Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Leki na cholesterol — jak działają i kiedy się je stosuje? Rodzaje, wskazania, skutki uboczne

Publikacja:
2025-05-08 16:27
Aktualizacja:
2025-05-08 22:30

Hiperlipidemia dotyka wiele osób w społeczeństwie. Normalizacja stężenia cholesterolu czasem nie jest możliwa do osiągnięcia wyłącznie dietą i konieczne jest stosowanie leków na cholesterol. W jaki sposób działają tabletki na obniżenie cholesterolu? Kiedy należy sięgnąć po farmakoterapię i z jakimi działaniami niepożądanymi może wiązać się stosowanie leków na wysoki cholesterol?

Białe i różowe leki na cholesterol na żółto-zielonym tle.

Wysoki cholesterol — co to oznacza?

Wysoki cholesterol, hipercholesterolemia, nie jest stanem obojętnym dla organizmu. Przyczynia się m.in. do podwyższenia ryzyka wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego. Szczególną uwagę w diagnostyce i leczeniu podwyższonego stężenia cholesterolu należy zwrócić na poziom LDL-C.

Ocenę lipidogramu powinien przeprowadzić lekarz zlecający badanie. Być może konieczne będzie rozpoczęcie stosowania leków na cholesterol lub przeprowadzenie dalszej diagnostyki.

Wizytę u wybranego specjalisty z łatwością i bez wychodzenia z domu umówisz na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Aby skontrolować stężenie poszczególnych frakcji cholesterolu we krwi, warto udać się na wizytę do lekarza rodzinnego w celu otrzymania skierowania na badanie. Pacjenci leczący się u różnych specjalistów z uwagi na choroby przewlekłe, np. u kardiologa czy hipertensjologa, mogą otrzymać skierowania również od nich. 

Co na zbicie cholesterolu?

Ważnym aspektem leczenia zbyt wysokiego stężenia cholesterolu LDL we krwi jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Osoby zmagające sie z otyłością powinny również zredukować swoją masę ciała. Konieczne jest ograniczenie spożywania produktów bogatych w kwasy tłuszczowe nasycone oraz tzw. tłuszcze trans (obecne m.in. w słodyczach).

Do diety warto natomiast wprowadzić:

  • ryby morskie,
  • drób,
  • rośliny strączkowe,
  • jogurty, kefiry czy maślanki,
  • warzywa i owoce,
  • produkty pełnoziarniste.

Oprócz modyfikacji stylu życia często konieczne jest sięgnięcie po leki na cholesterol

Leki obniżające cholesterol

Grupy leków, które znalazły zastosowanie w terapii hipercholesterolemii to m.in. statyny, inhibitory PCSK9, ezetymib czy żywice jonowymienne. Preparaty te dostępne są z przepisu lekarza. Istnieją jednak także preparaty ziołowe oraz tabletki na cholesterol dostępne bez recepty. Wiele produktów sprawdzi się jako pomoc w utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu, jednak przy naprawdę wysokich wartościach nie będą one wystarczające. Sposób leczenia zawsze należy uzgodnić ze specjalistą, np. internistą lub lekarzem rodzinnym.

Statyny — jak one działają?

Statyny należą do bardzo powszechnie stosowanych leków na cholesterol. Ich mechanizm działania opiera się na hamowaniu funkcji enzymu — reduktazy HMG-CoA — biorącego udział w syntezie cholesterolu w organizmie. 

Pacjent zwykle powinien przed rozpoczęciem terapii statynami mieć wykonane badania z krwi. Sprawdzenia wymagają parametry takie, jak lipidogram oraz oznaczenie aktywności kinazy kreatynowej i aminotransferazy alaninowej.

Kiedy brać leki na cholesterol — rano czy wieczorem?

Zwiększona produkcja cholesterolu w organizmie człowieka ma miejsce w nocy. Z tego powodu niektóre leki na cholesterol powinny być przyjmowane wieczorem. Niektóre farmaceutyki obniżających stężenie cholesterolu można jednak przyjmować o innych porach dnia — zależy to m.in. od stosowanej substancji. Pamiętaj, że o sposobie dawkowania leku decyduje lekarz.

Na co szkodzą leki na cholesterol? Działania niepożądane

Leki na cholesterol, oprócz pozytywnego wpływu na zdrowie, mogą wywołać również skutki uboczne. W jaki sposób leki na cholesterol mogą szkodzić? Wśród działań niepożądanych leków na cholesterol wymienia się m.in.:

  • ból mięśni;
  • zmniejszenie siły mięśniowej;
  • uszkodzenie mięśni;
  • wzrost aktywności enzymów wątrobowych (ALT i AST);
  • objawy ze strony układu pokarmowego.

Szczegółowe informacje na temat potencjalnych skutków ubocznych stosowania danego preparatu leczniczego znajdziesz np. w ulotce dołączonej do opakowania leku na cholesterol. W razie wątpliwości możesz dopytać o szczegóły farmaceutę lub lekarza, który zapisał dany lek.

 

Bibliografia

  1. Wierzowiecka, M., Niklas, A. (2022). Praktyczne wskazówki dotyczące leczenia hipolipemizującego – co wynika z najnowszych polskich wytycznych. Lekarz POZ, 8 (2), s. 83-88.
  2. Wiercińska, M., Wnęk, D. (2023). Hipercholesterolemia – leczenie: leki na hipercholesterolemię. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/316556,hipercholesterolemia-leczenie-leki-na-hipercholesterolemie. (Dostęp: 03.2025).
  3. Turka, A., Kopeć, G. (2023). Statyny. Medycyna Praktyczna. Dostępna na: https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/leczenie/62423,statyny. (Dostęp: 03.2025). 

Autor

Redakcja lekarzebezkolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja lekarzebezkolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Kardiologia

Więcej artykułów