Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Przepuklina kręgosłupa - objawy. Jak żyć z przepukliną kręgosłupa?

2020-03-31 11:55
Przepuklina kręgosłupa - objawy

Wielu z nas zmaga się na co dzień z bólami kręgosłupa. Niestety, czasem objawy są tak nasilone, że utrudniają wykonywanie najprostszych czynności. Jedną z ich przyczyn może być przepuklina kręgosłupa, znana także pod pojęciem dyskopatii. Jakie daje objawy i czy można z nią żyć?

Przepuklina kręgosłupa, czyli choroba krążków międzykręgowych

Jednymi ze struktur budujących nasz kręgosłup są krążki międzykręgowe, nazywane inaczej dyskami. Składają się z jądra miażdżystego, czyli bogato uwodnionej, galaretowatej substancji oraz otaczającego go pierścienia włóknistego. Krążki międzykręgowe stanowią łącznik pomiędzy kolejnymi kręgami, a ich podstawową funkcją jest odpowiednia amortyzacja kręgosłupa i ochrona przed jego przeciążeniem.

W wyniku działania pewnych czynników, krążki międzykręgowe mogą ulec uszkodzeniu. Zaliczamy do nich nadwagę, brak aktywności fizycznej, urazy oraz wady postawy. Nie bez znaczenia jest również wiek, ponieważ z czasem jądro miażdżyste staje się gorzej uwodnione i traci swoją prawidłową strukturę, a także zmniejsza się wytrzymałość otaczających je pierścieni. Patologiczne zmiany w obrębie dysków prowadzą do upośledzenia ich funkcji oraz ucisku na nerwy, co z kolei objawia się bólem i ograniczeniami ruchowymi.

Etapy przepukliny kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa składa się z czterech etapów. Pierwszym z nim jest protruzja, czyli uszkodzenie wewnętrznej części pierścienia włóknistego. U wielu pacjentów nie daje jeszcze objawów, gdyż nie dochodzi do ucisku na nerwy. Kolejnym stadium jest prolapsja. W jej wyniku dalsze fragmenty pierścienia włóknistego ulegają degradacji, jednak dalej zachowuje on swą ciągłość. Obserwuje się uwypuklenie pierścienia poza zarys kręgosłupa, przez co uciskać może na otaczające go struktury i stać się przyczyną dolegliwości bólowych. Kiedy dochodzi do przerwania ciągłości pierścienia i wydostania się jądra miażdżystego na zewnątrz, mówimy o ekstruzji. Ostatnim stadium jest sekwestracja - rozerwanie jądra miażdżystego po wydostaniu się poza obszar pierścienia.

Przepuklina kręgosłupa - objawy

Głównym objawem towarzyszącym przepuklinie kręgosłupa jest promieniujący ból, powstały w wyniku ucisku na nerwy leżące w sądziedztwie uszkodzonego dysku. Wielu pacjentów skarży się też na inne dolegliwości ze strony układu nerwowego, takie jak zaburzenia czucia, mrowienie, wzmożone napięcie i niedowład mięśni. Warto zauważyć, że objawy dotyczyć  mogą nie tylko kręgosłupa, ale także kończyn. Wszystkie wskazują na konieczność konsultacji z lekarzem neurologiem lub ortopedą. Wizytę u wybranego specjalisty umówić można bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Jak zdiagnozować przepuklinę kręgosłupa?

Potwierdzenie przepukliny kręgosłupa wymaga zlecenia przez lekarza odpowiednich badań. Zaliczamy do nich RTG, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Dobrym rozwiązaniem jest także konsultacja u fizjoteapeuty. Na podstawie uzyskanych wyników określa się stopień zaawansowania choroby i ustala dalszą strategię leczenia.

Przepuklina kręgosłupa - leczenie

Leczenie przepukliny polega przede wszystkim na odpoczynku, rehabilitacji i łagodzeniu objawów, poprzez zastosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W przypadku ekstruzji  i sekwestracji, najczęstszym rozwiązaniem jest operacja. Ze względu na zróżnicowany obraz kliniczny, zalecenia dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń specjalisty i unikanie czynności, które mogą skutkować nawrotem choroby w przyszłości.

Profilaktyka przepukliny kręgosłupa

Profilaktyka przepukliny kręgosłupa jest bardzo złożona. Podstawą jest dbałość o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i zdrową dietę. Pamiętajmy, że nadwaga i otyłość dodatkowo obciąża nasz układ ruchu, przez co jesteśmy obarczeni większym ryzykiem choroby. Jeśli wymaga tego nasz stan zdrowia, zacznijmy od konsultacji z fizjoterapeutą, który doradzi nam jak ćwiczyć, aby sobie nie zaszkodzić. Bardzo istotne jest wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych, które dodatkowo stabilizują całą sylwetkę. Dodatkowo, zwracajmy uwagę, czy na co dzień utrzymujemy prawidłową postawę ciała, np. pracując przy komputerze. Dla osób cierpiących z powodu kłopotów ortopedycznych, wskazane mogą być również specjalistyczne gorsety oraz poduszki, pomagające dbać o kręgosłup także podczas snu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów