Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Nadciśnienie płucne

Nadciśnienie płucne - przyczyny, objawy, leczenie

Nadciśnienie płucne to ciężka choroba, spowodowana wzrostem ciśnienia w krążeniu płucnym, czyli na drodze prawa komora-lewy przedsionek serca. O nadciśnieniu płucnym mówi się w momencie, gdy średnie ciśnienie w tętnicy płucnej podczas spoczynku jest wyższe lub równe 25 mmHg. Rocznie odnotowuje się około 70-100 pacjentów z noworozpoznanym nadciśnieniem płucnym. Najczęściej pojawia się u osób dorosłych w wieku 45-50 lat, głównie u kobiet. Choroba z czasem stopniowo postępuje, pogarsza stan pacjenta i stanowi zagrożenie dla życia.

Bronchoskopia

Bronchoskopia – wskazania i przebieg badania

Bronchoskopia jest badaniem endoskopowym polegającym na wprowadzeniu wziernika przez nos lub usta i zbadaniu dróg oddechowych pacjenta. W badaniu wykorzystuje się kamerkę wideo, która umieszczona jest na bronchoskopie, dzięki czemu lekarz ma pełny obraz badanych struktur (ich wyglądu, a także drożności). Poprzez badanie lekarz jest w stanie zdiagnozować krtań, tchawicę lub oskrzela. Jest to zabieg inwazyjny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny. Podczas bronchoskopii pacjent może odczuwać dyskomfort związany z wprowadzaniem ciała obcego do dróg oddechowych.

Zapalenie oskrzeli - jak rozpoznać i jak leczyć?

Zapalenie oskrzeli – jak rozpoznać i jak leczyć?

Zapalenie oskrzeli często mylone jest ze zwykłym przeziębieniem. I nic dziwnego, gdyż początkowe objawy takie jak kaszel, osłabienie czy złe samopoczucie są łudząco podobne do tych występujących w przebiegu tego drugiego. Jeśli jednak nie ustąpią one po kilku dniach – udaj się do lekarza. Niewłaściwie leczone zapalenie oskrzeli może doprowadzić do poważnych powikłań. A jakie rodzaje zapalenia oskrzeli wyróżniamy? W jaki sposób rozwija się choroba? Jakie są jej objawy i jak sobie z nimi radzić?

Gruźlica - skąd się bierze i jak ją leczyć?

Gruźlica - skąd się bierze i jak ją leczyć?

Gruźlica to choroba zakaźna wywoływana przez prątki - Mycobacterium tuberculosis. Ich odkrycie przez Roberta Kocha w 1882 roku, zostało uhonorowane Nagrodą Nobla, a od nazwiska swojego odkrywcy otrzymały drugą, powszechnie używaną nazwę - prątki Kocha. Zakażenie prątkami zwykle przebiega bezobjawowo, a tylko u około 10% osób przeradza się w chorobę. W większości przypadków obejmuje ona płuca, jednak może także rozwijać się w węzłach chłonnych, kościach, stawach oraz układzie pokarmowym. W tym artykule dowiesz się więcej na temat gruźlicy.

Inhalacje u dzieci. Jak robić to poprawnie?

Inhalacje u dzieci. Jak robić to poprawnie?

Inhalacje są popularną metodą leczenia górnych dróg oddechowych - z powodzeniem stosowaną już od wielu lat. Szczególnie przydatne okazują się być u najmłodszych pacjentów, którzy na infekcje układu oddechowego chorują nawet kilka razy w roku - świetnie udrażniają nos, nawilżają górne drogi oddechowe, ułatwiają oddychanie. Jednak jest jeden warunek – muszą być wykonywane prawidłowo. Jak zatem poprawnie inhalować dziecko? Czym różni się inhalacja od nebulizacji? Czy warto robić inhalacje z soli fizjologicznej? Na te wszystkie pytania odpowiemy we wpisie.