- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Glukagon – działanie, niedobór, badanie, normy
Glukagon jest hormonem, który reguluje stężenie glukozy we krwi. Wydzielany jest pod wpływem hipoglikemii, czyli zmniejszenia stężenia glukozy we krwi spowodowanego, np. przez głodzenie czy nadmierny wysiłek fizyczny. Jak przeprowadza się badanie stężenia glukagonu w osoczu krwi? Jakie są jego normy? Czy dostając skierowanie na badanie należy się szczególnie przygotować?
Czym jest glukagon?
Zarówno insulina jak i glukagon to główne hormony trzustki, zaangażowane w regulację stężenia glukozy w surowicy. Peptydy te wydzielane są przez komórki endokrynne trzustki. Wydzielanie tych hormonów jest regulowane przede wszystkim poprzez zmiany stężenia glukozy w płynie pozakomórkowym. Wzrost stężenia glukozy hamuje sekrecję glukagonu i równocześnie stymuluje uwalnianie insuliny.
Umów się do lekarza rodzinnego
Regulacja wydzielania glukagonu
Gen kodujący glukagon jest zlokalizowany na chromosomie 2. Hormon ten produkują komórki α wysp trzustkowych, gdzie z prekursorowej cząsteczki proglukagonu powstaje glukagon oraz glicentyno-zależny polipeptyd trzustkowy. Stężenie glukagonu w surowicy jest najwyższe na czczo i obniża się po spożyciu posiłku. Głównymi czynnikami regulującymi wydzielanie glukagonu są: glukoza i insulina. Obniżenie stężenia glukozy w surowicy powoduje aktywację ATP zależnych kanałów potasowych w mózgu, a w komórkach α wysp trzustkowych wywołuje zmiany potencjałów kanałów sodowych i wapniowych, co z kolei nasila produkcję glukagonu. Podstawowym zadaniem tego hormonu jest regulacja stężenia glukozy, wolnych kwasów tłuszczowych i aminokwasów we krwi. Głównym miejscem biodegradacji glukagonu są nerki.
Glukagon – badanie
Zwiększone wydzielanie glukagonu obserwuje się u osób z upośledzoną tolerancją glukozy. Może być to związane z defektywną supresją poposiłkowego wydzielania tego hormonu przez insulinę, co może wynikać z rozwijającej się insulinooporności komórek α wysp trzustkowych. U chorych na cukrzycę typu 2 stężenie krążącego glukagonu jest znacznie podwyższone, a jego wydzielanie po podaniu glukozy zmniejsza się. Zwiększona produkcja i wydzielanie glukagonu mogą wiązać się zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio ze zwiększonym ryzykiem rozwoju powikłań cukrzycy typu 2. Głównym powodem przeprowadzania badania stężenia glukagonu jest podejrzenie cukrzycy typu 1 lub guza trzustki wydzielającego glukagon.
Normy glukagonu we krwi
Prawidłowa norma stężenia glukagonu we krwi wynosi około 50-100 ng/l. Obniżone stężenie tego hormonu występuje sporadycznie, np.po porodzie u noworodków w wyniku podawania zbyt wysokich dawek insuliny u matki chorującej na cukrzycę ciążową. Z kolei zbyt wysoki poziom glukagonu we krwi może występować w wyniku takich dolegliwości jak:
- choroby trzustki (rak trzustki, przewlekłe zapalenie);
- niewydolność nerek;
- niewydolność serca;
- marskość wątroby;
- posocznica;
- zaburzenia hormonalne (choroba Cushinga, akromegalia).
U osób zdrowych, których dieta jest odpowiednio zbilansowana, a posiłki spożywane są regularnie, poziom glukagonu we krwi powinien być stabilny, bez dużych wahań w ciągu doby. Natomiast wzrost tego hormonu można zauważyć w warunkach stresu. Glukagon mobilizuje bowiem substraty energetyczne na użytek tkanek i narządów, wykazując na nie wzmożone zapotrzebowanie. Oznaczenie poziomu glukagonu w osoczu krwi wykonuje się na zlecenie lekarza POZ lub innego specjalisty, np. diabetologa lub internisty w konkretnym celu. Najczęściej oznaczenie stężenia tego hormonu stosowane jest w diagnostyce cukrzycy i innych zaburzeń gospodarki węglowodanowej, a także diagnostyce nowotworów nadnerczy, tarczycy czy przewodu pokarmowego.
Jak przygotować się do badania stężenia glukagonu?
Zaburzenia sekrecji glukagonu odgrywają istotną rolę w patogenezie cukrzycy typu 2 oraz jej powikłań narządowych. Przystępując do badania stężenia glukagonu najlepiej pozostać na czczo, poza tym nie jest potrzebne szczególne przygotowanie do badania. Materiałem badanym jest krew pobierana zazwyczaj z żyły łokciowej.
Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.