Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

redakcja@ktomalek.pl

Listki mięty pieprzowej rozsypane na zielonym tle.

Mięta pieprzowa — działanie i właściwości zdrowotne. Jak stosować miętę?

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) to naturalny i bardzo popularny składnik każdej polskiej apteczki ziołowej. Roślina ta jest powszechnie stosowana w bólach brzucha i nudnościach zwłaszcza u najmłodszych. Jest nie tylko swoistym lekarstwem, ale również przyprawą, nadającą charakterystyczny orzeźwiający smak napojom i potrawom. Jak działa olejek z mięty pieprzowej? Jakie właściwości lecznicze posiada mięta pieprzowa i jakie jest jej zastosowanie?

Kobieta ma wykonywany profesjonalny masaż.

​Masaż balijski czy masaż tajski – podobieństwa i różnice między masażami orientalnymi

Jedną z najpopularniejszych form fizjoterapii są niewątpliwie masaże, które zawsze powinny być wykonywane przez odpowiednio wykwalifikowanych masażystów. W swojej pracy wykorzystują oni różne techniki masowania ciała pozwalające w pełni się odprężyć, relaksować oraz osiągnąć konkretne korzyści lecznicze. Spośród wielu dostępnych form masażu szczególnym zainteresowaniem cieszą się relaksujące masaże orientalne, przede wszystkim ich dwie odmiany, masaż balijski i tajski. Dlatego warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, poznać ich historię, podobieństwa i różnice pomiędzy masażem tajskim a balijskim.

Żelatynowe kapsułki zawierające koenzym Q10.

Koenzym Q10 - właściwości, działanie, zastosowania kosmetyce i medycynie

Koenzym Q10 to organiczny związek występujący w wielu narządach i to różnych gatunków zwierząt, stąd też wzięła się jego druga nazwa - ubichinon (ubitarius = wszechobecny). Koenzym Q10 odgrywa ważną rolę w walce z wolnymi rodnikami i zapewnia prawidłową produkcję energii. Uważa się, że wspomaga zdrowie skóry, chroni przed cukrzycą i nowotworami. Jak to się dzieje, że taka mała cząsteczka ma aż tyle zastosowań? Kiedy warto suplementować koenzym Q10?

Mama opiekuje się niemowlęciem.

Czkawka u noworodka: co oznacza? Jak ją zatrzymać?

Czkawka jest częstą przypadłością noworodków i niemowląt. Zdarza się też, że maluszki czkają, będąc jeszcze w brzuchach mam – wynika to ze zbyt zachłannego połykania płynu owodniowego. Jakie są natomiast przyczyny występowania czkawki u noworodka? Jak często może pojawiać się w ciągu doby? Co zrobić, gdy Twoją pociechę męczy czkawka? W jakich sytuacjach niezbędna jest konsultacja lekarska? Wyjaśniamy wątpliwości!

Cholesterol w żyłach pacjenta.

Cholesterol LDL (zły cholesterol) — badania, normy, dieta, podwyższony i obniżony cholesterol LDL

Cholesterol LDL, nazywany jest również „złym cholesterolem”. Jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Z tego powodu tak ważne jest, aby regularnie badać jego poziom we krwi. Przy zbyt wysokim stężeniu cholesterolu we krwi mogą tworzyć się blaszki miażdżycowe – ich pojawienie się najczęściej świadczy o podwyższonym cholesterolu LDL. Obniżanie poziomu cholesterolu frakcji LDL jest podstawowym celem terapii hipolipemizującej.

Liście aloesu - pokrojone i w całości oraz łyżeczka z pokrojonym w kostkę miąższem aloesu.

Aloes - rodzaje, właściwości, zastosowania zdrowotne

Aloes zwyczajny (Aloe vera) to roślina pochodząca z suchych rejonów Północnej Afryki. Już w starożytności stosowany był przez Egipcjan na oparzenia. Często nazywano go „rośliną pierwszej pomocy” bądź też „cichym uzdrowicielem”. Służył w Egipcie również, jako środek do balsamowania ciał zmarłych. Początkowo aloes był najbardziej preferowanym środkiem przeczyszczającym. Sprawdzał się również w chorobach reumatoidalnych stawów, rwie kulszowej oraz w nacieraniu nadwyrężonych miejsc. Jakie ma właściwości? Czy preparaty aloesowe mogą być stosowane u kobiet w ciąży i dzieci? W jakich schorzeniach możemy wspomagać się aloesem?

Dziewczyna dotyka swojej szyi, dokucza jej zapalenie gardła.

Zapalenie gardła – rozpoznanie i leczenie

Zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarzy rodzinnych. Jest ono wyjątkowo częste w okresie jesienno-zimowym. Wiąże się z uczuciem drapania w gardle i bólem gardła, który często nasila się przy próbie przełykania pokarmów lub płynów. Dzieci chorują częściej niż dorośli, a infekcje mogą u nich występować nawet kilka, kilkanaście razy w ciągu roku. O czym świadczą czopy ropne w gardle i na migdałkach? Jak wygląda zapalenie gardła? Ile trwa wirusowe zapalenie gardła?

Mężczyźnie dokucza ból mięśni i stawów w okolicy barku.

Co na ból mięśni i stawów?

Ból jest subiektywnym doświadczeniem pojawiającym się w odpowiedzi na pewne sygnały lub bodźce. Jest niezwykle ważnym, choć nieprzyjemnym doznaniem, gdyż jest to reakcja i jednocześnie sygnał, że dzieje się coś, co zagraża lub bezpośrednio uszkadza tkanki. Dość często występującym bólem zgłaszanym przez pacjentów jest ból mięśni i stawów. Co na ból mięśni i stawów? Czy istnieją domowe sposoby na ból mięśni i stawów? Do jakiego lekarza się zgłosić?

Mężczyźnie dokucza silny, napięciowy ból głowy.

Codzienny napięciowy ból głowy — jak sobie z nim radzić?

Napięciowy ból głowy to jedno z najpopularniejszych schorzeń neurologicznych. Niestety do tej pory przyczyna występowania napięciowego bólu głowy nie została do końca poznana. Czas takiego napadu może sięgać od kilku godzin do nawet 7 dni. Jak radzić sobie z codziennym napięciowym bólem głowy? Jakie są prawdopodobne przyczyny jego występowania? Czym różni się napięciowy ból głowy od migreny? Jakie leki stosujemy przy tym schorzeniu? Czy jedynym wyjściem jest leczenie farmakologiczne napięciowego bólu głowy?

Ciężarna kobieta trzyma się za ciążowy brzuch.

Różne problemy żołądkowe u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży stanowią wyjątkową grupę pacjentek. Leczenie kobiet w ciąży wymaga szczególnej uwagi. Leki należy dobierać z dużą ostrożnością, biorąc pod uwagę ich możliwości przenikania przez łożysko i wpływ na rozwijający się płód. Częstymi problemami, z którym muszą się mierzyć kobiety w ciąży są dolegliwości przewodu pokarmowego, takie jak wymioty, biegunki, zaparcia czy zgaga. Jakie są nietypowe sposoby na zaparcia w ciąży? O czym może świadczyć biegunka na początku i w trakcie trwania ciąży? Jakie są nietypowe objawy wczesnej ciąży?

Kobieta trzyma się za nasadę nosa, cierpi na wirusowe zapalenie zatok.

Wirusowe zapalenie zatok – jak rozpoznać? Jak leczyć?

Zapalenie zatok przynosowych to grupa schorzeń, których wspólną cechą jest toczący się w obrębie błony śluzowej zatok przynosowych proces zapalny. Wirusowe zapalenie zatok jest chorobą powszechną, bardzo często występującą w okresie jesienno-zimowym. Głównymi czynnikami wywołującymi infekcję są wirusy, rzadziej bakterie, takie jak Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Moraxella catarrhalis czy Haemophilus influenzae, oraz grzyby. Jak rozpoznać, czy zapalenie zatok jest wirusowe, czy bakteryjne? Czy zapaleniem zatok można się zarazić? Jak długo trwa gorączka w wirusowym i bakteryjnym zapaleniu zatok? I jak wyleczyć zatoki?

Mężczyzna trzyma w dłoniach papierowy model układu moczowego.

Wady wrodzone układu moczowego – kiedy można je wykryć i jak przebiega leczenie?

Wady wrodzone układu moczowego to wady, które powstały w życiu płodowym – już na etapie kształtowania się organów i struktur budujących omawiany układ. W niektórych przypadkach tego typu nieprawidłowości można zdiagnozować na podstawie obrazu USG, natomiast często rozpoznanie pojawia się już po narodzinach lub wręcz w dzieciństwie czy nawet w dorosłości. Jakie wady układu moczowego występują najczęściej? W jaki sposób lekarz stawia diagnozę i jakie są możliwości terapii?

Lekarz trzyma w rękach defibrylator, którym wykonuje się kardiowersję elektryczną.

Kardiowersja - co to za zabieg i w leczeniu jakich schorzeń się go wykonuje?

Kardiowersja elektryczna ma na celu zmianę rytmu serca z nieprawidłowego na prawidłowy, czyli rytm zatokowy. W przypadku stanów nagłych przebiegających z niestabilnością hemodynamiczną jest najskuteczniejszym sposobem przerywającym arytmię. Na czym dokładnie polega kardiowersja? W leczeniu jakich schorzeń wykorzystywana jest kardiowersja? Czy jest to skuteczna procedura? Odpowiedź na pytania znajdziesz poniżej.

Pacjenta podczas badania USG dopplerowskiego kończyn dolnych.

USG dopplerowskie - na czym polega, kiedy się je wykonuje i jak się do niego przygotować?

Choroby układu krążenia stanowią w całej populacji grupę częstych i niebezpiecznych schorzeń. USG doppler umożliwia podejrzenie przepływu krwi w tętnicach i żyłach. Dzięki temu można wykryć nieprawidłowości na wczesnych etapach i odpowiednio zaopiekować się pacjentem. Czy do badania dopplerowskiego powinno się specjalnie przygotować? Jakie problemy i stany zdrowotne są wskazaniem do USG dopplerowskiego?

Lekarz trzyma w ręce próbkę moczu pacjenta.

Leukocyty w moczu (leukocyturia) – o czym świadczy obecność białych krwinek w moczu?

Leukocyty w moczu mogą świadczyć o różnych stanach chorobowych naszego organizmu. Leukocyty, czyli białe krwinki, chronią nasz organizm przed patogenami, które dostaną się do naszego organizmu. Ich poziom zwykle jest określany badaniem morfologii krwi, jednak ich obecność stwierdzana jest również w badaniu ogólnym moczu. Co to jest leukocyturia? Co oznaczają leukocyty w moczu? Jaki powinien być ich poziom w moczu?

Papierowy model ludzkich płuc na pomarańczowym tle.

Woda w płucach – dlaczego występuje? Objawy płynu w opłucnej i leczenie

Woda w płucach w niewielkich ilościach jest zjawiskiem fizjologicznym. Dokładniej znajduje się ona w ilości około 5-15 ml w jamie opłucnej. Jest to płyn surowiczy, który zapobiega tarciu podczas zwiększania się objętości płuc przy oddychaniu. Jest on stale wymieniany dzięki otaczającym płuca naczyniom krwionośnym. Czasami dochodzi jednak do sytuacji, kiedy ilość płynu w płucach jest większa niż być powinna. Dlaczego zbiera się woda w płucach? Jakie są objawy wody w płucach?

Mężczyzna z arachnofobią boi się pająka.

Arachnofobia - przyczyny, objawy terapia. Czy da się wyleczyć lęk przed pająkami?

Fobia to lęk przed konkretnymi sytuacjami, przedmiotami czy zjawiskami, które zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie stanowią zagrożenia. U niektórych osób pojawiający się lęk jest na tyle silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie. W wyniku lęku, może dojść do pojawienia się ataku paniki. Jednym z rodzajów fobii jest arachnofobia czyli silny lęk przed pająkami. Dlaczego boimy się pająków? Jak wyleczyć arachnofobię? Sprawdźmy!

Mężczyzna siedzi na murku, dokucza mu nadmierna potliwość.

Problem z nadmierną potliwością. Istnieją sprawdzone sposoby

Nadmierne pocenie się, znane medycznie jako nadmierna potliwość lub hiperhydroza, to stan, który dotyka wiele osób na całym świecie. Choć potliwość jest naturalną funkcją organizmu, służącą regulowaniu temperatury, nadmiar potu może być uciążliwym problemem zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą pomóc. Pamiętaj, że w przypadku uciążliwego problemu warto skonsultować się z lekarzem. Nie lekceważ żadnych objawów.

Pacjent w gabinecie okulisty podczas badania dna oka.

Badanie dna oka - kiedy się je robi i jakie choroby może wykryć?

Już od dawna naukowcy badają i wykorzystują wzrok w celu rozpoznania niektórych chorób ogólnosystemowych, ale także ich oceny i monitorowania postępów leczenia. Jest to możliwe między innymi dzięki badaniu dna oka, które jest zlecane nie tylko przez okulistów, lecz także przez innych specjalistów, którzy uznają tę metodę za korzystną w przypadku monitorowania zakresu leczenia danej choroby. Czym jest badanie dna oka? Kiedy się je wykonuje, jakie choroby może wykryć oraz jak wygląda badanie?

Kobieta sprawdza stan swoich żył.

Zmiany skórne w niewydolności żylnej – jak rozpoznać?

Wsteczny przepływ krwi w żyłach (refluks) i zwężenie oraz niedrożność żył prowadzą do wystąpienia objawów zastoju żylnego. Obejmują one między innymi stwardnienie skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej, charakterystyczne brunatne przebarwienia oraz stan zapalny skóry i tkanki podskórnej. W przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) w zależności od stopnia zaawansowania pojawiają się też inne przykre objawy(1). Poznaj charakterystyczne symptomy niewydolności żył kończyn dolnych. Dowiedz się także, jakie metody leczenia stosuje się w przypadku niewydolności żylnej.

Pacjentka w trakcie rezonansu magnetycznego głowy.

Rezonans magnetyczny głowy - na czym polega i co może wykryć?

Rezonans magnetyczny (RM) głowy i szyi jest kluczowym badaniem radiologicznym, pozwalającym wykryć choroby neurologiczne oraz ujawnić możliwe uszkodzenia w odcinku szyjnym kręgosłupa. Choroby neurologiczne to poważny problem, pogłębiający się z biegiem lat, jednak nie dotyczy on tylko osób starszych. Rezonans magnetyczny (MRI ang. magnetic resonance imaging) jest mało inwazyjnym, a zarazem najdokładniejszym zabiegiem wśród wszystkich dostępnych w diagnostyce obrazowej. Jak wygląda i ile trwa rezonans magnetyczny mózgu? Jakie choroby możemy wykryć za jego pomocą? Jak przygotować się do MRI? Kto może korzystać z rezonansu?

Liczne bakterie E. coli.

Bakteria Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) - jak dochodzi do zakażenia i jakie są jego objawy?

Bakteria Escherichia Coli (pałeczka okrężnicy) to względnie beztlenowa pałeczka Gram-ujemna. Liczne szczepy tej bakterii można podzielić na niechorobotwórcze i patogenne. Źródłem większości zakażeń są bakterie stanowiące naturalną florę bakteryjną, a w stanach m.in. osłabionej odporności są zdolne do wywołania choroby. Są to tak zwane zakażenia oportunistyczne. Bakterie E.coli odpowiedzialne za wywołanie choroby mogą być również obecne w skażonej wodzie czy żywności. Czy Escherichia coli występuje w pochwie? Czy bakteria E. coli w moczu jest zaraźliwa?

Kobieta z widocznym uczuleniem na słońce na skórze pleców.

Uczulenie na słońce (fotodermatoza) - przyczyny i charakterystyczne objawy. Jak złagodzić uczulenie na słońce?

Panująca niegdyś moda na opaloną skórę ciała, obecnie jest mocno kontrowersyjna. Dermatolodzy ostrzegają przed negatywnymi skutkami promieni słonecznych, jednocześnie zalecając używanie kremów z filtrem przez cały rok. Negatywne skutki nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne to różnego rodzaju oparzenia czy nowotwory skóry. Ekspozycja na światło słoneczne może uwydatnić uczulenie na słońce (fotodermatozę), które może towarzyszyć schorzeniom ogólnoustrojowym. Jak radzić sobie z uczuleniem na słońce? Dlaczego ono występuje?

Próbki krwi przeznaczone do badań markerów nowotworowych.

Markery nowotworowe - czym są? Jakie są rodzaje markerów nowotworowych i co dokładnie wykrywają?

Mianem markerów nowotworowych nazywa się substancje, których obecność lub zwiększone stężenie w organizmie człowieka może wskazywać na nowotwór. Część markerów nowotworowych używana jest nie do diagnozowania, a do monitorowania postępów leczenia. Czy lekarz rodzinny może dać skierowanie na badanie markerów nowotworowych? Czy markery nowotworowe są wiarygodne? Czy markery nowotworowe są refundowane?