- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Jaki ciśnieniomierz wybrać? Sprawdź, jak poprawnie mierzyć ciśnienie w domu
Wybór odpowiedniego ciśnieniomierza umożliwia pacjentowi regularny i efektywny pomiar ciśnienia. Urządzenie to warto mieć w domu, zwłaszcza jeśli borykasz się z chorobami serca, w których pomiar ciśnienia jest istotny w leczeniu. Dodatkowo pomiar ciśnienia, może wydawać się łatwy, ale mimo to wielu pacjentów nadal popełnia błędy.
Ciśnieniomierz — do czego służy?
Ciśnieniomierz, zwany inaczej sfigmomanometrem, jest małym, poręcznym urządzeniem, które umożliwia samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego w domu. Obecnie jest ono tak popularne, że praktycznie każdy z nas posiada go w swojej domowej apteczce.
Jeśli nie posiadasz ciśnieniomierza, warto zastanowić się nad zakupieniem go, ponieważ stała kontrola ciśnienia tętniczego pozwala na częściową obserwację pracy serca. Nieprawidłowe ciśnienie może świadczyć o chorobach serca, a także innych schorzeniach, które wywierają negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Osobom chorującym na nadciśnienie tętnicze, kardiolodzy zalecają stały pomiar ciśnienia, nawet kilka razy dziennie. Pacjenci muszę prowadzić ewidencję pomiarów, którą następnie przedstawiają lekarzowi. Na jej podstawie kardiolog dobiera odpowiednie leczenie. Pacjent, który posiada własny ciśnieniomierz, nie musi pojawiać się codziennie w przychodni, aby przeprowadzić pomiar ciśnienia.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów ciśnieniomierzy, które różnią się ceną i sposobem użycia. Większość dostępnych urządzeń to ciśnieniomierze elektroniczne. Bardzo ważne jest, aby zakupiony ciśnieniomierz miał gwarancję, a także odpowiednie certyfikaty, które potwierdzą jego skuteczność i autentyczność. Należy również pamiętać o serwisie zakupionego ciśnieniomierza, który powinien być przeprowadzany średnio co 2 lata.
Ciśnieniomierz naramienny
Ciśnieniomierz naramienny uważany jest za najskuteczniejszy z wszystkich dostępnych ciśnieniomierzy, a zwłaszcza typ manualny, którym posługują się z reguły lekarze. Ciśnieniomierz naramienny elektroniczny, oprócz aparatu, na którym wyświetlany jest wynik, posiada również mankiet, który połączony jest z aparatem za pomocą elastycznego wężyka. W starszych, manualnych ciśnieniomierzach, o których wspomniano wcześniej, znajduje się gruszka pompująca, a zamiast aparatu — manometr (pokazujący wynik). Dodatkowo znajdziemy również w „starszej wersji” ciśnieniomierza stetoskop.
Nowsze modele nie wymagają ręcznego pompowania powietrza, ponieważ aparat sam wtłacza go do mankietu. Bardzo ważne jest, aby był on odpowiednio dobrany do wielkości ramienia. Mankiet powinien ściśle przylegać do kończyny, pozostawiając na tyle miejsca, żeby mogły zmieścić się dwa palce. Producenci z reguły umieszczają średniego rozmiaru mankiet, który pasuje na ramię dorosłego. W przypadku dzieci najczęściej trzeba dokupić mniejszy rozmiar.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy
Ciśnieniomierz nadgarstkowy różni się od naramiennego tym, że aparat umieszczany jest na nadgarstku, a nie na ramieniu, a zatem nie wymaga posiadania mankietu, który w zależności od wielkości ramienia, ma różne rozmiary. Jest to przydatne dla rodzin z dziećmi, ponieważ jednym urządzeniem można każdemu członkowi rodziny zmierzyć ciśnienie. Dodatkowo niektóre modele mogą zarówno wykonywać pomiar ciśnienia tętniczego, jak i pulsu, co jest zaletą. Ciśnieniomierze nadgarstkowe z reguły są mniejsze, dzięki czemu można zabrać je ze sobą na wakacje.
Zegarek z ciśnieniomierzem
Zegarki, zwane inaczej smartwatchami, w ostatnich latach podbijają rynek. Oprócz typowych funkcji zegarka smartwatch’e połączone są z aplikacją mobilną na telefonie. Smartwatch, który noszony jest prawidłowo przez cały dzień, może prowadzić regularny pomiar ciśnienia, pulsu, a nawet saturacji. Dane zbierane są w aplikacji, która może utworzyć wykres zmian ciśnienia tętniczego w ciągu dnia, tygodnia czy nawet miesiąca. Zegarki typu smartwatch nie są tak dokładne, jak ciśnieniomierze, ale wraz z rozwojem technologii, coraz to nowsze modele są dokładniejsze.
Ciśnienie tętnicze, którego pomiar został wykonany w domowym zaciszu, jest często niższe, niż gdy pomiar wykonywany jest w gabinecie lekarskim. Jest to określane jako syndrom białego fartucha i oznacza, że wielu pacjentów reaguje stresem na wizytę lekarską i na samego lekarza, a co za tym idzie — jego ciśnienie tętnicze wzrasta. Z tego powodu, warto zdecydować się na kupno własnego ciśnieniomierza.
Bibliografia:
- George, J., MacDonald, T. (2015). Home Blood Pressure Monitoring. European cardiology, 10(2), 95–101. https://doi.org/10.15420/ecr.2015.10.2.95
- Yarows, S.A., Julius, S., Pickering, T.G. (2000). Home Blood Pressure Monitoring. Arch Intern Med. 160(9):1251–1257. doi:10.1001/archinte.160.9.1251
- Measuring blood pressure at home. British Heart Foundation. Available from: https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/medical/tests/blood-pressure-measuring-at-home (Dostęp: 25.01.24)
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.