Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!
Pacjent podczas wizyty u ortopedy, który diagnozuje lordozę.

Lordoza - wada postawy. Jak diagnozuje się i leczy lordozę?

Kręgosłup jest najważniejszą strukturą układu kostnego w organizmie człowieka. Jest on podstawą i podporą dla innych tkanek – mięśni, więzadeł oraz struktur kostnych. Stanowi pionową oś połączonych ze sobą kręgów, umożliwiając wykonywanie ruchów i poruszanie się. Liczne przeciążenia, urazy czy czynniki zewnętrzne sprawiają, że dochodzi do skrzywień, spłyceń lub pogłębień osi kręgosłupa. Istnieją jednak także naturalne krzywizny kręgosłupa - lordozy i kifozy. Czy ich pogłębienie jest niebezpieczne? W jaki sposób diagnozuje i leczy się nieprawidłową lordozę?

Mężczyzna chwyta się za nogę, odczuwa ból stawu kolanowego.

Bóle stawów - najczęstsze przyczyny. Jak poradzić sobie z bólem stawów?

Ból jest sygnałem, że coś złego dzieje się w organizmie i należy interweniować, aby temu przeciwdziałać. Lokalizacja bólu może być różna. Bardzo często lekarze spotykają się z pacjentami cierpiącymi na bóle stawów, a czasem również mięśni. Najczęściej doskwierają one osobom starszym i są związane m.in. z licznymi urazami, zmianami zwyrodnieniowymi czy ogólnoustrojowymi schorzeniami. Jak więc poradzić sobie z bólem stawów oraz kiedy zgłosić się do lekarza?

Starsza kobieta trzyma się za nogę, dokucza jej woda w kolanie.

Woda w kolanie - objawy, najczęstsze przyczyny, metody leczenia

Staw kolanowy bardzo często jest narażony na różnego rodzaju przeciążenia czy urazy podczas uprawiania aktywności fizyczne. Nie omijają go także schorzenia, które często związane są z podeszłym wiekiem. Jednym z objawów, że coś z tym stawem dzieje się nie tak jest tzw. woda w kolanie, czyli inaczej mówiąc - wysięk. Jest to sytuacja, która wymaga interwencji lekarskiej oraz odpowiedniego postępowania. Zazwyczaj wysiękowi towarzyszy ból stawu oraz trudność w poruszaniu, co z biegiem czasu może się nasilać, odbierając nam możliwość normalnego, codziennego funkcjonowania.

Kobieta zmaga się z drętwieniem prawej ręki.

Co może oznaczać drętwienie prawej ręki?

Obecnie, poprzez wysokie tempo życia i pracy, większość z nas nie skupia się na swoim zdrowiu czy profilaktyce. Dopiero niepokojące sygnały pochodzące z naszego organizmu dają znać, że są struktury, które warto przebadać, gdyż mogą one być źródłem danych dolegliwości. Tak jest w przypadku drętwienia ręki prawej oraz lewej. Stanowi ono często sygnał świadczący o problemach w obrębie kręgosłupa, choć mogą być także objawem innych schorzeń. Warto objawy drętwienia ręki skonsultować z lekarzem, aby poznać przyczynę problemu. Co zrobić, gdy drętwieje ręka? Co może oznaczać drętwienie prawej ręki?

Kobieta ćwiczy w mieszkaniu, wykonuje na macie ćwiczenia izometryczne.

Czym są ćwiczenia izometryczne i kiedy warto je wykonywać?

Regularna aktywność fizyczna jest ogromnie ważna w każdym wieku, gdyż wpływa nie tylko na poprawę zdrowia, ale także na dobre samopoczucie. Między innymi dlatego zalecana jest zarówno osobom młodszym, jak i tym w starszym wieku. Co jednak, jeśli z czynnej aktywności fizycznej wykluczają nas choroby lub kontuzje? Wtedy z pomocą przychodzą m.in. ćwiczenia izometryczne. Co to za rodzaj ćwiczeń oraz kiedy je stosować?

Kobieta skręciła kostkę podczas treningu na świeżym powietrzu. Skręcona kostka wymaga opatrzenia.

Skręcona kostka - objawy. Jak długo nie można chodzić? Jak wzmocnić kostkę?

Kontuzje w obrębie kończyn dolnych są często diagnozowane u osób aktywnych fizycznie. Wśród najczęstszych urazów wyróżnia się m.in. skręcenie stawu skokowego. Choć pozornie niewielki uraz, zlekceważony i nieodpowiednio wyleczony potrafi się odnawiać, co prowadzi do wykluczenia z aktywności fizycznej oraz trudności w czynnościach dnia codziennego. Jak rozpoznać skręcenie kostki oraz jak je odpowiednio leczyć?

Mężczyzna trzyma się za plecy, cierpi na bóle kręgosłupa.

Ból kręgosłupa - jak sobie pomóc?

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości jest ból kręgosłupa. Spowodowany jest często nieprawidłową postawą ciała, wieloma godzinami przed komputerem czy również wadami występującymi w obrębie kręgosłupa. Wpływ na ból pleców ma również brak aktywności fizycznej, który przy siedzącym trybie życia ma także wiele innych negatywnych skutków dla naszego organizmu. Jednak jak poradzić sobie z przewlekłym bólem kręgosłupa w domowym zaciszu?

Zbliżenie na bolesne kolano, z możliwą chorobą Osgooda-Schlattera.

Choroba Osgood-Schlattera – przyczyny, objawy, leczenie

Aktywność fizyczna jest w naszym życiu bardzo ważna. Obecnie szczególny nacisk kładzie się na różnorodność podejmowanych aktywności oraz aktywowanie dzieci, aby wyrobić w nich zdrowy nawyk, zadbać o ich zdrowie i kondycję. Co jednak zrobić, gdy u dziecka dojdzie do przeciążenia, zacznie pojawiać się ból kolan, a z ust ortopedy usłyszymy diagnozę Choroba Osgood Schlattera? Czym jest to schorzenie i jak sobie z nim radzić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Mężczyzna trzyma się dłonią za nadgarstek drugiej ręki.

Zespół Sudecka – objawy, diagnostyka, leczenie

Każdy uraz, schorzenie czy choroba są momentem stresującym i niełatwym dla pacjenta. Jeśli dodatkowo dzieje się coś, co utrudnia proces leczenia, sytuacja staje się trudniejsza. Takim schorzeniem, które bardzo utrudnia pacjentowi prawidłową rekonwalescencję po przebytym urazie (np. złamaniu) lub zabiegu chirurgicznym jest Zespół Sudecka. Stanowi on wyzwanie nie tylko dla pacjenta, który zmaga się z bólem oraz postępującymi objawami, ale także dla lekarza, w kontekście prawidłowego rozpoznaniu i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Kobieta siedzi na materacu łóżka, trzyma się za bolące kolano.

Zwichnięcie rzepki – objawy, diagnostyka, leczenie

Kontuzje w obrębie stawów kolanowych są jednymi z częściej występujących – szczególnie u osób trenujących sporty. Zdarza się, że cierpią na nie również osoby mniej aktywne fizycznie, dochodzi do nich np. podczas podejmowania spontanicznej aktywności lub wykonania nieodpowiedniego ruchu. Wśród licznych urazów może m.in. dojść do zwichnięcia rzepki. Jak w takim przypadku zareagować? Co zrobić oraz jak leczyć zwichnięcie rzepki?

Wypoczęta kobieta leży na łóżku.

Na bolące stawy, krzywizny kręgosłupa i inne schorzenia receptą może być dobrze dobrany materac

Jeśli codziennie mierzysz się z różnymi dolegliwościami, w ciągu dnia na pewno potrzebujesz chwili wytchnienia. O ile dla Twojej psychiki takim momentem może być rozmowa z przyjacielem czy znalezienie momentu dla własnych zainteresowań, o tyle Twoje ciało również zasługuje na właściwy odpoczynek. Do najefektywniejszej regeneracji organizmu dochodzi w czasie snu – jednak wiele czynników może zaburzać ten stan. Jednym z najważniejszych jest rodzaj materaca na którym sypiasz, ponieważ może on skutecznie pogorszyć jakość Twojego snu. Jednocześnie, kłopoty ze źle dobranym materacem są najłatwiejsze do wyeliminowania i w szybki sposób możesz sprawić, że stanie się on Twoim sprzymierzeńcem w starciu o wartościowy wypoczynek. W tym artykule dowiesz się, jaki wpływ na zdrowie może mieć odpowiednio dobrany materac oraz jak i gdzie taki znaleźć.

Uśmiechnięta dziewczynka na piłce gimnastycznej wykonuje ćwiczenia na kifozę.

Kifoza (okrągłe plecy) – objawy i ćwiczenia. Jak radzić sobie z nadmierną kifozą?

Kręgosłup fizjologicznie w płaszczyźnie czołowej jest prostą kolumną, natomiast w płaszczyźnie strzałkowej składa się z trzech krzywizn: lordozy szyjnej, kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej. Ich obecność jest bardzo ważna, ponieważ to dzięki nim kręgosłup nie jest narażony na osiowe przeciążenia. Problem pojawia się, gdy któraś z krzywizn wypłaszcza się lub nadmiernie pogłębia. Jedną z najczęstszych wad, szczególnie u dzieci, są plecy okrągłe, czyli nadmierna kifoza. Jak temu zapobiec i co robić, aby temu zaradzić?