- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Nadciśnienie płucne - przyczyny, objawy, leczenie
Nadciśnienie płucne to ciężka choroba, spowodowana wzrostem ciśnienia w krążeniu płucnym, czyli na drodze prawa komora-lewy przedsionek serca. O nadciśnieniu płucnym mówi się w momencie, gdy średnie ciśnienie w tętnicy płucnej podczas spoczynku jest wyższe lub równe 25 mmHg. Rocznie odnotowuje się około 70-100 pacjentów z noworozpoznanym nadciśnieniem płucnym. Najczęściej pojawia się u osób dorosłych w wieku 45-50 lat, głównie u kobiet. Choroba z czasem stopniowo postępuje, pogarsza stan pacjenta i stanowi zagrożenie dla życia.
Przyczyny nadciśnienia płucnego
Obecnie wyróżnia się 5 rodzajów nadciśnienia płucnego:
- tętnicze nadciśnienie płucne − schorzenie dotyczy tętnic płucnych. Cechuje się zgrubieniem ścian i zmniejszeniem światła naczyń oraz zwiększonym oporem w krążeniu płucnym;
- nadciśnienie płucne spowodowane chorobą lewego serca − wynika z zastoju w krążeniu płucnym, który powoduje wzrost ciśnienia. W tym rodzaju schorzenia obserwuje się poszerzenie światła i pogrubienie ścian żył płucnych, a także powiększenie naczyń limfatycznych;
- nadciśnienie płucne w przebiegu chorób układu oddechowego − polega na odruchowym skurczu naczyń płuc i ich uszkodzeniu. Powstaje wskutek zapalenia;
- nadciśnienie płucne zakrzepowo-zatorowe − spowodowane zwłóknieniem naczyń, zmniejszeniem ich światła i zwiększeniem oporu w krążeniu płucnym;
- nadciśnienie płucne o niewyjaśnionej przyczynie.
Umów się do lekarza rodzinnego
Nadciśnienie płucne − objawy
Niezależnie od przyczyny wywołującej nadciśnienie płucne, objawy schorzenia są za każdym razem bardzo podobne. Niestety, symptomy są mało specyficzne, przez co ich obecność często wskazuje również na inne dolegliwości krążeniowo-oddechowe, co może utrudniać diagnostykę.
Do objawów nadciśnienia płucnego zalicza się:
- duszność i zmęczenie – spowodowane zmniejszeniem objętości przepływającej przez płuca krwi (szczególnie podczas wysiłku),
- poszerzenie naczyń szyjnych,
- obrzęki kończyn dolnych,
- wodobrzusze,
- sinicę,
- szmery – słyszalne podczas osłuchiwania serca.
Rozpoznanie nadciśnienia płucnego
Proces diagnostyki nadciśnienia płucnego, oprócz przeanalizowania przez lekarza objawów zgłaszanych przez pacjenta, opiera się na wykluczeniu innych chorób, które mogą wywoływać podobne objawy. Początkowo należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub internisty, a następnie, jeśli będzie potrzebna bardziej specjalistyczna pomoc, do pulmonologa.
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz z łatwością i bez wychodzenia z domu umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
W celu rozpoznania nadciśnienia płucnego wykonuje się szereg badań, m.in.:
- RTG klatki piersiowej,
- gazometrie krwi tętniczej,
- EKG,
- echokardiografię,
- cewnikowanie tętnicy płucnej (dla oceny wzrostu ciśnienia).
Oprócz wymienionych wyżej badań, przeprowadza się także testy w oparciu o sprawność fizyczną i wydolność organizmu. Do takich testów należy np. 6-minutowy test chodu czy ergospirometryczna próba wysiłkowa, czyli test wysiłkowy z badaniem gazów w powietrzu oddechowym.
Nadciśnienie płucne − leczenie i rokowania
Leczenie pacjentów z nadciśnieniem płucnym polega przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyny choroby (jeśli takowa jest znana). Rokowania zależą od stopnia zaawansowania choroby oraz występowania chorób współistniejących. Celem leczenia jest redukcja zwiększonego oporu naczyń płucnych, a także jak największa poprawa komfortu życia pacjenta i złagodzenie dokuczliwych objawów wywołanych nadciśnieniem płucnym.
Pacjenci z nadciśnieniem płucnym powinni ograniczyć wysiłek fizyczny, szczególnie bardzo intensywny, który doprowadza do pojawienia się u nich duszności.
Leczenie farmakologiczne
Jednym z podstawowych elementów leczenia nadciśnienia płucnego jest leczenie farmakologiczne (zależne od typu nadciśnienia płucnego). Niestety, wciąż jeszcze bardzo kosztowne. Dotąd najlepiej poznanym typem choroby jest tętnicze nadciśnienie płucne i to na nie wynaleziono dobrze rokujące lekarstwa. Minusem jest fakt, iż są podawane pozajelitowo (np. wziewy lub wkłucia), co zmniejsza nieco komfort ich przyjmowania. W innych typach nadciśnienia korzysta się z:
- leków przeciwkrzepliwych (w przypadku typu zakrzepowo-zatorowego),
- tlenoterapii − wspomaganie się w warunkach domowych,
- leków poprawiających pracę mięśnia sercowego,
- leczenia skojarzonego – opartego na łączeniu kilku dostępnych leków.
Leczenie inwazyjne
Stosowane jest u pacjentów w fazach ciężkich lub w momencie, gdy przyczynę nadciśnienia płucnego można zlikwidować za pomocą zabiegu. Leczenie inwazyjne opiera się na:
- operacji związanej z usunięciem skrzeplin w tętnicach płucnych,
- balonowej plastyce tętnic płucnych − w celu poszerzenia światła naczyń,
- przeszczepie płuc lub płuc i serca.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.