Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Echo serca - jak wygląda to badanie? Jak się przygotować?

2019-04-26 13:39
Echo serca - jak wygląda to badanie? Jak się przygotować?

Echo serca, inaczej echokardiografia, jest badaniem obrazowym, które pozwala na ocenę funkcjonowania jam i zastawek serca, przepływu krwi oraz dużych naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków. Badanie to jest bezinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Kiedy zachodzi potrzeba, by je wykonać?

Na czym polega echo serca?

Echokardiografia serca potocznie określana jest jako echo serca, USG serca, czy UKG (ultrasonokardiografia). Badanie to zaliczane jest do diagnostyki obrazowej. Wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które odbijając się od badanych struktur dają ich obraz ("echo") na monitorze urządzenia. Przeważnie stosuje się ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Uzyskany obraz można wydrukować lub zapisać w formie pliku wideo.

Echo serca jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, można je powtarzać wielokrotnie. Dzięki niemu lekarz ma dokładny wgląd w budowę mięśnia serca i naczyń krwionośnych, co pozwala na wykrycie ewentualnych wad w budowie anatomicznej. Ponadto badanie umożliwia ocenę kurczliwości i relaksacji serca, przepływu krwi w naczyniach wieńcowych i największych naczyniach krwionośnych, pracy zastawek, a także parametrów opisujących funkcje i budowę serca.

Oprócz standardowej echoradiografii przezklatkowej, istnieje również:

  • echokardiografia obciążeniowa - badanie to wykonuje się w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na tlen. Pacjent może przyjąć leki, które spowodują, że serce będzie biło szybciej lub zostanie poproszony o wykonywanie ćwiczeń (np. jazda na rowerze treningowym, bieg na bieżni),
  • echokardiografia kontrastowa - aby poprawić jakość obrazu pacjentowi podaje się dożylnie środek cieniujący. Jest to pomocne w diagnozowaniu wad serca,
  • echokardiografia przezprzełykowa - w trakcie badania specjalna sonda emitująca ultradźwięku zostaje umieszczona przełyku.

Echo serca - wskazania do badania

Echo serca może zalecić lekarz rodzinny lub kardiolog w sytuacji, gdy zaobserwuje pewne nieprawidłowości, które mogą wymagać dalszej diagnostyki w kierunku chorób kardiologicznych. Wskazaniem do badania jest m.in. nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa oraz choroba zakrzepowo-zatorowa, wady zastawek, a także przebyty zawał serca lub udar mózgu. Badanie powinny wykonać również te osoby, u których wystąpiły niewyjaśnione omdlenia, zaburzenia rytmu serca lub wykryto szmery w sercu.

Na wizytę do lekarza możemy z łatwością zapisać się na platformie LekarzeBezKolejki.pl, na której dostępnych są tysiące specjalistów z całego kraju. Pacjenci mogą zapisać się na wizytę w ramach finansowania NFZ lub prywatną.

Jak przebiega echokardiografia? Jak się przygotować?

Badanie przeprowadza kardiolog lub lekarz ultrasonografista. Pacjent nie musi się w żaden szczególny sposób przygotowywać do echokardiografii. Wyjątkiem może być echokardiografia obciążeniowa lub przezprzełykowa. W przypadku tej pierwszej może zachodzić konieczność przyjęcia zaleconych leków. Na echokardiografii przezprzełykowej pacjent musi się pojawić na czczo i z wynikami wykonanego wcześniej EKG i RTG klatki piersiowej.

Echokardiografia przezklatkowa jest bezbolesna i trwa około 15-30 minut. Pacjent musi położyć się na lewym boku, z lewą ręką uniesiona ku górze i położoną za głową. Prawa ręka powinna być ułożona wzdłuż tułowia. Następnie lekarz nakłada na głowicę urządzenia żel i przykłada ją w konkretnych miejscach na klatce piersiowej, dociskając ją nieco i przesuwając w różnych kierunkach. W czasie badania na monitorze urządzenia wyświetlany jest obraz serca w czasie rzeczywistym.

Jak przebiega echokardiografia LekarzeBezKolejki.pl

Echo serca – jak intepretować wynik?

W trakcie echokardiografii mierzy się tzw. frakcję wyrzutową (EF), która służy ocenie pracy serca. W wyniku wskazywana jest procentowa ilość krwi pompowanej w trakcie pojedynczego skurczu. U zdrowej osoby frakcja wyrzutowa lewej komory serca powinna wynosić przynajmniej 60-65% końcoworozkurczowej objętości. Mniejsza wartość wskazuje na pewne nieprawidłowości, w tym nadciśnienia, czy nieprawidłowej pracy zastawek. Niemniej interpretacja wyniku badania echokardiograficznego nie jest zadaniem łatwym, dlatego powinien się tym zająć kardiolog.

Echo serca płodu

Echo serca płodu nie jest badaniem obowiązkowym w trakcie ciąży. Ginekolog może zlecić jego wykonanie, jeżeli zachodzi podejrzenie wystąpienia u płodu wady serca lub arytmii. Wskazaniem do wykonania echokardiografii płodu jest także:

  • cukrzyca ciążowa,
  • choroba autoimmunologiczna,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • spożywanie alkoholu w ciąży,
  • występowanie wad serca u członków rodziny.

Echo serca płodu przebiega podobnie do zwykłego badania ultrasonograficznego. Wysoka częstotliwość ultradźwięków umożliwia uzyskanie dokładnych danych na temat budowy klatki piersiowej i serca płodu, przepływu krwi oraz tętna. Warto wykonać echo serca płodu, ponieważ ewentualne nieprawidłowości i wady serca można leczyć jeszcze w łonie matki.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów