Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Dyskopatia - czym się objawia i jak ją leczyć?

2018-11-28 16:15
Dyskopatia - czym się objawia i jak ją leczyć?

Współczesny, siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi różnych zwyrodnień kręgosłupa. Jednym z nich jest dyskopatia - zespół objawów będących wynikiem zwyrodnienia dysków międzykręgowych. Pierwsze symptomy mogą się pojawić jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia. Jak radzić sobie z objawami dyskopatii? Jakie są dostępne metody leczenia?

Czym jest dyskopatia?

Bóle pleców i bóle kręgosłupa to problem wielu ludzi na całym świecie. Według niektórych szacunków nawet 80% populacji doświadcza bólu pleców. Co jest tego przyczyną? Największy wpływ ma nasz niezdrowy styl życia. Brak ruchu, kiepska kondycja fizyczna, długie godziny spędzone przed komputerem, nadwaga lub otyłość - to tylko niektóre z czynników, które pogarszają stan naszego kręgosłupa i wpływają na występowanie zwyrodnień.

Dyskopatia jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń kręgosłupa. To zwyrodnienie obejmujące krążki międzykręgowe, zwany potocznie dyskami, które izolują poszczególne trzony kręgów. Zbudowane są z jądra miażdżystego, które otacza tzw. pierścień włóknisty składający się z włókien kolagenowych. Zapewniają one lepszą odporność na wstrząsy i sprawiają, że kręgosłup jest bardziej elastyczny. Wraz ze starzeniem się organizmu i kolejnymi przeciążeniami krążki te ulegają stopniowemu włóknieniu i deformacji, tracąc wytrzymałość i elastyczność. Gdy dochodzi do ich przemieszczenia, jądro miażdżyste może uciskać i drażnić struktury kanału kręgowego, co jest przyczyną dotkliwego bólu. 

Przyczyny dyskopatii

Podobnie, jak wiele innych problemów z kręgosłupem, również dyskopatia ma swoje źródło w braku dbałości o kręgosłup i nadmiernym jego przeciążaniu. Na wystąpienie tego schorzenia narażone są osoby wykonujące wyczerpującą pracę fizyczną, która związana jest z podnoszeniem i przenoszeniem ciężkich przedmiotów. Dyskopatia może być także wynikiem kontuzji lub poważnego urazu. 

Wiele przypadków dyskopatii to efekt niehigienicznego trybu życia. Znikoma aktywność fizyczna, brak dbałości o prawidłową postawę i nadmierna masa ciała przyczyniają się do pogłębiania nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa.

Objawy towarzyszące dyskopatii

Jednym z częściej diagnozowanych schorzeń kręgosłupa jest dyskopatia odcinka lędźwiowego. Typowym jej objawem jest ostry i przewlekły ból w dolnym odcinku pleców, który może promieniować wzdłuż biodra i pośladka do nogi oraz stopy. Tym dolegliwościom może towarzyszyć zwiększone napięcie mięśni przykręgosłupowych, a także niedowłady i drętwienie kończyn dolnych. Przy dyskopatii ból łagodnieje, gdy osoba chora znajduje się w pozycji leżącej, natomiast nasila się podczas chodzenia.

Objawy dyskopatii mogą  pojawić się nagle lub nasilać się z czasem. W przypadku, gdy odczuwamy ból w okolicy lędźwiowej, który nie ustępuje, lepiej skonsultować to z lekarzem rodzinnym. Przeprowadzi on wstępny wywiad medyczny i skieruje nas na podstawowe badania, w tym RTG kręgosłupa, na podstawie których będzie w stanie stwierdzić, czy potrzebujemy pomocy ortopedy. Wizytę najszybciej umówimy zapośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl, który udostępnia tysiące terminów u lekarzy z całej Polski.

Jak leczyć dyskopatię?

W większości przypadków dyskopatii stosuje się leczenie zachowawcze. Ortopeda przede wszystkim skupia się na łagodzeniu bólu u chorego. W tym celu podaje się środki należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Dodatkowo lekarz może zalecić przyjmowanie leków miorelaksacyjnych, które zmniejszą napięcie mięśni przykręgosłupowych. W czasie, gdy dolegliwości bólowe są najbardziej dotkliwe, chory powinien głównie leżeć na stosunkowo twardym podłożu (tj. średnio twardym lub twardym materacu). 

Gdy ból minie, chory powinien rozpocząć rehabilitację ruchową pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń. Pomogą one wzmocnić mięśnie pleców i przykręgosłupowe, a także poprawią wytrzymałość.
W części przypadków jedynym rozwiązaniem jest leczenie chirurgiczne, które proponuje się rzadko i tylko tym pacjentom, których stan jest poważny. Operacja polega na całkowitym usunięciu krążka międzykręgowego. Niestety w części przypadków pacjenci nie są zadowoleni z efektów.

Dyskopatia – czy można jej uniknąć?

Dyskopatia jest schorzeniem, któremu można i trzeba zapobiegać, aby uniknąć nasilenia choroby i pojawienia się poważniejszych powikłań. Zdaniem ortopedów najważniejszymi elementami profilaktyki schorzeń kręgosłupa są:

  • regularna aktywność fizyczna obejmująca ćwiczenia wzmacniająca mięśnie pleców, brzucha i przykręgosłupowe, a także ćwiczenia rozciągające,
  • prawidłowa postawa ciała, także w trakcie snu i pracy,
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
  • unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów i wykonywania gwałtownych ruchów i/lub zachowanie prawidłowej techniki podnoszenia cięższych przedmiotów.

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.