Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Cukrzyca a wzrok

Cukrzyca a wzrok. Czy chorzy na cukrzycę mogą mieć problemy ze wzrokiem?

Cukrzyca to jedna z chorób metabolicznych, która stanowi jedno z największych zagrożeń zdrowotnych obecnych czasów. Choroba ta charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co niesie niekorzystne konsekwencje dla całego organizmu, w tym także dla narządu wzroku. Czy chorzy na cukrzycę mogą mieć problemy z wyraźnym widzeniem? Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza? Na to wszystko znajdziesz odpowiedź poniżej.

Owoce a cukrzyca

Owoce a cukrzyca. Jakie owoce można jeść chorując na cukrzycę?

W kontekście cukrzycy wiele mówi się o „diecie cukrzycowej”. Choć nie ma sztywnych reguł, których przestrzegać muszą wszyscy diabetycy bez wyjątku, istnieją pewne wytyczne, którymi warto się kierować przy komponowaniu jadłospisu. W zaleceniach dietetycznych dla cukrzyków sporo miejsca poświęca się kwestii jedzenia owoców. W niektórych środowiskach pokutuje przekonanie, że owoce są źródłem zbędnego cukru, zatem należy je ograniczyć lub wykluczyć z diety. Owszem, istnieją owoce, które zawierają dużo fruktozy i lepiej ich unikać, jednak wiele owoców jest przyjaznych dla diabetyków i warto po nie sięgać, zwłaszcza w sezonie letnim.

Cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2 – czym się różnią?

Cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2 – czym się różnią?

Cukrzyca jest schorzeniem metabolicznym, w przebiegu którego dochodzi do podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Szacuje się, że na całym świecie na cukrzycę chorować może ponad 400 milionów ludzi, a blisko połowa z nich nie została jeszcze zdiagnozowana. Choć pojęcia „cukrzyca” używa się zbiorczo wobec wszystkich jej typów, cukrzyca typu 1 (insulinozależna) i cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna) znacząco się między sobą różnią.

glukoza badania

Glukoza - jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

Poziom glukozy we krwi określany jest mianem glikemii. W ciągu dnia ulega on ciągłym wahaniom, w zależności od pory dnia, aktywności i posiłków. Glikemię kontrolują przede wszystkim osoby chore na cukrzycę, powinny to jednak robić także osoby zdrowe. Kontrola poziomu cukru pozwala wyłapywać pewne anomalie na wczesnym etapie i podjąć właściwe leczenie. W jaki sposób należy przygotować się do badania glikemii i jak należy intepretować wyniki laboratoryjne?