Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Model ludzkich płuc.

Inhalator dla seniora – sposób na jesienne infekcje

Sezon zwiększonej zachorowalności na infekcje wirusowe – takie jak przeziębienie, grypa czy COVID-19 – to ostatni moment na pomyślenie o profilaktyce. W myśl powiedzenia, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, ważne jest, aby wspierać swój organizm przez cały rok – zwłaszcza po 60. roku życia. Oprócz odpowiednich witamin i gromadzenia kilogramów imbiru należy pamiętać, że… dobrze nawilżone i oczyszczone drogi oddechowe skuteczniej chronią przed wirusami i patogenami. Dlatego też warto zaopatrzyć się w małe, nowoczesne urządzenie – inhalator.

Nadciśnienie płucne

Nadciśnienie płucne - przyczyny, objawy, leczenie

Nadciśnienie płucne to ciężka choroba, spowodowana wzrostem ciśnienia w krążeniu płucnym, czyli na drodze prawa komora-lewy przedsionek serca. O nadciśnieniu płucnym mówi się w momencie, gdy średnie ciśnienie w tętnicy płucnej podczas spoczynku jest wyższe lub równe 25 mmHg. Rocznie odnotowuje się około 70-100 pacjentów z noworozpoznanym nadciśnieniem płucnym. Najczęściej pojawia się u osób dorosłych w wieku 45-50 lat, głównie u kobiet. Choroba z czasem stopniowo postępuje, pogarsza stan pacjenta i stanowi zagrożenie dla życia.

Bronchoskopia

Bronchoskopia – wskazania i przebieg badania

Bronchoskopia jest badaniem endoskopowym polegającym na wprowadzeniu wziernika przez nos lub usta i zbadaniu dróg oddechowych pacjenta. W badaniu wykorzystuje się kamerkę wideo, która umieszczona jest na bronchoskopie, dzięki czemu lekarz ma pełny obraz badanych struktur (ich wyglądu, a także drożności). Poprzez badanie lekarz jest w stanie zdiagnozować krtań, tchawicę lub oskrzela. Jest to zabieg inwazyjny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny. Podczas bronchoskopii pacjent może odczuwać dyskomfort związany z wprowadzaniem ciała obcego do dróg oddechowych.

Zapalenie oskrzeli - jak rozpoznać i jak leczyć?

Zapalenie oskrzeli – jak rozpoznać i jak leczyć?

Zapalenie oskrzeli często mylone jest ze zwykłym przeziębieniem. I nic dziwnego, gdyż początkowe objawy takie jak kaszel, osłabienie czy złe samopoczucie są łudząco podobne do tych występujących w przebiegu tego drugiego. Jeśli jednak nie ustąpią one po kilku dniach – udaj się do lekarza. Niewłaściwie leczone zapalenie oskrzeli może doprowadzić do poważnych powikłań. A jakie rodzaje zapalenia oskrzeli wyróżniamy? W jaki sposób rozwija się choroba? Jakie są jej objawy i jak sobie z nimi radzić?

Gruźlica - skąd się bierze i jak ją leczyć?

Gruźlica - skąd się bierze i jak ją leczyć?

Gruźlica to choroba zakaźna wywoływana przez prątki - Mycobacterium tuberculosis. Ich odkrycie przez Roberta Kocha w 1882 roku, zostało uhonorowane Nagrodą Nobla, a od nazwiska swojego odkrywcy otrzymały drugą, powszechnie używaną nazwę - prątki Kocha. Zakażenie prątkami zwykle przebiega bezobjawowo, a tylko u około 10% osób przeradza się w chorobę. W większości przypadków obejmuje ona płuca, jednak może także rozwijać się w węzłach chłonnych, kościach, stawach oraz układzie pokarmowym. W tym artykule dowiesz się więcej na temat gruźlicy.

Inhalacje u dzieci. Jak robić to poprawnie?

Inhalacje u dzieci. Jak robić to poprawnie?

Inhalacje są popularną metodą leczenia górnych dróg oddechowych - z powodzeniem stosowaną już od wielu lat. Szczególnie przydatne okazują się być u najmłodszych pacjentów, którzy na infekcje układu oddechowego chorują nawet kilka razy w roku - świetnie udrażniają nos, nawilżają górne drogi oddechowe, ułatwiają oddychanie. Jednak jest jeden warunek – muszą być wykonywane prawidłowo. Jak zatem poprawnie inhalować dziecko? Czym różni się inhalacja od nebulizacji? Czy warto robić inhalacje z soli fizjologicznej? Na te wszystkie pytania odpowiemy we wpisie.