Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Obniżenie ciśnienia. Jak naturalnie obniżyć ciśnienie?

2020-11-06 16:20
Obniżenie ciśnienia. Jak naturalnie obniżyć ciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) jest jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Należy do chorób układu krążenia i charakteryzuje się okresowym lub stałym podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi, powyżej wartości prawidłowych. Osoby najbardziej narażone na wystąpienie tego schorzenia mieszczą się w grupie wiekowej pomiędzy 35 a 60 rokiem życia. Czy istnieją naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi? Czy styl życia może wpłynąć na uregulowanie jego poziomu?

Prawidłowe ciśnienie krwi - normy

Wraz z wiekiem ciśnienie tętnicze krwi może ulec podwyższeniu. Nie stanowi to jednak reguły. Nadciśnienie tętnicze może pojawić się w każdym wieku. Zmagając się z wysokimi wartościami ciśnienia, warto udać się do lekarza internisty lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Osoby z nadciśnieniem wtórnym lub opornym powinny zasięgnąć porady hipertensjologa. Poniżej przedstawiona została klasyfikacja zaawansowania choroby w odniesieniu do wyników pomiaru ciśnienia. 

Klasyfikacja ciśnienia tętniczego (mm Hg):

  • 120 - 129 mm Hg / 80 - 84 mm Hg - ciśnienie prawidłowe;
  • 130 - 139 mm Hg / 85 - 89 mm Hg - ciśnienie wysokie prawidłowe;
  • 140 - 159 mm Hg / 90 - 99 mm Hg - nadciśnienie tętnicze 1. stopnia;
  • 160 - 179 mm Hg / 100 - 109 mm Hg - nadciśnienie tętnicze 2. stopnia;
  • powyżej ≥ 180 mm Hg / ≥ 110 mm Hg - nadciśnienie tętnicze 3. stopnia.

Warto kontrolować ciśnienie krwi 2-3 razy w tygodniu w celu szybkiej interwencji w razie wystąpienia nieprawidłowości. Pomiary najlepiej wykonywać rano, w południe i wieczorem.

Objawy wysokiego ciśnienia - jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

Istnieją symptomy wskazujące na podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Należą do nich:

  • bóle głowy w okolicy potylicy;
  • krwawienia z nosa;
  • zawroty głowy;
  • pogorszenie tolerancji wysiłku;
  • łatwe męczenie się;
  • zaburzenia snu;
  • pogorszenie widzenia.

Niestety objawy często pojawiają się dopiero w postaci powikłań narządowych do których należą: choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, retinopatia czy niewydolność nerek. Bardzo ważna jest samokontrola i wykonywanie regularnych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi.

Umów wizytę u kardiologa

Naturalne substancje obniżające ciśnienie krwi

Istnieją naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi. Dietoterapia połączona z ziołolecznictwem może znacznie regulować jego poziom. Należy jednak pamiętać o tym, iż spożywanie ziół obniżających ciśnienie wraz z innymi lekami, powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ze względu na możliwość wystąpienia niebezpiecznych interakcji!

Wybrane zioła obniżające ciśnienie 

Do ziół mających wpływ na obniżenie ciśnienia krwi zalicza się: głóg dwuszyjkowy, liście melisy, ziele jemioły, ziele fiołka trójbarwnego, ziele ruty, ziele serdecznika czy ostryż długi. Działają rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych oraz poprawiają przepływ wieńcowy krwi.

Produkty wpływające na obniżenie ciśnienia

Do produktów spożywczych o najkorzystniejszych właściwościach terapeutycznych w nadciśnieniu tętniczym zalicza się: 

  • szczypiorek, czosnek, liście czosnku niedźwiedziego;
  • orzechy włoskie;
  • otręby owsiane;
  • ryby, ponieważ posiadają kwasy tłuszczowe omega-3;
  • zielone warzywa liściaste;
  • całe ziarna zbóż;
  • nasiona roślin strączkowych; 
  • pokarmy bogate w witaminę C;
  • produkty bogate w flawonoidy. 

Zwiększenie spożycia owoców oraz warzyw znacznie obniża ciśnienie krwi. Ma to związek z obecnością w nich substancji przeciwutleniających. U osób z nadciśnieniem tętniczym może występować podwyższony stres oksydacyjny, dlatego antyoksydanty znajdujące się w warzywach i owocach są dla nich szczególnie przydatne. Zwalczają one wolne rodniki tlenowe w organizmie przez co przyczyniają się do zmniejszenia stresu oksydacyjnego.

Czy styl życia może wpłynąć na obniżenie ciśnienia?

Ponad 80% pacjentów z nadciśnieniem tętniczym krwi to osoby z łagodną postacią tej choroby. Aby ją kontrolować należy wdrożyć odpowiednią dietę oraz zdrowy styl życia. Dodatkowo, regularne ćwiczenia fizyczne znacznie wpływają na obniżenie ciśnienia tętniczego. Diety takie jak: DASH, śródziemnomorska oraz wegetariańska są bogate w składniki niezbędne do zapobiegania rozwojowi chorób układu krążenia. Natomiast przyjmowanie pokarmów bogatych w sód sprzyja wzrostowi wartości ciśnienia tętniczego, dlatego zaleca się ograniczenie soli w czasie przygotowywania potraw. 

Wczesne rozpoznanie nadciśnienia tętniczego oraz wdrożenie odpowiedniej terapii, pozwala na uniknięcie groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów