o podwyższonym cholesterolu LDL. Obniżanie poziomu cholesterolu frakcji LDL jest podstawowym celem terapii hipolipemizującej.

Liście aloesu - pokrojone i w całości oraz łyżeczka z pokrojonym w kostkę miąższem aloesu.

Aloes - rodzaje, właściwości, zastosowania zdrowotne

Aloes zwyczajny (Aloe vera) to roślina pochodząca z suchych rejonów Północnej Afryki. Już w starożytności stosowany był przez Egipcjan na oparzenia. Często nazywano go „rośliną pierwszej pomocy” bądź też „cichym uzdrowicielem”. Służył w Egipcie również, jako środek do balsamowania ciał zmarłych. Początkowo aloes był najbardziej preferowanym środkiem przeczyszczającym. Sprawdzał się również w chorobach reumatoidalnych stawów, rwie kulszowej oraz w nacieraniu nadwyrężonych miejsc. Jakie ma właściwości? Czy preparaty aloesowe mogą być stosowane u kobiet w ciąży i dzieci? W jakich schorzeniach możemy wspomagać się aloesem?

Dziewczyna dotyka swojej szyi, dokucza jej zapalenie gardła.

Zapalenie gardła – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarzy rodzinnych. Jest ono wyjątkowo częste w okresie jesienno-zimowym. Wiąże się z uczuciem drapania w gardle i bólem gardła, który często nasila się przy próbie przełykania pokarmów lub płynów. Dzieci chorują częściej niż dorośli, a infekcje mogą u nich występować nawet kilka, kilkanaście razy w ciągu roku. O czym świadczą czopy ropne w gardle i na migdałkach? Jak wygląda zapalenie gardła? Ile trwa wirusowe zapalenie gardła?

Mężczyźnie dokucza ból mięśni i stawów w okolicy barku.

Co na ból mięśni i stawów?

Ból jest subiektywnym doświadczeniem pojawiającym się w odpowiedzi na pewne sygnały lub bodźce. Jest niezwykle ważnym, choć nieprzyjemnym doznaniem, gdyż jest to reakcja i jednocześnie sygnał, że dzieje się coś, co zagraża lub bezpośrednio uszkadza tkanki. Dość często występującym bólem zgłaszanym przez pacjentów jest ból mięśni i stawów. Co na ból mięśni i stawów? Czy istnieją domowe sposoby na ból mięśni i stawów? Do jakiego lekarza się zgłosić?

Mężczyźnie dokucza silny, napięciowy ból głowy.

Codzienny napięciowy ból głowy — jak sobie z nim radzić?

Napięciowy ból głowy to jedno z najpopularniejszych schorzeń neurologicznych. Niestety do tej pory przyczyna występowania napięciowego bólu głowy nie została do końca poznana. Czas takiego napadu może sięgać od kilku godzin do nawet 7 dni. Jak radzić sobie z codziennym napięciowym bólem głowy? Jakie są prawdopodobne przyczyny jego występowania? Czym różni się napięciowy ból głowy od migreny? Jakie leki stosujemy przy tym schorzeniu? Czy jedynym wyjściem jest leczenie farmakologiczne napięciowego bólu głowy?

Ciężarna kobieta trzyma się za ciążowy brzuch.

Różne problemy żołądkowe u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży stanowią wyjątkową grupę pacjentek. Leczenie kobiet w ciąży wymaga szczególnej uwagi. Leki należy dobierać z dużą ostrożnością, biorąc pod uwagę ich możliwości przenikania przez łożysko i wpływ na rozwijający się płód. Częstymi problemami, z którym muszą się mierzyć kobiety w ciąży są dolegliwości przewodu pokarmowego, takie jak wymioty, biegunki, zaparcia czy zgaga. Jakie są nietypowe sposoby na zaparcia w ciąży? O czym może świadczyć biegunka na początku i w trakcie trwania ciąży? Jakie są nietypowe objawy wczesnej ciąży?

Kobieta trzyma się za nasadę nosa, cierpi na wirusowe zapalenie zatok.

Wirusowe zapalenie zatok – jak rozpoznać? Jak leczyć?

Zapalenie zatok przynosowych to grupa schorzeń, których wspólną cechą jest toczący się w obrębie błony śluzowej zatok przynosowych proces zapalny. Wirusowe zapalenie zatok jest chorobą powszechną, bardzo często występującą w okresie jesienno-zimowym. Głównymi czynnikami wywołującymi infekcję są wirusy, rzadziej bakterie, takie jak Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Moraxella catarrhalis czy Haemophilus influenzae, oraz grzyby. Jak rozpoznać, czy zapalenie zatok jest wirusowe, czy bakteryjne? Czy zapaleniem zatok można się zarazić? Jak długo trwa gorączka w wirusowym i bakteryjnym zapaleniu zatok? I jak wyleczyć zatoki?